Yazılım ve üniversite için 20.000₺ laptop önerisi

Bence m1 air m1 pro alman mantıklı elini çabuk tut malum dolar artıyor heran bir zam gelebilir :(
Maalesef bütçemi o kadar yükseltemem
M1 Macbook Air çok iyi bir seçenek hatta oyun oynamayacak birisi için daha iyi seçenek yok ancak ilgilenmeyi planladığın alanlarda nadir de olsa Windows işletim sistemine ihtiyaç duyabilirsin. Bunu da sanal makine üzerinden çözebilirsin. Yalnız sanal makineye RAM takviyesi yapılıyor 16 GB'den 8 GB verebilirsin. Yeterli olur mu bilmiyorum. Bende 32 GB var ve 16 GB veriyorum.
Önerin için teşekkürler. 16 GB ram durumu benim kafamda da acaba oluşturuyor. Bu durumu bilen birisi varsa yardım ederse çok sevinirim

Bence m1 air m1 pro alman mantıklı elini çabuk tut malum dolar artıyor heran bir zam gelebilir :(
Arkadaşın ilgileneceği alanlar çok fazla performans istemeyen programlar kullanıyor.
Neden daha fazla para versin? Şu "daha yüksek performans her zaman daha iyidir" kafasından çıkın artık. Ürünler amaca hizmet eder. Dolayısıyla amaca göre seçilmelidir.
Önerin için teşekkürler. 16 GB ram durumu benim kafamda da acaba oluşturuyor. Bu durumu bilen birisi varsa yardım ederse çok sevinirim
Sanal makine dediğim VirtualBox için 8 GB idealmiş. Bu durumda 16 GB yeterli olacaktır.
Hayırlı olsun şimdiden.

Atılan bütün öneriler boş. Bu bütçeye göre en iyi cihaz budur. Ayrıca ekstra RAM ve depolama falan ekleyip özelleştirebiliyorsun.

https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/macbook-air/uzay-grisi-8-çekirdekli-cpu’ya-ve-7-çekirdekli-gpu’ya-sahip-apple-m1-çip-256gb#

Atılan bütün öneriler boş. Bu bütçeye göre en iyi cihaz budur. Ayrıca ekstra RAM ve depolama falan ekleyip özelleştirebiliyorsun.

https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/macbook-air/uzay-grisi-8-çekirdekli-cpu’ya-ve-7-çekirdekli-gpu’ya-sahip-apple-m1-çip-256gb#
Onları eklediğin zaman 512 GB depolama seçerseniz bile 24 Bin TL ediyor. Arkadaş bütçem 21 bin TL demiş. Basit matematik 24000>21000. Yani aslında en boş yorum sizinki oluyor 😂

Karışmak gibi olmasın da yazılım ve bilişim güvenliğinden çalışacak insanın MacBook alması bence gerek siz. iOS işletim sistemi yaptığın her işlemde zorluk çıkartacak hem de yazılım güvenliği, bilişim sistemlerinde iOS işletim sistemi pek kullanılmaz, kullanılamaz. iOS işletim sistemiyle rahat başarılı olabileceğini düşünüyorsun sanırım. Yanlış bir tercih yapma derim.
Bilişim güvenliği eşittir Linux ve Windows dilleridir. Bu aklında olsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben o kadar para vermenizin taraftarı değilim.10bin civarlarına bir lenovo thinkpad önereceğim bu modelin rami 24gb’a kadar çıkıyor ilerde yükseltmeniz gerekirse hem ssd hem de ram yükseltmesi yapabiliyorsunuz.Thinkpadler Linux ile en iyi çalışan,uzun ömürlü ve en iyi klavyeye sahip 2-3 modelden birisidir.Uzun ömürlü,kasa kalitesi iyi ve trackpoint,özel garanti hizmetleri(premier,yerinde destek vs)
Birde alanınıza ait tüm programların m1 desteği olup olmadığına emin değilim sizin yerinizde olsam riske atmazdım.Ayrıca bir ücretli uygulamayı ücretsiz(yasal değil) indirmeniz windowsta çok kolay macos’ta bazen can sıkıcı zorluğa ulaşabiliyor ve yüksek ücretler ödemek zorudna kalabiliyorsunuz.MacOS ve macbook air her şeyiyle en iyi model bence ultrabook olarak ancak o kadar para vermektense 8-9 bin tl daha az verip üstüne ram+ssd yükseltmesi olan bir model almış olacaksanız.Thinkpadlerde macbookların yanına yazılacak kalitede modellerdir bu arada.Hala birçok yazılımcının ilk tercihidir.

Ben o kadar para vermenizin taraftarı değilim.10bin civarlarına bir lenovo thinkpad önereceğim bu modelin rami 24gb’a kadar çıkıyor ilerde yükseltmeniz gerekirse hem ssd hem de ram yükseltmesi yapabiliyorsunuz.Thinkpadler Linux ile en iyi çalışan,uzun ömürlü ve en iyi klavyeye sahip 2-3 modelden birisidir.Uzun ömürlü,kasa kalitesi iyi ve trackpoint,özel garanti hizmetleri(premier,yerinde destek vs)
Birde alanınıza ait tüm programların m1 desteği olup olmadığına emin değilim sizin yerinizde olsam riske atmazdım.Ayrıca bir ücretli uygulamayı ücretsiz(yasal değil) indirmeniz windowsta çok kolay macos’ta bazen can sıkıcı zorluğa ulaşabiliyor ve yüksek ücretler ödemek zorudna kalabiliyorsunuz.MacOS ve macbook air her şeyiyle en iyi model bence ultrabook olarak ancak o kadar para vermektense 8-9 bin tl daha az verip üstüne ram+ssd yükseltmesi olan bir model almış olacaksanız.Thinkpadlerde macbookların yanına yazılacak kalitede modellerdir bu arada.Hala birçok yazılımcının ilk tercihidir.
Cihazın eksik yanları ağırlığı ve sanırsam alt kasanın metal olmaması. Batarya 45 WH bu tarz bir cihaza göre düşük. Hesaplı tutulmaya çalışılmış bir Thinkpad modeline benziyor. Zaten bu tarz işler için alınacak bir bilgisayarın 14 inç olması daha iyi olur bence.

Geri
Yukarı