Yazılım mühendisliği için MacBook tavsiyesi

Harunerd

Kilopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar, şu anda lise son sınıf öğrencisiyim ve üniversiteyi yurt dışında yazılım mühendisliği bölümünde okuyacağım. Çok uzun süredir Windows kullanan birisiyim lakin MacBook'a geçmeyi düşünüyorum. M1 MacBook Pro 16 GB + 512 GB versiyonunu almayı düşünüyorum ve bu bilgisayarın üniversite bitene kadar beni götürmesini istiyorum. Windows almak istemememin en büyük sebepleri taşınabilirlik ve pil performansı olarak MacBook'un yanından bile geçememesi. Lakin M1 MacBook'lar hakkında bazı yazılım programlarını çalıştırmıyor henüz yazılım için uygun değil gibi birçok şey okudum ne kadar doğru bunu bilmiyorum ve bu yüzden bu konuyu açtım.

Bir laptoptan beklentim;

- Üniversite hayatım boyunca (5 sene) güzel bir şekilde götürmesi.
- Taşınabilirlik.
- Pil ömrü.
- Performans.
- Yazılım geliştirme konusunda yarı yolda bırakmaması.
- Oyun oynamayı düşünmüyorum.

Sizce öğrencilik ve yazılım mühendisliği bölümü için M1 MacBook Pro uygun mudur? Tavsiyelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Yazılım için uygun fakat hocanın kullandığı İDE ve kütüphanelerle alakalı sıkıntı yaşayabilirsin, onun alternatiflerini de sen bulacaksın, onun dışında 5 yıl değil 15 yıl da götürür Macbook.

Pili dışında MacBook 5 yıl götürebilir gibi. 5 yıl gibi çok da kısa olmayan bir zamanı tek seferde ön görebilmek kolay değil ancak en azından 3 yıl performans bakımından rahat götürür diyebilirim.

Son düzenleme:
@The Anorak,
Benim notebookum vardı. 5 yıl götürdü beni vallaha. Kırmasaydım yanlışlıkla, hala kullanırdım. Çok iyiydi.
X9Z26EA modeli bu. 3.800 TL'ye aldım 2016'da.
Benzer durumdayız. Şu an kullandığım Windows notebook (ASUS FX553), 2017'de 3500 ₺ gibi bir fiyata aldım. Bozulacağı yok. 4 yıldır sorunsuz kullanıyorum. (Aradan geçen sürede yaptığım upgradeler; RAM 8 GB -> 16 GB, SSD 128 GB -> 500 GB, HDD 1 TB -> 2 TB) Tek sorun pil. Pili zaten çok gitmiyordu şimdi hiç gitmiyor.

Zaten dışarıda kullanmak için MacBook Air kullanıyorum. En kötü ihtimalle 6 saat gidiyor. Ortalama kullanımda ise 11-12 saati devirmişliğim var.

Benzer durumdayız. Şu an kullandığım Windows notebook (ASUS FX553), 2017'de 3500 ₺ gibi bir fiyata aldım. Bozulacağı yok. 4 yıldır sorunsuz kullanıyorum. (Aradan geçen sürede yaptığım upgradeler; RAM 8 GB -> 16 GB, SSD 128 GB -> 500 GB, HDD 1 TB -> 2 TB) Tek sorun pil. Pili zaten çok gitmiyordu şimdi hiç gitmiyor.

Zaten dışarıda kullanmak için MacBook Air kullanıyorum. En kötü ihtimalle 6 saat gidiyor. Ortalama kullanımda ise 11-12 saati devirmişliğim var.
Video izlemek, kod yazmak gibi işlerde 4 saat götürüyordu beni. Linux'ta kurulumunda zaten şarj gitmiyor.

Sorun Windows 10'da ama Windows 10'da olmazsa, olmaz.
Tek sıkıntı pildi yani. Performansı falan çok iyiydi.

Bende 2017 Air var, Windows’tan da mahrum kalmamak adına Boot Camp ile Windows 10 da kurdum, bilgisayarı açarken bir tuşa basılı tutup hangi OS’ta başlatacağımı seçiyorum sadece, gayet de native OS gibi çalışıyor Windows. Sizde böyle bir seçenek çok iyi olurdu. Tek sorun M1 modellerine Windows desteğinin henüz gelmemiş olması, geleceği de şüpheli açıkçası. Yazılımla uğraşacak biri için de M1’e geçmek şu anda karanlık sulara tüpsüz şnorkelsiz dalmak gibi olur.

Ben olsam idareten kullanmalık ikinci el bir Macbook Air alırdım. Birkaç yıl sizi idare eder, M1 oturunca da M1’e geçersiniz. Air’iniz hala sağlamsa çok zarar etmeden de satarsınız zaten benimki 3 buçuk yılı doldurdu istesem aldığım fiyatın üzerine satabiliyorum hala.

Bende 2017 Air var, Windows’tan da mahrum kalmamak adına Boot Camp ile Windows 10 da kurdum, bilgisayarı açarken bir tuşa basılı tutup hangi OS’ta başlatacağımı seçiyorum sadece, gayet de native OS gibi çalışıyor Windows. Sizde böyle bir seçenek çok iyi olurdu. Tek sorun M1 modellerine Windows desteğinin henüz gelmemiş olması, geleceği de şüpheli açıkçası. Yazılımla uğraşacak biri için de M1’e geçmek şu anda karanlık sulara tüpsüz şnorkelsiz dalmak gibi olur.

Ben olsam idareten kullanmalık ikinci el bir Macbook Air alırdım. Birkaç yıl sizi idare eder, M1 oturunca da M1’e geçersiniz. Air’iniz hala sağlamsa çok zarar etmeden de satarsınız zaten benimki 3 buçuk yılı doldurdu istesem aldığım fiyatın üzerine satabiliyorum hala.
ARM Windows gelir.

Cevaplarınız için herkese çok teşekkür ederim. Zaten ilk sene hazırlık okuyacağım için yazılım adına çok fazla şey yapmayacağım birkaç seneye kadar da ARM için Windows ya da yazılım ile ilgili MacBook'ların daha iyi yerde olacağını düşünüyorum.

Büyük ihtimal ile M1 çipli MacBook alacağım. Birkaç sene sonra yazılım konusunda sıkıntı yaşamaya başlarsam satarım ki zaten bu aletler 2. el satılırken Windows gibi çok düşük fiyata satılmıyor.

Tekrardan teşekkürler :)

Geri
Yukarı