Yazılım öğrenmek için ne yapılmalı?

UFUK GAME

Centipat
Daha fazla  
Lise öğrencisiyim yazılım çok ilgimi çekiyor ve bunu öğrenmek istiyorum. Öğrenmek için ne yapmalıyım? Öneriniz veya tavsiyeniz varsa belirtin.

Yazılım hakkında deneyimli bir insan olduğumu düşünüyorum insanlara sorduğunda genellikle klasik cevaplar alacaksın ama temel olarak bir yazılım aracı indirip (Visual Studio vs.) Python gibi basit söz dizilimine sahip dilleri YouTube üzerinde bulunan rehber videolar ile uzman bir şekilde öğrenmen mümkün daha sonrasında C# öğrenmeni bundan sonrasında ise bir işaretleme dili HTML, XML gibi işaretleme dilleri öğrenip ki işaretleme dillerini öğrenmek oldukça basittir fakat sakın bundan başlama daha sonrasında ise PHP öğrenip bu iki dil ile bir etkileşimli sayfa projesi oluşturabilirsin web programlamada öğrenmiş olursun bunların hepsini başardıktan sonra üniversitede bilgisayar Mühendisliği bölümünü seçersen çok rahat edersin karmaşık gelse de yaklaşık 1 ay gibi bir süreye yazılım mantığını kavrayıp öğrenirsin üniversite bitiminde hayatını yaşarsın.

Bu sıralama ile gitmeni öneririm.
  1. Bilgisayarın genel çalışma mantığını anlama
  2. Algoritma mantığı
  3. Syntax yapıları/veri tipleri/OOP/fonksiyonlar
  4. Python/C# Console
  5. PyQT veya C# Form
Şeklinde öğrenebilirsin. Sonrasında ilgi alanına göre başka şeylere yönelebilirsin. Ben ayrıyeten projelendirme mantığını öğrenmeni öneririm.

Boş bir kağıt alıp neler yapacağını yazdıktan sonra bunları sıraya koyarak proje yapımını önceden planlarsın ve gideceğin hedefe daha hızlı ulaşırsın. Ekiple çalışacaksan da herkese ufak parçalar dağıtıp sürekli toplantılar yapmak daha mantıklı olabilir.

Saygısızlık gibi olmasın fakat hayatımda gördüğüm en saçma video açıkçası.
Doğru bir video aslında. Bir projeniz olduğunda onu yoğunlaşıp çok şey öğreniyorsunuz.
Lise öğrencisiyim yazılım çok ilgimi çekiyor ve bunu öğrenmek istiyorum. Öğrenmek için ne yapmalıyım? Öneriniz veya tavsiyeniz varsa belirtin.
Size önerim ilk önce alanları araştırın, seçtiğiniz alanda hangi diller kullanılıyor onları öğrenin, ardından Youtube üzerinden ücretsiz veya Udemy üzerinden cüzi miktarda kurs almanızı öneririm. Proje yapmayı ihmal etmeyin en çok o geliştiriyor sizi.

Kullanıcının sorusuna yönelik bir video değil bunu söylemek istedim kullanıcının ne yapması gerektiğini söylemek daha mantıklı bu videoyu izledikten sonra bilgisayarı açıp bir yazılım aracından takır takır kod yazmasını bekleyemeyiz evet felsefe olarak kararlılık ve hedef güzel ama dediğim gibi bence kullanıcı burada tam olarak bunu kastetmemiş tabii ki attığınız videoya ve yanıtınıza saygım sonsuz.

Geri
Yukarı