Yazılım mühendisliği zor mu?

Kafam iyice karışık artık yazılım mühendisliği için emek mi vermeliyim yoksa mezun olunca direk işe mi başlamalıyım diye düşünüyorum

Ya onu yaparımda ben direk bütün günden bahsediyorum çünkü pek çalışkan değilimdir

Çok seviyorum ama gerçekten artık ne yapıcam bilmiyorum vazmıgeçsem diye düşünüyorum

Doğru oda yok her şey emek istiyor

Sevmiyorsan saatlerce bilgisayar başında oturup kod yazmak çekilecek iş değil. Ben bile zaman zaman çıldıracak gibi oluyorum.

Endüstri hariç tüm mühendislikler zor. Hiçbiri kolay değil. Türev, integralde zorlanıyorsanız boşuna ben mühendis olacağım diye çabalamayın. Calculus dersinde adamın içinden geçiyorlar. Ayt matematik henüz pre-calculus.
Of ne yapmalıyım sence çok çalışkan birisi değilimdir piskolojim zaten bozuk

Sevmiyorsan saatlerce bilgisayar başında oturup kod yazmak çekilecek iş değil. Ben bile zaman zaman çıldıracak gibi oluyorum.
Seviyorum gerçekten ama ben okul dışında saatlerce çalışmam onu geçtim piskolojik sorunlar var hem yurta kalmam gerekicek dahada zor ben bunları iyileşmeden yapamam

Hocam ben mühendis olmak istiyorum fakat yapay zekanın bu gelişimi beni korkutuyor son zamanlarda. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Yapay zeka bir yere kadar gelebilir bence. Mühendislerin amacı çözüm üretmek. Yapay zeka eninde sonunda insana bağlı. Mühendislere yetişeceğini hiç sanmıyorum. İşi yapay zekaya bırakırsak her meslek alanı ölecek demektir. Ki bu da pek mümkün değil.
Katılıyorum. Bilgisayarlara, teknolojiye ilgisi olan her insan ben yazılımcı olacağım diyor ama yazılım işi kod yazmaktan ibaret. Ben teknolojiyle içli dışlıyım ama kod yazmak çok sıkıcı ve monoton. Seven insan her türlü yapar.

Of ne yapmalıyım sence çok çalışkan birisi değilimdir piskolojim zaten bozuk

Seviyorum gerçekten ama ben okul dışında saatlerce çalışmam onu geçtim piskolojik sorunlar var hem yurta kalmam gerekicek dahada zor ben bunları iyileşmeden yapamam
150K sıralama rahat yaparsın. Şuan sadece yazılılara çalış. YKS'ye 9.sınıftan hazırlanamazsın zaten. Sınav son sene kazanılıyor. Sen sadece yazılılarına çalış günde 1.5-2 saat dersine vakit ayır. 9.sınıf için bunlar yeterli

Kafam iyice karışık artık yazılım mühendisliği için emek mi vermeliyim yoksa mezun olunca direk işe mi başlamalıyım diye düşünüyorum

Ya onu yaparımda ben direk bütün günden bahsediyorum çünkü pek çalışkan değilimdir

Çok seviyorum ama gerçekten artık ne yapıcam bilmiyorum vazmıgeçsem diye düşünüyorum

Doğru oda yok her şey emek istiyor

Fenim iyi ama matematik orta gibi bir şey ama asıl şey ben mesela o bölümde her gün çalışmam mı gerekicek?
Her gün çalışmak diye bir şey yok. Vize haftaları oluyor aynı lisedeki yazılı haftaları gibi. Vizelere giriyorsun ve sınıfı geçiyorsun genel mantık olarak. Gideceğin bölüme bağlı belli müfredatlar var o konulara çalışıp vizeye giriyorsun. Üniversite veya mühendislikler öyle korkunç şeyler değil. Türkiye'de şuan on binlerce insan mühendislik okuyor şuan. Sadece biraz ileri seviye integral bilgisi gerekiyor. Fizik ve matematiğe ilgin yoksa 4 yılını boşuna eziyet etme. Zordur ama tatlı bir zorluluktur :D Makineye vs. gitmediğin sürece hayatsız bir insana dönüşmezsin. Henüz 9.sınıfsın. 8 yıl sonrasını düşünüyorsun. Günlük 2 saat dersini çalış gerisini 12.sınıfta tercih zamanı düşünürsün.

Düzeltme: Konu sahibi bu sene mezun olacakmış. 9 değil.

Son düzenleme:
Yapay zeka bir yere kadar gelebilir bence. Mühendislerin amacı çözüm üretmek. Yapay zeka eninde sonunda insana bağlı. Mühendislere yetişeceğini hiç sanmıyorum. İşi yapay zekaya bırakırsak her meslek alanı ölecek demektir. Ki bu da pek mümkün değil.

Katılıyorum. Bilgisayarlara, teknolojiye ilgisi olan her insan ben yazılımcı olacağım diyor ama yazılım işi kod yazmaktan ibaret. Ben teknolojiyle içli dışlıyım ama kod yazmak çok sıkıcı ve monoton. Seven insan her türlü yapar.

150K sıralama rahat yaparsın. Şuan sadece yazılılara çalış. YKS'ye 9.sınıftan hazırlanamazsın zaten. Sınav son sene kazanılıyor. Sen sadece yazılılarına çalış günde 1.5-2 saat dersine vakit ayır. 9.sınıf için bunlar yeterli
Ya sorun yks değil ben o sevdiğim bölümü üniversitede yapamam gibime geliyor zaten ailemden uzak kalıcam heem piskolojik sorunlar var hem saatlerce çalışmam ve ben 9 değilim zaten bu sene mezun olucağım

Ya sorun yks değil ben o sevdiğim bölümü üniversitede yapamam gibime geliyor zaten ailemden uzak kalıcam heem piskolojik sorunlar var hem saatlerce çalışmam ve ben 9 değilim zaten bu sene mezun olucağım
Başka konuyla karıştırdım sanırım. Çok pardon. Netleriniz ne durumda?

Her gün çalışmak diye bir şey yok. Vize haftaları oluyor aynı lisedeki yazılı haftaları gibi. Vizelere giriyorsun ve sınıfı geçiyorsun genel mantık olarak. Gideceğin bölüme bağlı belli müfredatlar var o konulara çalışıp vizeye giriyorsun. Üniversite veya mühendislikler öyle korkunç şeyler değil. Türkiye'de şuan on binlerce insan mühendislik okuyor şuan. Sadece biraz ileri seviye integral bilgisi gerekiyor. Fizik ve matematiğe ilgin yoksa 4 yılını boşuna eziyet etme. Zordur ama tatlı bir zorluluktur :D Makineye vs. gitmediğin sürece hayatsız bir insana dönüşmezsin. Henüz 9.sınıfsın. 8 yıl sonrasını düşünüyorsun. Günlük 2 saat dersini çalış gerisini 12.sınıfta tercih zamanı düşünürsün.
12 sınıfım ve fenim iyi işte matematik orta ama sorun bu değil ya ben mesela mezun oldum nasıl iş bulucağım iş bulmayı geçtim benim piskolojik sıkıntılarım var ama hala kararsızım of bu türkiyede yaşamak kadar zor bir şey yok

12 sınıfım ve fenim iyi işte matematik orta ama sorun bu değil ya ben mesela mezun oldum nasıl iş bulucağım iş bulmayı geçtim benim piskolojik sıkıntılarım var ama hala kararsızım of bu türkiyede yaşamak kadar zor bir şey yok
Hocam netler lazım. Fen iyi matematik orta demek çok ucu açık.

Tyt 67 Ayt 42

Net değil ki zaten ben üniversiteden korkuyorum yurt olsun okul olsun zaten sayısalcıyım matematik bile zar zor yapıyorum girmesem daha iyi
Girmesem daha iyi diye bir şey yok hocam. Milyonlarca insan üniversiteye gidiyor. Sizde gideceksiniz. Anne-baba kuzusu nereye kadar? Eşiniz olacak ileride annemde annem babamda babam diye tutturursanız hayattan zerre zevk alamazsınız. Ailenizle aynı şehirde üniversiteye gidin diye bir tavsiyede bulunmayacağım. Açık ara farkla hayatının en iyi 4-5 senesi olacak üniversite. Çok ciddi diyorum. Aklına gelebilecek her şeyi yapabileceğin imkanların olacak. Kız arkadaşın olacak arkadaşların çevren olacak. Barlar, kafeler, sinemalar, ortamlar.. E ben istemiyorum diyebilirsin ama inan bana üniversiteye gitmezsen gelecekte çok ama çooook pişman olursun. Ailenle aynı şehirde okursan aynı lise gibi evden kampüse kampüsten eve monoton lise hayatına devam edersin. Sıkıcı. Yurtta kalmak istemeyebilirsin. İlk 6 ay KYK'da kalırsın ortamın olur insanları tanırsın arkadaşların olur. Senin gibi insanlar olacak yurtta kalmak istemeyen. Heh işte onlarla eve çıkacaksın. Merak etme 7-8K kira olsa 2'ye 3'e bölsen 3-4K kira parası yapıyor ki bu az bir para. Evde rahat edersin. Kafaya taktığın şeyler o kadar boş ki anlatamam. Üniversiteye giden bir tanıdığın varsa ona nasıl bir yer olduğunu sor. Ve mümkünse doğuda okumamış Ankara, Eskişehir, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde okumuş bir tanıdığına sor. Gerçekten üniversite ayrı bir şey. Netleriniz rahatlıkla artar. Ayt 60-70'i tyt 90'ı bulur. İstediğiniz bölüme de yerleşirsiniz. Kafaya takmayın derim. Üniversite güzeldir. Üniversite okumayıp ne yapacaksın? Ailen bir yere kadar bakacak sana. Sonra iş bul diyecek. Üniversite okursan en az 5-6 yıl daha rahatsın :D

Geri
Yukarı