Yazılım Mühendisinin sahip olabileceği meslekler

ı love you

Hectopat
Yazılım mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra ne gibi işlerde çalışabiliriz? Türkiye'de daha fazla iş imkanı olan meslekler hangileridir?

Yazılım iş olanağı bakımından en iyi mesleklerden birisi.
-Eğer işinizi düzgün yaparsanız dünyanın hiç bir yerinde size ne yeterlilik ne diploma sormazlar.
-Uzaktan çalışma imkanı sayesinde sadece istediğiniz yerde yaşayabilirsiniz.
-Çalışma alanı olarak aslında o kadar fazla alan olabilir ki. Mesela gidip bir çiftçiye ürünlerini-hayvanlarını takip edeceği bir sistem kurabilirsiniz. Çiftçi ve pazarcıları buluşturup komisyoncuları aradan çıkartan bir sistem yaparak iyi para kazanabilirsiniz. Yani demek istediğim illa gidip bir firmada işe girmenize gerek yok, neredeyse hiç para harcamadan iş kurabilirsiniz (evinizde bir bilgisayar olduğunu varsayıyorum).
Bir sorum daha var konıdan ayrı ama neden hep bu bölümle ilgili okula gitmeden yazılım dilleri öğrenmemiz gerektiği söyleniyor.

Çünkü yazılım ile bilgisayar mühendisliği farklıdır. Birinde işlemcinin çalışma mantığından makine dillerine kadar çok fazla detaylı bir şekilde "bilgisayar bilimini" öğrenirsin. Fakat 4-5 sene okul okumak yerine oturup 2 sene yazılım dilleri ile ugraşsan bir şirkette çalışabilirsin.

Bir sorum daha var konıdan ayrı ama neden hep bu bölümle ilgili okula gitmeden yazılım dilleri öğrenmemiz gerektiği söyleniyor.
Bu bir zorunluluk değil her bölümde olabilecek bir şey. Asıl önemli olan bu işe olan ilginiz. Sevmeyerek yapılan ne varsa onun zararı sana olur. Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Öncesinden pyhtonda çalışmaya başlamıştım oldukça basit düzeyde. Şimdi ise okul C'den başladı iki dilin doğal olarak farklılıkları var ancak önceden yaptığım şeylerin bana pratiklik kazandırdığını fark ettim. Daha önce herhangi bir dile bakmasaydım çok da sorun yaşayacağımı sanmıyorum. Daha fazla üzerine düşmem gerekebilirdi belki.

Yeni konular

Geri
Yukarı