Yazılım mühendisliği

uğur_00

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhabalar, bu sene üniversite sınavıyla birlikte liseden mezun oldum ve büyük bir ihtimalle istediğim üniversitede yazılım mühendisliğine başlayacağım. Bu bölümü senenin başında çok araştırmıştım ve aklıma da yatmıştı lakin bu aralar aklımı bulandıran birçok kişi oldu en basitinden mezun olunca en fazla 2.5-3 bin TL ile bir yerde işe başlarsın gibi söylemler. Yazılım mühendisi veya bilgisayar mühendisi hatta bu bölümleri okuyan arkadaşlar okula başladıktan sonra herhangi gibi bir pişmanlık duydumu, keşke şöyle yapsaydım daha iyi olurdu gibi serzenişler ile birlikte ayıp olmazsa biraz da maaş konusuna değinerek bölüm ile ilgili tavsiyesi olan arkadaşları konuya bekliyorum. Ayrıca bu bölümü (bilgisayar veya yazılım ) özel bir üniversitede tam burslu okumanın avantaj ve dezavantajlarına da değinirseniz çok mesut olurum. Arkadaşlar şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Bazı arkadaşlar okuyacağın bölümü hiç araştırmadın mı? Burada konu açıyorsun gibi düşünebilir, arkadaşlar inanın YouTube'da izlemediğim video internette okumadığım makale kalmadı fakat insanoğlu işte en ufak bir olumsuzlukta planlar altüst oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Turkiye de daha fazla para kazanan baska bir muhendislik yok, hatta dunyada da yazilim muhendisleri en cok kazanan muhendis gruplarindan biri.
Ben 2012 yilinda 3k ile baslamistim, artmistir 8 senede.
Fakat iyi okul bitirip kendini gelistirmen lazim.

Yazılım olmasa da çok benzer olan Bilgisayar Mühendisliği okuyorum, birkaç kelime yazmak isterim.

Öncelikle 2.5-3 bin TL konusuna değineyim. Öyle bir şey yok ve tamamen üniversiteye ot gelip saman gitmiş, kendini geliştirmemiş kitle tarafından uydurulan palavra. 4 yıllık bölümü 6 senede bitiriyor, ingilizce desen 0, kod bilgisi ,0 sadece dersleri vermeyi başarmış, kendini geliştirmemiş ahmaklara kim 5-10 bin TL versin?

Şu an halihazırda Bilgisayar Mühendisliği okuyorum ve okurken çalışmaya başladım. Beni geçindirecek kadar da kazanıyorum.

İyi ki de yazmışım, iyi ki de okuyorum diyorum. Hiçbir pişmanlığım yok.

Özel bir üniversitede tam burslu okumak gerçekten iyi. Avantaj olarak, imkan olarak çok şey katabiliyor. Hatta bazı üniversiteler okuldan sonra staj desteği bile sağlıyorlar. Dezavantajına gelecek olursak; burs kesilme şartları, sırf para kazanmak için seni dersten bırakan hocalar bla bla...

BAU,KOÇ,SABANCI,BİLKENT gibi ünlü üniversite olmayacaksa özel okunmamalı.

Aklına takılanları sorabilirsin.

Yazılım olmasa da çok benzer olan bilgisayar mühendisliği okuyorum, birkaç kelime yazmak isterim.

Öncelikle 2.5-3 bin TL konusuna değineyim. Öyle bir şey yok ve tamamen üniversiteye ot gelip saman gitmiş, kendini geliştirmemiş kitle tarafından uydurulan palavra. 4 yıllık bölümü 6 senede bitiriyor, İngilizce desen 0, kod bilgisi, 0 sadece dersleri vermeyi başarmış, kendini geliştirmemiş ahmaklara kim 5-10 bin TL versin?

Şu an halihazırda bilgisayar mühendisliği okuyorum ve okurken çalışmaya başladım. Beni geçindirecek kadar da kazanıyorum.

İyi ki de yazmışım, iyi ki de okuyorum diyorum. Hiçbir pişmanlığım yok.

Özel bir üniversitede tam burslu okumak gerçekten iyi. Avantaj olarak, imkan olarak çok şey katabiliyor. Hatta bazı üniversiteler okuldan sonra staj desteği bile sağlıyorlar. Dezavantajına gelecek olursak; burs kesilme şartları, sırf para kazanmak için seni dersten bırakan hocalar bla bla...

Bau, koç, sabancı, bilkent gibi ünlü üniversite olmayacaksa özel okunmamalı.

Aklına takılanları sorabilirsin.

Hocam bende bu sene sınava gireceğim, 9.sınıftan beri derslerime çalışıyorum fakat yazılımı detaylı olarak öğrenmedim. Özel üniversitelerde eğitimini doğru düzgün veriyorlar mı? Siz hangi üniversitede okuyorsunuz?

En basitinden mezun olunca en fazla 2.5-3 bin TL ile bir yerde işe başlarsın gibi söylemler.
Bu, çoğu meslek için geçerli. Kimseyi mezun olunca Bill Gates'in koltuğuna oturtmuyolar.

Tam olarak pişmanlık değil ama sınava hiç çalışmadım ben. X-Y aralığında bir şey alacağımı biliyordum çalışmasam da. Y'den çok az daha düşük aldım. Çok da iyi bir yerde değilim. Daha iyisini yapabilirdim. Sınava çok çok kötü kişiler girip bir yerlere yerleşiyor diye girdim. O yüzden çok da dert etmiyorum.

Özel üniversitenin adam akıllı bilgisayar laboratuvarı olur. Çeşitli imkanları olur. Staj konusunda çevresi geniş hocaları olabiliyor. Burslu girmeyen zeka yoksunu öğrencileri olur. Güzel fiyatlı yemeği, suyu olur. Bu yüzden iyi yerlerde okunmayacaksa gidilmemeli bence. En kötü gidilecek yer Bilgi ya da Bahçeşehir olmalı diye düşünüyorum.

@Drtcurv okuluna göre değişir düzgün eğitimi. Üsküdar Üniversitesine gidersen düzgün bir şeyler göreceğinden şüpheliyim. Ama Koç'a gidersen gayet güzel bir eğitim alırsın.

Hocam bende bu sene sınava gireceğim, 9.sınıftan beri derslerime çalışıyorum fakat yazılımı detaylı olarak öğrenmedim. Özel üniversitelerde eğitimini doğru düzgün veriyorlar mı? Siz hangi üniversitede okuyorsunuz?
Yazılım bilmemen sana çok şey kaybettirmeyecek. Zaten 1. sınıfta herkesi 0 bilgi kabul en baştan anlatıyorlar. Bu senin için dert olmasın. Maalesef kişisel bilgilerimi paylaşmıyorum. Hatırı sayılır bir üniversitede okuyorum o kadar :)
Özel Üniversite için @Vavien. 'e katılıyorum.

Özel üniversitenin adam akıllı bilgisayar laboratuvarı olur. Çeşitli imkanları olur. Staj konusunda çevresi geniş hocaları olabiliyor. Burslu girmeyen zeka yoksunu öğrencileri olur. Güzel fiyatlı yemeği, suyu olur. Bu yüzden iyi yerlerde okunmayacaksa gidilmemeli bence. En kötü gidilecek yer Bilgi ya da Bahçeşehir olmalı diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı