Yazılım öğrenmek

Ben bir zamanlar yazılımın yeri göğü olan Visual Basic 6 ile ilk adımımı attım. Sonra Express lisansım bitti ve Microsoft desteğini sonlandırdığı için bir daha bulamadım. Ama bugün tekrar bulabilsem pek bir şey hatırlamam. Bu günlerde Small Basic var. Ticari bir yazılım değil. Başlamak için bence en uygunu. Bir de Scratch var. Bence eğlenceli ve iyi bir alıştırma. Scratch ilk çıktığında kullandığı Slogan "7 ve 70 arası herkes için kodlama" ydı. Şahsen Visual Basic ile başladığım için yine önerim de Small Basic olur. Bir şey ile başlayıp ta sonradan başka yerlere kaymak için ömür çok kısa. Basic'te aynı dil grubu içinde farklı türlere geçiş yapmak daha kolay, çünkü temelde aynı dil yapısı var. İleride Small Basic'ten Visual Basic Net'e geçiş yapmak fazla zolamaz. Ama Python'dan C grubu dillere geçiş yapmak veya tersi bazılarını zorluyor. Bana da Python alışması zor geliyor mesela.

Python'un en büyük avantajı, istemediğin kadar ve her dilde kaynak bulabilirsin. Bulamadım diyeni de zaten dövüyoruz.

Geri
Yukarı