Yazılım vs 3D modelleme

Rokuesh

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 2 seçenek arasında çok kararsız kaldım sadece 1 tane seçip ona yoğunluk göstermek istiyorum 1. olan modelleme düşünüyorum Blender ve Unreal Engine 5 gibi programlar 2. olarak yazılım düşünüyorum. Python birkaç ay önce kitabını aldım 0'dan uzmanlığa olarak yoğunluk göstereceğim tarafsa ileride dönük olması yani ileride çok lazım olacak meslek olarak istiyorum hangisine ağırlık versem bulamadım. Bir yandan modelleme ve oyun sektörü düşünüyorum. Diğer yandan yazılım, bu konuya netlik getirir seniz çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, 2 seçenek arasında çok kararsız kaldım sadece 1 tane seçip ona yoğunluk göstermek istiyorum 1. olan modelleme düşünüyorum Blender ve Unreal Engine 5 gibi programlar 2. olarak yazılım düşünüyorum. Python birkaç ay önce kitabını aldım 0'dan uzmanlığa olarak yoğunluk göstereceğim tarafsa ileride dönük olması yani ileride çok lazım olacak meslek olarak istiyorum hangisine ağırlık versem bulamadım. Bir yandan modelleme ve oyun sektörü düşünüyorum. Diğer yandan yazılım, bu konuya netlik getirir seniz çok mutlu olurum.

Gelecekte modelleme işlemleri bile yazılımla yapay zekayla vs otomatikleştireleceğini düşündüğüm için bana sorarsanız yazılıma ağırlık gösterirseniz daha iyi olur gece olduğu için detaylı açıklama yapamıyorum yarın sabah daha iyi açıklarım.

Eğer Game developer olacaksan ve çevrende pek kimse yoksa ikisini de birlikte götürmen güzel olur.

Mesela Tunic adında bir oyunu tek başına biri yaptı. Parayı kırdı. 6 yıl boyunca tasarlardı ve harika bir şey yaptı.

Gelecekte modelleme işlemleri bile yazılımla yapay zekayla vs otomatikleştireleceğini düşündüğüm için bana sorarsanız yazılıma ağırlık gösterirseniz daha iyi olur gece olduğu için detaylı açıklama yapamıyorum yarın sabah daha iyi açıklarım.

Eğer Game developer olacaksan ve çevrende pek kimse yoksa ikisini de birlikte götürmen güzel olur.

Mesela Tunic adında bir oyunu tek başına biri yaptı. Parayı kırdı. 6 yıl boyunca tasarlardı ve harika bir şey yaptı.

1.

@Litenium

Konu aslında tam tersi hocam şu an ChatGBT kullanıyorum ve herhangi bir kod istediğimde 20 saniyede yazıp veriyor ama 3D görsel oluşturcanı sanmıyorum kafam biraz daha görsel olarak yatkın ama şu an kararsızım

2.konu

@Karşıt Madde

Hocam mesleğim bunlarla alakalı değil elektrik stajyeriyim ama bu işe ilgim var ek olarak akşamları oyun oynamak yerine yazılım veya modelleme yapmak istiyorum ama sadece 1 tanesini ağırlık vermek istiyorum

1.

@Litenium

Konu aslında tam tersi hocam şu an ChatGBT kullanıyorum ve herhangi bir kod istediğimde 20 saniyede yazıp veriyor ama 3D görsel oluşturcanı sanmıyorum kafam biraz daha görsel olarak yatkın ama şu an kararsızım

2.konu

@Karşıt Madde

Hocam mesleğim bunlarla alakalı değil elektrik stajyeriyim ama bu işe ilgim var ek olarak akşamları oyun oynamak yerine yazılım veya modelleme yapmak istiyorum ama sadece 1 tanesini ağırlık vermek istiyorum
Bir yandan modelleme oyun sektörü diğer yandan yazılım demişsinizde oyun sektörüde bir yazılım :) Sadece modellemeyle olacak iş değil game developer.
Python basit bir dil öğrenmesi zevkli temel düzey bilsemde dümdüz ingilizce biliyorsanız kolaylıkla öğrenirsiniz.
Chatgpt örneğini vermişsiniz. Unity ile ilgili sorduğum çoğu karmaşık şeyi çözemiyor basit methodları yapıyor evet ama o kadarla sınırlı ( Son sürümü bilmiyorum ).
Bana kalırsa modelleme ve yazılımı aynanda öğrenebilirsin.

Bir yandan modelleme oyun sektörü diğer yandan yazılım demişsinizde oyun sektörüde bir yazılım :) Sadece modellemeyle olacak iş değil Game developer.
Python basit bir dil öğrenmesi zevkli temel düzey bilsemde dümdüz İngilizce biliyorsanız kolaylıkla öğrenirsiniz.
ChatGPT örneğini vermişsiniz. Unity ile ilgili sorduğum çoğu karmaşık şeyi çözemiyor basit methodları yapıyor evet ama o kadarla sınırlı ( Son sürümü bilmiyorum ).
Bana kalırsa modelleme ve yazılımı aynı anda öğrenebilirsin.

Dediğiz gibi sayılır ama şu an çok kararsızım hocam 1.5 yıl sonra ünüversiteye başlıyorum ve hangi meslek daha mantıklı olur dedim genelde kafam biraz daha modelleme olraka oyunlara yatkın mesela The Last of Us gibi yeşillik temalı kıyamet sonrası evler binalar arabalar tasarlamak istiyorum ama genellikle internetten bedava veya ücretli 3D textureler var yani bu zamanda ve ileri zamanda model yapmaya gerek kalmayacakmış gibi hissettiriyor zaten Epic Games üzerinden baktımızda Unreal Engine için binlerce Free texture var paralı ve parasız olmak üzere sanırım yazılıma ilgi göstermem lazım ama modellemede istiyorum hangisi daha mantıklı çok kararsızım

Dediğiz gibi sayılır ama şu an çok kararsızım hocam 1.5 yıl sonra ünüversiteye başlıyorum ve hangi meslek daha mantıklı olur dedim genelde kafam biraz daha modelleme olraka oyunlara yatkın mesela The Last of Us gibi yeşillik temalı kıyamet sonrası evler binalar arabalar tasarlamak istiyorum ama genellikle internetten bedava veya ücretli 3D textureler var yani bu zamanda ve ileri zamanda model yapmaya gerek kalmayacakmış gibi hissettiriyor zaten Epic Games üzerinden baktımızda Unreal Engine için binlerce Free texture var paralı ve parasız olmak üzere sanırım yazılıma ilgi göstermem lazım ama modellemede istiyorum hangisi daha mantıklı çok kararsızım
O free dediğiniz assetler last of usla kıyaslanamaz maalesef. Paralı satılanlar ise kat kat daha iyiler.
Modelleme bir zevk işidir eğer ki sizin çizime karşı bir yatkınlığınız yoksa modelleme yapmakta bir tık zorlanabilirsiniz. Yaratıcılık ön planda.
Yazılım ise boş bir zihin istiyor saatlerce bir hata veya kurmaya çalıştığınız bir algoritma olabiliyor.

Hepsinden önce bu işlere merakınız var mı? Hangi alana merakınız var bunların cevabı önemli

1.

@Litenium

Konu aslında tam tersi hocam şu an chatgbt kullanıyorum ve herhangi bir kod istediğimde 20 saniyede yazıp veriyor ama 3D görsel oluşturcanı sanmıyorum kafam biraz daha görsel olarak yatkın ama şu an kararsızım.

2.konu

@Karşıt Madde

Hocam mesleğim bunlarla alakalı değil elektrik stajyeriyim ama bu işe ilgim var ek olarak akşamları oyun oynamak yerine yazılım veya modelleme yapmak istiyorum ama sadece 1 tanesini ağırlık vermek istiyorum.

O anlamda demiyorum kod olarak değil direk örneğin ChatGPT'ye kod yaz diyoruz ya onun gibi olacak bana Low poly bir tane villa yap diyeceksiniz o otomatik atıyorum işte Blender dosyasını çıkarıp size verecek siz işinize devam edeceksiniz gibi ve daha birçok şey bu şekilde otomatikleştirelecek o yüzden ben açıklamasını yaptım sayılır detaylı isterseniz açıklarım ama onun dışında istediğinizi seçebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı