Yazılım mühendisliği öğrencisi için 15000 TL laptop önerisi

Bütçe
15000
@Artoria Pendragon H, HS ve P işlemciler belli açılardan biraz-cık daha iyi olabilir ama getirisinden çok götürüsü var. Bundan 2-3 yıl önce olsaydı U aklıma bile gelmezdi ama artık işler değişti dostum. Yani 1 dakikalık işlemi 50-55 saniyeye düşüreceğim diye konfordan çok fazla feragat etmek mantıklı değil. Hele ki öğrenci için. Kütüphaneye gider kullanır, oraya buraya taşır..... Bunlar yaşamı etkileyen şeyler. 2-3 kg ve prize bağımlı bilgisayar kısa bir süre sonra baygınlık getiriyor. Bunları yaşadık gördük, bir yerden sonra %10 +performansın hiçbir anlamı kalmıyor, lanet ediyorsun.

Son düzenleme:
Matebook'da hafif bir cihaz aynı şekilde pil performansıda önerdiğiniz Aero'dan daha iyi/ benzer olacak, ki 12450h yapısı itibarıyla performansta rahatça 5800u ya fark atabiliyor ama siz bilirsiniz.

Matebook'da hafif bir cihaz aynı şekilde pil performansıda önerdiğiniz Aero'dan daha iyi/ benzer olacak, ki 12450h yapısı itibarıyla performansta rahatça 5800u ya fark atabiliyor ama siz bilirsiniz.
Özellikle büyük ekran sevenler için o bilgisayar en iyi seçeneklerden biri. Çünkü 1,7 kg civarında, muadillerinden çok daha hafif. 60Wh pili var ama 12450H'nin temel güç tüketimi yaklaşık 3 kat, turbo ile yük altında yaklaşık 6 kat güç tüketiyor. Buna karşılık performansı, aynı "oranda" artmadığı gibi yüksek ısı ve gürültüye sebep oluyor. Yani pil ömrünün daha kısa olacağını tahmin edebilirsiniz. Belki Huawei ayarını falan kısmıştır? Mesela Zephyrus ile Flow'da aynı işlemci var ama aralarında U vs H kadar fark var. Flow'da kısılmış ya da ısındığından da olabilir. Gürültü faktörü de var konfor adına. Her şey +performans değil.

Cinebench R23 MC skorları:
  • i5 12450H (45W~~95W ?) = 9197
  • Ryzen 7 5800U (15W temel) = 8488
  • Ryzen 7 5800U (21W) = 9135

HP şöyle belirtmiş: Pil Ömrü Video Oynatma 9 saat 45 dakikaya kadar
Huawei şöyle belirtmiş: 9 saate kadar düzenli çalışma (Fake)

Not: Video oynatmak, web gezintisi ve excel de çalışmaya kıyasla çok daha fazla enerji tüketir.

Son düzenleme:
Huawein belirttiği fake de HP'nin belirttiği neden doğru :D HP'nin Pavilion'unda vs paylaştığı surelerin hiçbirinin gerçek olduğunu görmedim, ki bu çoğu marka için geçerli.

Huawein belirttiği fake de HP'nin belirttiği neden doğru :D HP'nin Pavilion'unda vs paylaştığı surelerin hiçbirinin gerçek olduğunu görmedim, ki bu çoğu marka için geçerli.
Doğru alayı yalan aslında ama bunların arasında fark var. Huawei laf cambazlığı yapıp pil ömrünü daha daha da uzun göstermeye çalışıyor iken, HP sadece daha uzun göstermeye çalışıyor. Yani Huawei, HP'nin ifadesine kıyasla fake ifadede bulunmuş.

Cinebench R23 MC skorları:
  • Ryzen 7 6800U (15W) = 9413
  • i7 1260P (28W~~64W ?) = 10383

Son düzenleme:
kesinlikle h işlemcili bilgisayar almayın.

Bu olabilir: HP Pavilion Aero 13

Hepsiburada.com / Ryzen 7 5800U - 400nit IPS - 16 GB RAM - 1 TB SSD - Windows 11 - 1kg

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu bilgisayar çoğunlukla plastik kullanıldığı için kalite hissi vermiyor ve fan sesi biraz fazla diye duydum.

Bu bilgisayar çoğunlukla plastik kullanıldığı için kalite hissi vermiyor ve fan sesi biraz fazla diye duydum.
Magnezyum diyorlar incelemede falan.

1663622469816.png

Tipi buna benzeye başka bir model vardı plastik falandı. Onunla karıştırdınız sanırım.

@Efe can samsun UM3402, UX3402'lere bakın.

@Efe can samsun UM3402, UX3402'lere bakın.

Attığınız modeller bütçe olarak biraz yukarıda kalıyor. 10-15 bin TL arası baktığımda kasa kalitesi olarak Huawei çok hoşuma gitti ama işte 5500u serisinde sadece 8 GB RAM var ve upgrade edilemiyor. D16 serisinde ise i5 12450h modelinin tam pil performansını paylaşan olmamışk kararsız kaldım.

Geri
Yukarı