Yazılım Mühendisliği İçin MacBook Pro Alınır mı?

sucuklukaşar

Hectopat
Merhaba, yazılım mühendisliği okumak için bilgisayar almak istiyorum. MacBook Pro düşünüyorum. Sizce mantıklı mı? Yoksa başka bir şey mi almalıyım? MacOS işletim sisteminde yazılımla uğraşabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer Mac kullanıyorsanız kalsın, onunla da gayet yazılım geliştirebilirsiniz. VSCode denilen nimet sağolsun, tek IDE ile neredeyse bütün dilleri geliştirebiliyorsunuz.

Yeni bilgisayar alacaksanız illa Mac almanıza gerek yok. İki senedir kullandığım bilgisayarımda Windows'un yanına Fedora yükledim, mobil, masaüstü ve özellikle web geliştirdim ve yazılım konusunda şu ana kadar hiç sıkıntı yaşamadım.

Mac OS'un tasarlanma amacı bu zaten, iş. Ancak bir yazılımcı iseniz ne Windows ne de Mac OS, Linux biçilmiş kaftandır.
E hadi ben IOS app geliştiriyorum?
WPF form geliştiriyorum?
Ne olacak? Bir yazılımcı kendi ihtiyaçlarını belirleyebilmeli.
Yanlış bir yaklaşım.
Eğer Mac kullanıyorsanız kalsın, onunla da gayet yazılım geliştirebilirsiniz. VSCode denilen nimet sağolsun, tek IDE ile neredeyse bütün dilleri geliştirebiliyorsunuz.

Yeni bilgisayar alacaksanız illa Mac almanıza gerek yok. İki senedir kullandığım bilgisayarımda Windows'un yanına Fedora yükledim, mobil, masaüstü ve özellikle web geliştirdim ve yazılım konusunda şu ana kadar hiç sıkıntı yaşamadım.
Az önce VSCode bir editör.
PHPStorm, WEB Storm,CLion, VisualStdio. Bunlar için IDE diyebilirsiniz.

E hadi ben IOS app geliştiriyorum?
WPF form geliştiriyorum?
Ne olacak? Bir yazılımcı kendi ihtiyaçlarını belirleyebilmeli.
Yanlış bir yaklaşım.

Burada geliştirme ortamından basediliyor, geliştirdiğin program için işletim sistemi değiştirilmez. Ortam için işletim sistemini kullanırsın, test etmek için farklı sistemler veya yan işletim sistemleri, sanal sistemler vb. kullanırsın. Önce profesyonel çalışmayı öğrenin, sonra tartışırız.

Burada geliştirme ortamından basediliyor, geliştirdiğin program için işletim sistemi değiştirilmez. Ortam için işletim sistemini kullanırsın, test etmek için farklı sistemler veya yan işletim sistemleri, sanal sistemler vb. kullanırsın. Önce profesyonel çalışmayı öğrenin, sonra tartışırız.
Çile çekmek de bir tercih tabiki.

Bence şarj ömrü uzun olsun diyorsan MacBook gayet mantıklı bir tercih ve kullanım süresi açısından da normal bir laptopa göre daha uzun süreli kullanabilirsin.

Peki, siz yazdığınız uygulama için devamlı olarak işletim sistemi değiştirmeye devam ediniz. Veya kabullenip öğrenmeye çalışınız, sizin vereceğiniz bir karar. Tartışma bitmiştir.
Ki en başından olayı biraz yanlış anlamışsınız.
İstiyorsa MacBook alıp neden linux kurmasın?
Yanına kurabilir gayet? Bu işin fiziki, taşınabilirlik, pil ömrü boyutu da var.
Kendi ihtiyaçlarını kendi belirlemeli bence.
Benim fikrim OS X in Linux a göre daha rahat olduğu yönünde. Sistemin gereksizlikleri yerine yapılan işe odaklanılabilir.
"Linux ancak boş vaktiniz varsa değerlidir" diye bir söz hatırlıyorum.

Ki en başından olayı biraz yanlış anlamışsınız.
İstiyorsa MacBook alıp neden linux kurmasın?
Yanına kurabilir gayet? Bu işin fiziki, taşınabilirlik, pil ömrü boyutu da var.
Kendi ihtiyaçlarını kendi belirlemeli bence.
Benim fikrim OS X in Linux a göre daha rahat olduğu yönünde. Sistemin gereksizlikleri yerine yapılan işe odaklanılabilir.
"Linux ancak boş vaktiniz varsa değerlidir" diye bir söz hatırlıyorum.

Yanlış anlaşılmalar normaldir. Ancak burada "Linux ancak boş vaktiniz varsa değerlidir" sözüne bakarsak evet doğrudur, Linux kelimesi MacOS ve Windows ile de değiştirilebilir. Ancak iş öğle değil, bu sözün neye göre ve hangi kriterlere göre söylendiğini, söyleyen kişinin daha önce ne kadar tecrübesi olduğu ve diğer işletim sistemleri ile kıyaslayabilecek bilgi ve yeterliliğe sahip olması gerekir.

Yoksa ben de söylerim; "Windows en boş sistemdir."

Uzun yıllardır yazılım sektöründe çalışıyorum ve aynı zamanda da okuyorum. Macbook pro da çok uzun süre kullandım 5 seneye yakın aralıksız olarak, totalde daha fazla ve her zaman ikinci bir Windows bilgisayarım vardı. Hangisini alırsan al yapmak istediğin işi yaparsın. Windows, linux-ubuntu kalk vs, macos. Bunlar sadece donanımlar. Şu an aktif olarak Windows kullanıyorum, hiç bir zaman da iyi ki macbookum var demedim yada Windows Ubuntu vs daha iyiymiş de demedim. Yapmak istediğim her şeyi her bilgisayarda yaptım. Almak istiyor isen al baktın macos kurtarmıyor seni, yasak yok Windows kurabilirsin. Baktın sevmedin Ubuntu kur. Önemi yok. He dersen o parayı bu özelliklere verir misin? Çok uzun süre mac ürünlerini kullanan biri olarak yazılımcı statüsünde hiç birinin avantajını/dezavantajini görmedim, o yüzden en iyi fiyat performans ürününü alırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı