Yazılım öğrenince işte neler yapılıyor?

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
Aklımda canlandıramıyorum. Bu yazılımcılar ne yapıyor diye canlandıramıyorum.
Bildiklerim veya tahmin ettiklerim şeyler şunlar:
1: Frontend de sürekli web site falan yapılıyor. İnsanlar site istiyor veya hazır olan siteleri geliştiriliyor veya düzeltiliyor.
Uygulama tarafında ise arayüz falan tasarlanıyor.

2: Backend de hiçbir fikrim yok. Yaptığınız şeyleri falan örnek verebilirsiniz. Mesela yaptığınız program ne işe yarıyor?

3: Server kısmında ise sanırım sunucuların çalışması hakkında bir şeyler yapıyorlar.

Umduğum cevapları pek alabilecğeimi düşünmüyorum. Yıllardır yazılım hakkında araştırmalar yapıyorum, videolar izliyorum ama hala sanki bunun dışında gibi hissediyorum.

Ben yazılım bilsem ne yapardım? 1 bilgisayarımdaki dosyaları düzenleyen bir şeyler olabilir. 2 bilgisayar oyunu veya olan oyunlara mod falan. 3 akrabalarımın arkadaşlarımın kullanabileceği bir uygulama falan. 4 en önemlisi ise şu an kullandığım ama eksik gördüğüm uygulamaların eksiklerini gidermek kopyasını yaparak. Mesela alışkanlık, zinciri kırma gibi bir uygulama.

2: Backend de hiçbir fikrim yok. Yaptığınız şeyleri falan örnek verebilirsiniz. Mesela yaptığınız program ne işe yarıyor?
Backend ile ilgili tahminim şu şekilde hiç deneyim etmedim ama

şimdi bir metot yazıyorsun, bu metot bir değişken alıyor ve değişkeni 2 ile çarpıyor. Bu backend kısmı işte.

Frontend kısmında da mesela bir yazı girme alanı ekrana yerleştiriyorsun. Mesela içine yazdığın yazı italik formata dönüşüyor yanına da süslü bir buton ekliyorsun.

Bu da frontent.

Butona bastığında da yazı alandaki sayıyı işlev olarak backend olarak tanımlanan metoda vererek bunları birleştiriyorsun galiba.

Yeni konular

Geri
Yukarı