Yazılım öğrenmek kendini geliştirmek

Nicodoz

Hectopat
Merhabalar bu sene ortalama vasatın üstünde bir üniversitede yönetim bilişim sistemleri bölümünü okumaya başlayacağım.%50 işletme %50 yazılım ağırlıklı olacağı söyleniyor. Önümde koskoca bir 4 yıl olacak. Her zaman denildiği gibi okula sadece git gel yaparsan hiçbir şey öğrenemezsin olayı var. Bazı videoları da izliyorum mesela yazılım için üniversiteye bile gerek yok diyenler var. Neyse soruma geleyim direk 4 yıl kendimi Udemy gibi kurslarla vs geliştirirsem iş bulma konusunda avantajlı olur muyum acaba? Yoksa illa yazılım mühendisliği okumamız şart mı :) fikirleriniz nedir?

Sistem yoneticisiyim bende :)
Merhabalar bu sene ortalama vasatın üstünde bir üniversitede yönetim bilişim sistemleri bölümünü okumaya başlayacağım.%50 işletme %50 yazılım ağırlıklı olacağı söyleniyor. Önümde koskoca bir 4 yıl olacak. Her zaman denildiği gibi okula sadece git gel yaparsan hiçbir şey öğrenemezsin olayı var. Bazı videoları da izliyorum mesela yazılım için üniversiteye bile gerek yok diyenler var. Neyse soruma geleyim direk 4 yıl kendimi Udemy gibi kurslarla vs geliştirirsem iş bulma konusunda avantajlı olur muyum acaba? Yoksa illa yazılım mühendisliği okumamız şart mı :) fikirleriniz nedir?

Üniversite okumayıp iş bulanlar var ama sen onlardan olma üniversite kesinlikle oku geleceğin için ve iyi bir iş sahibi olman için bunu deyim yeter zaten genel bir açıklamadır.

İlla okuman şart değil. Bazı şirketler diplomaya göre mülakata çağırdıkları oluyor, diploma her zaman çalışır ama işinizde iyiyseniz her vakit iş bulursunuz. Kendinizi geliştirmeli, sürekli üstüne katarak gitmelisiniz. Üniversite diploması iş kapası açar ama illa da şart değildir, avantajları vardır sadece.

İş bulmak istiyorsan şart maalessef :(
Değil.

Güzel bir iş.*
Üniversite okumayıp sadece ön lisans ile silikon vadisinde çalışanlar var. Devletin hizmetlerinde çalışan tanıdığım kişiler var. Yazılımda sen iyiysen merak etme önemli olan yapabildiklerin. Üniversite sana yapabildiklerini keşfetmek için güzel bir mekan ve ortam sağlar. Diploma da ekstra olarak bir referans gibidir.

En basit örnek responsive web tasarım yapmayı ve display Flex kavramını bilmiyordum ve okulda anlatmadılar. İnternetten bakarak responsive tasarımın mantığını anladım. Okulda size temel bilgi veriliyor. Bizde üniversite okurken kendini geliştirme ve verilen bilginin üstüne çıkma az olduğu için bilgili olursanız iş bulabilme şansınız var.

Yazılımın temel mantığını öğren ondan sonra bol bol bol bol bol program yaz. Otur bir fikir uydur ve onu yaz. Yazılım kursla, okulla öğrenilmez. Deli gibi tecrübe lazım. Hiçbir günün boş geçmemeli.

İş bulmak için mi öğreneceksiniz, ilk önce ne yapacağınıza karar verin. Sonra o alanda kullanılan dilleri öğrenin.

Boğaziçi'ni kazan bakalım. İş alımı var mı yok mu anlarsın...
Her zaman denildiği gibi okula sadece git gel yaparsan hiçbir şey öğrenemezsin olayı var.
Lisede olduğu gibi okul birincisi olmaya çalış. Kendini kanıtla, proje yap ve ondan sonra görüşelim.

İş mi seni kovalıyor, sen mi işi kovalıyorsun o zaman anlarsın.

Geri
Yukarı