Yazılıma başlamadan önce düşünülmesi gerekenler nelerdir?

* İngilizcem ne seviyede?
* Araştırma yapmayı biliyor muyum?
* Kendimi motive edebilir miyim?
* Saatlerce bir ekranın başında oturup bir problem çözmeye çalışırken sıkılır mıyım?
* Öğrenmeye açık mıyım?
* Yeni şeyler öğrenmeyi sever miyim?
* İnsanlarla iletişimim nasıl?
* Girişken birisi miyim?

Bu soruları kendilerine sorsunlar, sorular artabilir. Bu sorunların hiçbirini daha önceden kendilerine sormamış o kadar yeni başlayan kişi var ki anlatamam.

Programlama, internetten kodlara bakıp bir şeyler yapmaya çalışmak değildir. Bir problemi en kısa ve en anlaşılır yoldan çözmeye çalışmaktır. Programlama dillerini bilmek ve kullanmak ayrı şeylerdir. Herkes programlama bilebilir ama herkes programlama yapamaz.

Önce öğreneceğin yazılım dili ile neler yapmak istiyorsun ve yapmak istediğin şeyleri sana sağlayan yeni teknolojiler, yazılım dilleri neler onlara bakmalısın bence. Yazılım dilinin temelini öğrenmek bu işin en basit kısmı zaten. Ama kesinlikle bir önşart var ki, iyi derecede (okuduğunu ve duyduğunu rahatlıkla anlayabilecek düzey) ingilizce bilmeniz şart diyebilirim. Öğreneceğiniz yazılım dilinin IDE sini bile kurarken belki saçma sapan hatalar alacaksınız ve bunların hepsinin çözümü internette mevcut, bu kaynakların da çok ama çok büyük bir kısmı İngilizce.

Önce öğreneceğin yazılım dili ile neler yapmak istiyorsun ve yapmak istediğin şeyleri sana sağlayan yeni teknolojiler, yazılım dilleri neler onlara bakmalısın bence. Yazılım dilinin temelini öğrenmek bu işin en basit kısmı zaten. Ama kesinlikle bir önşart var ki, iyi derecede (okuduğunu ve duyduğunu rahatlıkla anlayabilecek düzey) ingilizce bilmeniz şart diyebilirim. Öğreneceğiniz yazılım dilinin IDE sini bile kurarken belki saçma sapan hatalar alacaksınız ve bunların hepsinin çözümü internette mevcut, bu kaynakların da çok ama çok büyük bir kısmı İngilizce.
İlk etapda wep tasarımı, sonrasında mobil uygulama, oyun felan yapcam. İngilizce çok sorun değil. Ben başlangıç eğitimine nasıl başlarım onu bilemiyorum.

İlk etapda wep tasarımı, sonrasında mobil uygulama, oyun felan yapcam. İngilizce çok sorun değil. Ben başlangıç eğitimine nasıl başlarım onu bilemiyorum.
Programming for absolute beginners
Burada nasıl başlayacağını bilmeyenler için bir Video serisi var. İngilizce de senin için bir sorun olmadığına göre, uygun olduğunu düşündüm.

Geri
Yukarı