Yazılım mühendisliği için bölüm tavsiyesi

tigerwind

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar. Liseye geçtim ve tercihlerimde genel olarak bilişim teknolojileri olan liseler üzerine. Bölümlerin ne anlama geldiğini açıklayan pek bir yazı veya video yok. Belki bileniniz vardır diye buraya sorayım dedim. Yazılım mühendisliği için bilişim teknolojileri alanından hangi alt bölümü okumalıyım? Bir de bilen varsa liselerin bilişim teknolojileri alanlarını açıklar mısınız?

Lisenin ilk yılında ortalamanızı yüksek tutmaya çalışın. Bilişim bölümü diğer bölümlere göre daha yüksek ortalamayla seçiliyor.

Mümkünse sıralamanız şu şekilde olsun:
  • Veritabanı Porgramcılığı
  • Web Programcılığı
  • Ağ İşletmenliği

Yazılım mühendisliği için lise tarafındaki gereken şeyler nelerdir bilmem, ama tek diyebiliceğim 1 senede bile günde sadece 3-4 saatini ayırarak (-ki başladığında vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksın) üniversite öncesi mükemmel bir noktaya getirebilirsin kendini.Önce yazılım tarafında hangi dilde ilerlemek istiyorsun, akabinde bu dilin kullanım alanları ve kullanım avantajları neler bunları bi gözden geçir derim.

Benim nacizane tavsiyem;
-Data tarafı ile ilgili de bilgin olması acısından SQL,
-Kesinlikle Python ve yanına ikincil bir dil olarak C# ya da Java iyidir.

Udemy ellerinden öper (;

Eğer imkanın varsa Meslek Lisesi yerine temel derslerin iyi verildiği liselerde okumanı öneririm. Meslek liselerinde temel dersler (matematik, fen) yeterli düzeyde gösterilmiyor üniveristeyi kazanma konusunda yetersiz bilgiyle mezun olursun. Temel derslerin iyi verildiği liseleri tercih edin hobi olarak evde günde 1-2 saatinizi ayırarak yazılım için temel atın çok daha mantıklı olur. Teknik lise mezunu olmayanlar malesef meslek lisesinden mezun olunca matematik ve fen konusunda çok zayıf kalıyorlar ve başarısız oluyorlar.

Yazilim muhendisligini universitede ogrenirsin, lisede degil. Hicbir lise muhendislik ogretecek donanimda degil.
Universiteye seni en iyi hazirlayan lise neyse gidebilecegin ona git.
En iyi sirketlerde en iyi pozisyonlardaki muhendislere bak bakalim hangisi meslek lisesi mezunu.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı