Yazılım mühendisliği için hangi liseye gitmeli?

HamzaGFB

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 9. sınıfım şu an meslek lisesinde bilişim okuyorum ve daha yeni başladı bilişim dersleri sınıflar yeniden oluşturuldu vs vs. sizce yazılım mühendisi olmak için Anadolu da mı okumam lazım? Meslekte bilişimden devam mı etmem lazım? Eğer Anadolu'ya gidersem bilişim üzerine dersler görecek miyim sayısal mı seçeceğim tam bilmiyorum. Bazıları Anadolu'ya git güzel üniversite kazan orada sıfırdan öğretirler diyorlar. Hem Anadolu'da ortam olur diyorlar bazıları da meslekte devam et erkenden öğren ileride rahat edersin diyorlar. Sizce ne yapmalıyım çok kararsızım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar 9. sınıfım şu an meslek lisesinde bilişim okuyorum ve daha yeni başladı bilişim dersleri sınıflar yeniden oluşturuldu vs vs. sizce yazılım mühendisi olmak için Anadolu da mı okumam lazım? Meslekte bilişimden devam mı etmem lazım? Eğer Anadolu'ya gidersem bilişim üzerine dersler görecek miyim sayısal mı seçeceğim tam bilmiyorum. Bazıları Anadolu'ya git güzel üniversite kazan orada sıfırdan öğretirler diyorlar. Hem Anadolu'da ortam olur diyorlar bazıları da meslekte devam et erkenden öğren ileride rahat edersin diyorlar. Sizce ne yapmalıyım çok kararsızım?
Anadolu liselerinde bilgisayar dersi var 2 yıl. Ancak sadece çok basit düzeyde phyton gösteriyorlar senin çabalaman gerek. Sayısal bölümden gireceksin sınava. Eğer iyi bir üniversite istiyorsan (ki sana sınavda yazılım sormayacaklar) Anadolu lisesine git. Ama alelade bir üniversite istiyorsan meslekte kalabilirsin.
İyi bir üniversite kazanırım diyorsan Anadolu, ortalama bir üniversite kazanırım diyorsan Anadolu, kötü bir üniversite kazanırım diyorsan Anadolu, üniversite kazanamam diyorsan Meslek.
Meslek lisesinde de sıkı tuttuktan sonra kazanır yine bir üniversite.

Benim görüşüm şu yönde. Türkiye'de meslek lisesinin anlamı bilinmiyor maalesef. Sadece bölüm bölüm dersler görüyorsunuz ama eğitimin o kadar kaliteli olduğunu düşünmüyorum. Yazılım öğreniyorsun tamam ama onunda yanında sayısalın, özellikle matematiğinin çok iyi olması gerekir. Meslek liselerinde bu konularda iyi eğitim verildiğini düşünmüyorum. Tabii ki birkaç istisna lise vardır. Senin okuduğun okulu da bilmiyorum. Genel yorum yapıyorum şuan. Ben meslek lisesini tercih ederdim eğer eğitim iyi olsaydı. Ama şimdiki düşüncem şu yönde; şuan sınava abanıyorum. Yılın derslerini yılında halledip üniversite sınavında iyi sonuç elde etmek istiyorum. Onun yanında boş vakitlerimde mümkün olduğunca yazılım çalışıyorum.

Meslek lisesinde de sıkı tuttuktan sonra kazanır yine bir üniversite.
O sıkı tutumu Anadolu'da yaparsa daha iyi üniversite kazanır. Üniversite okumayı düşünenlere meslek lisesi tavsiye etmiyorum. Vaktinin çoğunu meslek derslerine ve staja harcayacak. Üniversite sınavı için vakit kaybından başka bir şey değil bunlar.

Bizimde yeni başladı meslek dersleri. Sadece ders yetmeyecektir. Tabi bu kişiden kişiye değişir. Bana göre okul dışında da kendiniz çalışmalısınız az da olsa. Sorunuza gelecek olursak meslek lisesi meslek konusunda daha iyi.

Geri
Yukarı