Yazılım mühendisliği devlet üniversitelerinde yok mu?

Yazılım değil de Bilgisayar mühendisliği öneririm zaten 2'si neredeyse aynı şeyler, zaten puanın yüksekse iyi bir üniversitede bilgisayar mühendisliği oku işe alırken üniversitenin kalitesine bakıyorlar yazılım mı yoksa bilgisayar mı olduğuna değil çünkü yazılım yapmayı sen öğreneceksin okulda c++ veya java dersi yok :D
Nasıl olmaz hocam çoğu dilin dersi var.

Benim cahilliğim ama bahsetmek istediğim şey işe alımda üniversiteye bakmaları Boğaziçin'de bilgisayar okumak varken , Fırat Üniversitesi'nde yazılım okumak saçma olur arkadaşın puanı burada önemli olan.

Benim cahilliğim ama bahsetmek istediğim şey işe alımda üniversiteye bakmaları Boğaziçin'de bilgisayar okumak varken , Fırat Üniversitesi'nde yazılım okumak saçma olur arkadaşın puanı burada önemli olan.
Hocam yazılım alanına has olarak bitirdiğiniz üniversiteden çok bilgi ve tecrübenize bakıyorlar. Çoğunlukla işe alırken belli yazılım dillerinden test yapıyorlar eğer bekledikleri performansı gösterirseniz işe alıyorlar. Türkiye şartlarında Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği arasında çok bir fark yok. Seçen kişiye bağlı. Derse ki ben sadece yazılımla uğraşacağım veya temel olarak benim hedefim yazılımla uğraşmak ha o zaman benim gibi Yazılım Mühendisliği seçilmeli çünkü alınan dil eğitimi çok daha detaylı.

Hocam yazılım alanına has olarak bitirdiğiniz üniversiteden çok bilgi ve tecrübenize bakıyorlar. Çoğunlukla işe alırken belli yazılım dillerinden test yapıyorlar eğer bekledikleri performansı gösterirseniz işe alıyorlar. Türkiye şartlarında Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği arasında çok bir fark yok. Seçen kişiye bağlı. Derse ki ben sadece yazılımla uğraşacağım veya temel olarak benim hedefim yazılımla uğraşmak ha o zaman benim gibi Yazılım Mühendisliği seçilmeli çünkü alınan dil eğitimi çok daha detaylı.

Bir kaç sene sonra tercih yapacağım düşünürsek bu bilgiler işime yarıyacak :D

Ben diğer arkadaşa katılıyorum bilgisayar mühendisliğinin puanları yüksek bölümler var aman yazılım daha düşük yeni işe başlayacak deneyimsiz biri işe girerken üniversitesini ön plana koyar ona bakarsan yurt dışında elektrik-elektronik mühendisliği diye bir bölüm yok ama bizim ülkemizde var kaliteli üniversitelerimizin en yüksek puanları mühendislikleri onlar türkiyede okuyup çalışacaksak bunları göz önünde bulundurmamız gerekiyor ha benim puanım yazılım mühendisliğine anca dek geliyor ne yazsam dersen onu bilemem

Ben diğer arkadaşa katılıyorum bilgisayar mühendisliğinin puanları yüksek bölümler var aman yazılım daha düşük yeni işe başlayacak deneyimsiz biri işe girerken üniversitesini ön plana koyar ona bakarsan yurt dışında elektrik-elektronik mühendisliği diye bir bölüm yok ama bizim ülkemizde var kaliteli üniversitelerimizin en yüksek puanları mühendislikleri onlar türkiyede okuyup çalışacaksak bunları göz önünde bulundurmamız gerekiyor ha benim puanım yazılım mühendisliğine anca dek geliyor ne yazsam dersen onu bilemem
Bahçeşehir Yazılım Mühendisliğinin bir puanlarına bakın rica etsem.

Merak etme baktım bunları yazmadan önce tam burslusunun tabanı 420 den kapamış ücretli ise 266 yani yüksek değil
Bilgisyar mühendisliğinin de fazla bir farkı yok

Merak etme baktım bunları yazmadan önce tam burslusunun tabanı 420 den kapamış ücretli ise 266 yani yüksek değil
Bilgisyar mühendisliğinin de fazla bir farkı yok
Evet YTÜ'den bile daha yüksek sonuçta.
Ayrıca hala şu olay var evet üniversite sizi biraz önde başlatır fakat sizin bilgileriniz ve yaptığınız proje/stajlar önemlidir bilgisayar alanında.
Siz kaç kişiye danıştınız bu konuda?
Benim dayımın ve yengemin şirketleri var ayrıca Hacettepe Teknopark'ta proje yapan ve ekip alımı gerçekleştiren tanıdıklarıma danıştım bu konuda. Ayrıca annemin tanıdığı bir kişi Havelsan'da çalışıyor ve Yazılım Mühendisliğini ve özellikle Bahçeşehir'i önerdi bu konuda. Hem şirketlerle yaptığı anlaşmalar olsun hem ekonomik gücü olsun. Daha geçenlerde Crytek firmasıyla anlaşıp okula Oyun Programlama Yüksek Lisans bölümü açtılar. Ha diyosanız ki bunlar önemli değil yeterki en yüksek puanlı üniversite olsun yok Silikon Vadisi'nde kampüsü olması beni ilgilendirmez en yükseği en iyisidir, o zaman o da sizin görüşünüzdür bir şey diyemem.
Arkadaşa da tavsiyem herhangi bir seçim yapmadan iyi ve mantıklı düşünsün. İleride ne yapacağını kesin olarak ortaya koysun ve bu yönde ilerlesin.

Burada anlaşılan farklı görüşleri olan farklı kişilerle görüşmüşüz bu göreceli tartışmayı fazla uzatmaya gerek yok bu benim görüşüm daha fazla konuşsak da savunabilirim senin görüşün bu seninkine de saygı duyarım

@gkii Söylediklerine katılıyorum. Evden de geçip öğrenilebilecek şeyler. Zor diye bilirsiniz ama bu sektöre kendini adayan insan zaten her türlü zorluğu göze alıp kendisinin çözmek zorunda olduğunu bilir. Ancak şöyle bir durum var. Tercih yapacak arkadaş ne yapmak istiyor. Donanımsal şeylerle uğraşmak istiyorsa bence en iyisi elektrik ve elektronik mühendisliğidir. Bende yazılım öğrencisiyim ve bilgisayar mühendisliğini gereksiz bulmuyorum yanlış anlaşılmasın ama bilidiğim kadarıyla içinde biraz donanım ve birazda yazılım olan bölüm. Bence insan bir şey yaparken tam yapmalı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı