Yazılım ve programlamada uzmanlaşmak ne kadar sürer?

Niye sanki yazılım işini eleştirmişim gibi tepki verdiniz ki anlamadım? Amacım
eleştirmek değil bana göre boş iş iştir sana göre dolu. Yazılım bana kalırsa zor ve ciddi zaman alacağını düşünüyorum. Herkesin öyle kolay kolay birden başlayıp çözebileceği bir iş değil gözlemlediğim kadarıyla.
Yazılım dünyada her yerde mevcut olduğunu bende biliyorum. 🙂
Gözlemin doğru, eleştirmek değil de "boş iş" dediğiniz için yazdım. Sorun yok.

Uzmanligin net bir cizgisi yok, ben 3 senelik tecrubemle calistigim sirkette "Yazilim gelistirme uzmani" unvani almistim, bir halttan anladigim da yoktu.

Ben de bilgisayarı iyi bilirim diye geçinirdim. Ama baktım ve hiçbir şey bilmiyorum. Sadece kendi halinde birisiymişim. Gün o gündür... Alabora oldum. Kaş yapayım derken göz çıkartmak istemiyorum.

@viperx hangi alanda ilerlemek istediğinizle beraber, tamamen size bağlı bir soru. Pandemide 3 ay web programming çalışıp sonucunda freelance çalışmalarla bundan maddi kar sağlayanları da gördüm. Eğer istikrarlı devam etmezseniz ve yeterince kararlı değilseniz sonu gelmez. Kendinize güveniyorsanız hak ettiğinizi mutlaka alırsınız.

Temel programlamayı birkaç ay, hatta belki birkaç hafta içinde bile öğrenebilirsin fakat bir dilde uzmanlaşıp, o dili kullanarak karmaşık algoritmalar çözebilecek seviyeye gelmek yıllar alabilir.

Geri
Yukarı