Yazılım mühendisliği için hangi liseyi okumalıyım?

Makaleler
4
Yer
Denizli
Yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Bilgisayar ile uğraşmayı seviyorum gelecekte en önemli meslek olacağını düşünüyorum. Robotlar olsun telefonlarda çıkan uygulamalar olsun çok önü açık bir meslek. Deneme sınavlarında puanım 360 civarları. Fen lisesi hariç nereye gidebilirim yazılım mühendisliği okumak için? Üniversiteye geçince iş bulamama gibi bir ihtimalim olabilir mi? Bu arada sayısalım berbat onu da söyleyeyim. Son olarak yazılım mühendisliği ile diğer bilgisayar bölümleri arasında ne fark var? Mesela bilişim sistemleri mühendisliği, bilişim sistemleri teknolojisi, bilgisayar enformatik bölümü, bilgisayar bilimleri ve mühendisliği bölümü gibi bölümler ile ne farkı var? Cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bilişim (enformatik) çağında (4. sanayi devriminden 5.sine son zamanlarda yeni yeni geçtiğimiz) olduğumuz için bilişimle ilgili tüm alt dallar çok çok önemli mesleklerdir, gerek popülarite ve gerekse de kolayca iş bulabilme açısından böyledir.

Mühendislik ve tıp dalaında matematik veya sayısal ağırlık nasıl geçerli ve ağırlıklı ise yazılım dalında da matematiğin veya dijital bilginin, yazılımları oluşturuken mantığın büyük önemi bulunur. Bu yüzden sayısal yöndeki açığınızı hızla kapatmaya çalışarak bu dallarında ancak o zaman daha kolayca okuyarak daha kolay meslek sahibi olabilirsiniz, kendi kanaatimce.

Bilişim Bilimleri > Bilgisayar Müh.liği> Yazılım Müh.liği şeklinde temel bir ana daldan daha alt (yan) dallara doğru genelden özele doğru olan bir kapsama şekli bulunur, ayni Mak. Müh.ilği > Gemi İnşaat Müh.iliği alt dallarındaki gibidir. Lisede bilişime çok yakın veya direk onunla ilgili bölümleri okumanız, daha ileride Yazılım Müh.liği yan dalı açısından lehinize olur. Elektrik-elektronik, bilgisayar, vb. Ancak bilgisayar dalı dendiğinde içine hem yazılım (Sofware) hem de donanımı (hardware) (Ek olarak da sistem güvenliği ve sistemin güvenli çalıştırılması, vb. diğer konuları) ayni anda giriyor, yani bilgisayar müh.liği Yazılım Müh'liinden çok daha geniş kapsamlıdır. Ayni Mak. Müh.iğinin Gemi İnşaat Müh.liğinden veya Mekatronik Müh.liğinden çok daha geniş kapsamlı olup, birisinin geneli diğerinin ise onun yan veya alt dalı (özeli) olabilmesi gibidir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bilgisayar Müh.liği (Mühendislik olarak) ; Bilgisayar teknisyenliği veya bilgisayar teknikerliği (Müh.liğin daha alt (ast) bölümleri olarak) Kolay gelsin.

Yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Bilgisayar ile uğraşmayı seviyorum gelecekte en önemli meslek olacağını düşünüyorum. Robotlar olsun telefonlarda çıkan uygulamalar olsun çok önü açık bir meslek. Deneme sınavlarında puanım 360 civarları. Fen lisesi hariç nereye gidebilirim yazılım mühendisliği okumak için? Üniversiteye geçince iş bulamama gibi bir ihtimalim olabilir mi? Bu arada sayısalım berbat onu da söyleyeyim. Son olarak yazılım mühendisliği ile diğer bilgisayar bölümleri arasında ne fark var? Mesela bilişim sistemleri mühendisliği, bilişim sistemleri teknolojisi, bilgisayar enformatik bölümü, bilgisayar bilimleri ve mühendisliği bölümü gibi bölümler ile ne farkı var? Cevaplarınız için teşekkürler.
Ben lgs de 360 puanla %7 lik dilime girdim kendi ilçemdeki tek nitelikli lisedeyim (anadolu lisesi)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı