Yazılım Mühendisliği Hakkında Sorularınız?

Vefa lisesinde hazırlık öğrencisiyim. Şu anda Ingilizce seviyem B1. Ne kadar daha geliştirmem gerekir. Ortalama bir seviye söyleyebilir misiniz?

Tamamen işi ne kadar bildiğinizle alakalı bir durum. Bana X.000TL verip proje geliştirten patronum hangi okulda okuduğumu sormadı, inanın bilmiyordur hangi üniversitede okuduğumu. Yalnızca yaptığım işe - ne kadar sürede yaptığıma - isteklerini ne kadar hızlı şekilde yerine getirdiğime bakıyorlar hepsi bu.

Fuarlarda yazılım kısmıyla kimlerin ilgilendiği sorulduğunda 19 yaşında bir genç dikildiklerinde karşılarına şaşırıyor insanlar. Bu yüzden diplomayı aldığınızda iş tecrübeniz olmazsa sıkıntı çekebilirsiniz ilk başlarda, okuma sürecinde mutlaka bir proje geliştirin, arka plana imzanızı gömün.

Yazılım kısmında C++ öğrenmeye başladığımı belirtmiştim ama bir yerde tıkanınca bazen hiç bir şekilde ilerletemiyorum. Yaklaşık 1 aydır kitabın veya kodlama üzerinde hiç uğraş sarfetmedim. Tıkanınca sıkıcı geliyor ama tekrar yapabileceklerimin sınırsız olduğunu düşününce gaza geliyorum. Şuan düşünceler içindeyim, acaba vazgeçsem mi ?

Yazılım kısmında C++ öğrenmeye başladığımı belirtmiştim ama bir yerde tıkanınca bazen hiç bir şekilde ilerletemiyorum. Yaklaşık 1 aydır kitabın veya kodlama üzerinde hiç uğraş sarfetmedim. Tıkanınca sıkıcı geliyor ama tekrar yapabileceklerimin sınırsız olduğunu düşününce gaza geliyorum. Şuan düşünceler içindeyim, acaba vazgeçsem mi ?
Bu iş ; Bilen birinden eğitim almadığın müddetçe çok ilerilere gitmez zaten. Karşılaştığın problemlere, cevap aradığın sorulara yetkin bir ağızdan cevap alman gerekli ki kafanda soru işareti kalmasın.
Geliştirdiğim projelerde ben de sayısız problemle karşılaşıyorum. Ve üstesinden gelmeyi başarıyorum her seferinde. Hatta ve hatta önemli olan üstesinden gelip gelmemen bile değil, bunu ne kadar sürede yapabildiğin. Bu yüzden yazılımcıların "Problem çözme kabiliyeti yüksek olur veya olmalı" derler.

Çoğu insan bir anlık hevesle yazılıma atılıyor, bir anlık gaza gelip sürekli kendini geliştirebileceğini sanıyor :) Bu iş heves ister, eğlence sektörü değil bu. Sıkıcı bir iştir çoğu insana göre.

Kesinlikle, kurslara gitmek lazım. Kesinlikle yakın birinin en azından elinizden tutup "Şuraya bas." demesi lazım. Buradan yardım almaya çalışsam da veya başka forumlardan yardımcı kitaplardan aynı yerde olduğumu düşünüyorum. Bu yüzden hele 8 saat vaktimi çalan yerden kurtulayım gerekeni sonra yaparım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı