Yazılım ve oyun için laptop mu alınmalı masaüstü mü?

Selam arkadaşlar. Seneye yaz ayında elimde 16klik bir para olacak. Şu anki bilgisayarım hiç iyi değil. Bilgisayarda yazılım, Valorant, CS2, ETS 2, Assetto Corsa gibi orta sistem oyunlar oynuyorum. Açıkçası 2K, 1080p falan takıntım yok. Ama zaten 2-3 günde 1 giriyorum çok değil. Onun haricinde tarayıcıda takılıyorum. YouTube'da geziniyorum, film izliyorum.

Benim gönlüm laptoptan yana. Çünkü yatağa uzanıp oyun oynamak, dizi-film izlemeye bayılıyorum. Telefonda hiç iyi olmuyor. Ayrıca sadece yatak değil, köye falan gidiyorum senede 2 kez. Birinde 1 ay kalıyorum. Tarlalarda dedeme yardım ediyorum. Tabii ki orada internet çekmiyor ve telefon da sarmıyor. Yani bir laptop çok iyi oluyor orada. Ancak bütçeme Iris Xe Graphics dahili ekran kartı var. Yani pek iş yapar mı bilmiyorum. BIOS'tan VRAM 2 GB kadar yükselir umarım.

Masaüstünde ise fazla performans olduğunu biliyorum. Ama sorun hep oturarak iş yapmam. Hep başında o sandalyede oturmaktan bıktım. Oraya yapışık kalıyorum başka türlü kasayı bir yere götüremem zaten. Ama oyunlarda daha yüksek FPS verdiğini de biliyorum. Ama laptop daha cazip geliyor. Bilemiyorum, ne yapsam?

Tamamen kullanım amacına ve senin isteklerine bağlı olan bir durum.
Bende çok uzun yıllar masaüstü kullandım ancak masaüstü performansını laptoplar veremiyor.
Şu anda halihazırda 3-4yıldır laptop kullanıyorum ve herhangi bir bir problemi olmadı benim için.
Kısaca olay tamamen sende bitiyor.

Kardesim yanlis anlama o butce ile alabilecegin laptoplar oyun oynarken keyif vermez. Dogru durust oyun bile oynayamazsin... Verdigin paraya yazik olur. Masaustu tarafinda o paraya RTX3060'li bir kasa cok rahat toplarsin ve 1080p'de oynayamayacagin oyun olmaz. Fakat senin ilacin bir laptop. Yasini bilmiyorum fakat bence imkanin varsa calisip uzerine koymaya calis.

Laptop almadan önce masaüstü derdim ama sıcak yatağımda bu metni yazabiliyorsam laptop sayesinde.

O bütçe RTX 2050 laptop almaya bile yetmiyor ama masaüstü alırsan A750-RX6600 sistem alabilirsin.
Zaten 2050 istemiyorum sadece dediğim oyunları açsın yeter.

Kardesim yanlis anlama o butce ile alabilecegin laptoplar oyun oynarken keyif vermez. Dogru durust oyun bile oynayamazsin... Verdigin paraya yazik olur. Masaustu tarafinda o paraya RTX3060'li bir kasa cok rahat toplarsin ve 1080p'de oynayamayacagin oyun olmaz. Fakat senin ilacin bir laptop. Yasini bilmiyorum fakat bence imkanin varsa calisip uzerine koymaya calis.
Yaşım 15. Zaten çalışıp alacağım. Ailem oyun oynar derslerine çalışmazsın diye almıyor ancak yazılım falan derim üstüne 4k falan kattırırım umarım.

Zaten 2050 istemiyorum sadece dediğim oyunları açsın yeter.
Biliyorum, o oyunları açar ama oyun performansından pek memnun kalmayabilirsin. Bugün 2 GB VRAM oyunlar için çok az. İşlemciye bakarsak yazılım için yeterli olur.

Bu laptopu düşünebilirsin, bütçe yeterse 8 GB RAM daha eklersin.

Laptop almadan önce masaüstü derdim ama sıcak yatağımda bu metni yazabiliyorsam laptop sayesinde.
İşte ben de o rahatlıktan istiyorum. 2 yıldır masaüstü kullanıyorum ve bıktım artık.

Biliyorum, o oyunları açar ama oyun performansından pek memnun kalmayabilirsin. Bugün 2 GB VRAM oyunlar için çok az. İşlemciye bakarsak yazılım için yeterli olur.

Bu laptopu düşünebilirsin, bütçe yeterse 8 GB RAM daha eklersin.
Çok teşekkür ederim. Seneye alacağım ama umarım fiyat artmaz.

Laptopta oyle bir şey mumkun degilki hocam, fan sesi ve laptopun ısısı sizi rahatsız edecek.
Altına soğutucu alırım o sıkıntı değil ya.

Yeni konular

Geri
Yukarı