Yazılım öğrenmek

Hypeer

Hectopat
Makaleler
1
Bu konu hakkında çok konu açılıyor. Ben birkaç şey demek istiyorum. Bilgili arkadaşlar da konuyu desteklerse belki bir kesimin işine yarar şeyler çıkar.
Burada en önemli nokta araştırmayı ve kod yazmayı sevmek. Udemy kurs önerisi istiyorsunuz, o dil ile ilgili sadece bir kurs izleyip geçin. Lütfen kendiniz proje üretin. Bir dilin temelini öğrendikten sonra direkt proje yazmaya başlayın. Programlama tamamen proje yazarak, hata alarak ve hatayı araştırıp çözümünü bularak öğrenilir. Bunun dışında Google'da araştırma yapmayı iyi bilmeniz gerekiyor.
Örnek vermek gerekirse C# Interface diye aratmak yerine Why do we need interfaces in C#? diye arama yaptığınızda emin olun ikisinin arasında çok fark olacaktır. Unutmayın dilin temellerini öğrendikten sonra sadece proje üretin, hata alın ve o hataları çözmeye çalışın. Sürekli kurs izleyerek hiçbir şey öğrenemezsiniz.

Çok haklısın. Ben burada sürekli video ile öğrenmeyin, doküman okuyarak kendinizi geliştirmeye çalışın dediğimde linçleniyorum ve gene linçleneceğim.

Tabi en başlarda tek başına öğrenemezsin, video izleyerek yani başkasını dinleyerek öğrenirsin ama kendi kendine öğrenme yapamazsan programlamada ilerleyemezsin.

Burada İngilizce de çok önemli. Sen bir hata aldığın zaman gidip sürekli başkalarına soramazsın. Yabancı forumlarda, stackoverflow'da ve İngilizce dokümanlarda cevap ararsın.

O yüzden yazılıma başlayacak olan insanlar lütfen bunu benimsesin ve kabul etsin. Başkasından öğrenme tekniğini en kısa sürede bırakıp, kendi kendinize öğrenmeye başlayın ve İngilizcenizi geliştirin.

Son olarak yazılım öğreten kitapları da önermem. Niye derseniz, her dil ortalama 6 ayda bir yeni bir özellik kazanıyor. Hatta belki daha azdır. En iyi kaynak, dili yazan şirket yada topluluğun kendi orijinal dokümantasyonudur. Çünkü o dili onlardan daha iyi bilen kimse yoktur.

@qelos Başkalarına bağlı şekilde öğrenme yöntemini seçen kişiler ciddi bir proje yazamaz. Çünkü kurslar dillerin temellerin öğretir. Bunları projelerde kullanmak tamamen kendilerinde kalmış şeyler. İnsanların öğrenme yöntemleri farklılık gösterebiliyor ama bu yolun ciddi bir kısmı okumaktan geçiyor. Video yerine bir şeyleri okuyarak öğrenmeye kendilerini alıştırsalar iyi olur.

@qelos Başkalarına bağlı şekilde öğrenme yöntemini seçen kişiler ciddi bir proje yazamaz. Çünkü kurslar dillerin temellerin öğretir. Bunları projelerde kullanmak tamamen kendilerinde kalmış şeyler. İnsanların öğrenme yöntemleri farklılık gösterebiliyor ama bu yolun ciddi bir kısmı okumaktan geçiyor. Video yerine bir şeyleri okuyarak öğrenmeye kendilerini alıştırsalar iyi olur.
Kesinlikle.

Hocam şu en altta yazan yeri nasıl yapıcam herkes yapıyor ben yapamıyorum.
Konu dışında çıkmanı önermem (kurallara aykırı olabilir) ama gene de atayım. Sosyal profiline tıklayıp buradan yapabilirsin.
1624399333498.png

Yeni konu acanlar eski konularin yetersizliginden dolayi degil; eski konulara bile bakmadiklari icin konu aciyorlar.

O yuzden burada yazilanlarin pek bir anlami yok. Ogrenecek olan, Ingilizce ve matematik altyapisi iyi olan zaten bilgiye nasil ulasacaginin farkinda.

Hazir bilgiye ulasmaya calisanin da zaten dunyadan haberi yok. Bir sekilde programlamaya baslasa bile yarin "Android mi, Web mi" diye soracak. Oteki gun "C# ogrendim sonra ne ogreneyim" diye soracak. Bu tiplemelerden de zaten hic bir halt olmaz.

Bu tarz konulara zaman harcayip da uzun uzun yazmanin hic bir anlami yok. Konuyu acan ve yorum yapan insanlarin iyi niyetinin farkindayim ama nasil bir kitleyle karsi karsiya oldugunuzun farkina varin diye bunu yaziyorum : )

Son düzenleme:

Geri
Yukarı