Yazılım öğrenmek için ne kadar matematik gerekir?

yusufyardimci

Decapat
Daha fazla  
Yazılım öğrenmek istiyorum ama ablam benimle hep dalga senin matematik yok matematiğin sıfır. Kendisi matematik öğretmeni ya halbuki öyle değil. Hayatımda hiç 75 altında puan almadım matematikte. Sizce yazılım öğrenmek için ne kadar matematiğimin iyi olması lazım?

Yazılım öğrenmek istiyorum ama ablam benimle hep dalga senin matematik yok matematiğin sıfır. Kendisi matematik öğretmeni ya halbuki öyle değil. Hayatımda hiç 75 altında puan almadım matematikte. Sizce yazılım öğrenmek için ne kadar matematiğimin iyi olması lazım?

Bu matematik ile kazanırsın ama fizik te lazım galiba en kötü %50 yaptın özel ünv. Ye gidersin.

Lisans seviyesinde ogreneceksek calculus, lineer cebir, kesikli matematik bilmen gerek.
Alayli olacaksan CRUD yapacaksin, 4 islem bilmen yeterli.

Master ve ustu icin istatistik, bayesian, olasilik, complex calculus diye gider. En agir matematik kriptografi (sayilar teorisi), yapay zeka ve simulasyon (oyun motoru, fizik motoru) icin gerekli.

Yazılım öğrenmek için değil de kompleks hesaplamalar yapan yazılımları yapabilmek için matematik gerekiyor. Yazılım için matematik şart değil, hiç matematikten anlamayan fakat yazılım işi yapan tanıdığım insanlar var. Kaldı ki Türkiye içerisindeki yazılımcıların benim görüşüm %99'u lise matematiği seviyesinde bile değil. Kalan %1 ise zaten kendini geliştirmiş insanlar.
Temel seviyede yazılım yapmak için sayısal mantık, toplama çıkarma, basit denklem gibi bilgiler fazlasıyla yeterli.
Fakat iyi matematik bilen insanlar yazılım sektöründe her zaman kendini belli ediyorlar, kimisinin onlarca satırda yaptığı işi çok basit bir matematik kuralıyla 5 satırda halleden adamlar tanıyorum.

Bir diferansiyel denklemi çözebilmek elbet sınavlarda işine yarayacaktır ama artık bu denklemleri bilgisayarlar çözebiliyor artık denklemi çözebilmekten öte diferansiyel denklemi nerede kullanabileceğini bilmek senin daha çok işine yarayabilir çok büyük projelerde kullanılan algoritmalarda elbet sistemin arkaplanında çalışan bir matematik var ama belirli bir seviyede olsa bilmek bize fayda sağlar diye düşünüyorum.

Yazılım öğrenmek için değil de kompleks hesaplamalar yapan yazılımları yapabilmek için matematik gerekiyor. Yazılım için matematik şart değil, hiç matematikten anlamayan fakat yazılım işi yapan tanıdığım insanlar var. Kaldı ki Türkiye içerisindeki yazılımcıların benim görüşüm %99'u lise matematiği seviyesinde bile değil. Kalan %1 ise zaten kendini geliştirmiş insanlar.
Temel seviyede yazılım yapmak için sayısal mantık, toplama çıkarma, basit denklem gibi bilgiler fazlasıyla yeterli.
Fakat iyi matematik bilen insanlar yazılım sektöründe her zaman kendini belli ediyorlar, kimisinin onlarca satırda yaptığı işi çok basit bir matematik kuralıyla 5 satırda halleden adamlar tanıyorum.

Basit denklem derken hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı