Yazılım'a başlamadan önce ne yapmalıyım?

Grearuler

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Ben lise 2. sınıfa geçtim ve bu yıl bölüm bilişim dersleri başlayacak. Ben zaten C++,C# gibi dillerde altyapı attığım için sınıftan bir iki adım ilerde başlayacağım. Ama benim 1-2 adım yerine 10 adım önde başlamam için neye çalışmam gerek?

Ben endistri meslek lisesi okuyorum, 10. sınıfta C# gördük. 10. sınıf boyunca console application üzerinden ilerledik. Konu olarak değişkenlerden başlar classlara doğru gider yanlış hatırlamıyorsam. Ekstra olarak paket progrmalama, temel elektronik ve teknik resim göreceksiniz. Paket programlama dersinde office progrmalarını öğreneceksiniz. Word'den başlayıp Excel'e doğru gideceksiniz birazda formülleri görünce sene bitmişti bizde. 11. sınıfta veritabanını seçerseniz ki bana göre en kolay bölümdür nesne tabanlı programlama ve veritabanı göreceksiniz. Veritabanı dersinde MSSQL göreceksiniz, normalizasyondan sonra sorgulara başlayacaksınız. Nesne tabanlı programlama dersinde ise C# Form application göreceksiniz. Bizim sınıfta programlama dersi iyi olan çok az kişi olduğu için ilk iki ay tekrar Console applicaton gördük. C# da button sürükleyerek başlayacaksınız, yavaş yavaş tüm controllerin properties ve event kısmına bakacaksınız. Event kısmına pek deyinmediler. C# da çok zor şeyler öğrenmedik biz, sınavlarda geri sayım programı, web browser gibi uygulamalar çıktı. Baya uzun yazı oldu umarım okursunuz.

Yazının tamamını okudum ve şimdi araştırmaya başladım. İlginiz için teşekkür ederim, şurdan çalış diye tavsiye edeceğiniz biryer varmıdır?

@Grearuler Yazılımı öğrenmenin bir şekli vardır, ortaya direk dalarsanız bir şey anlamazsınız. Öncelikle algoritma mantığını öğrenmelisiniz daha sonra değişkenler, döngüler v.s şeklinde gider. Videolu derslere bakarsanız algoritma olmaz bunu öğrenmeden programlamaya girerseniz algoritmayı ilerleyen dönemlerde ister istemez öğrenirsiniz fakat öğrenene kadar geçen zamanınızda kodların mantığını tam olarak kavrayamazsınız. Öncelikle algoritmayı öğrenin daha sonra videolu derslere geçin.

Benim hep büyük hayallerim olumuştur bu konuda, şuanda sınıfımın favorisiyim. Çünkü bir altyapım var kodlamalarda bilgisayarda, bunu hocalarına gösterebilidim ben. Peki acaba uzun uğraşlar ve azimle, okulda öğrendiklerimi akşama kadar tekrar ederek hayallerime kavuşabilirmiyim sizce? Yani ben öyle alt eleman olmak istemem, bu hayata bir kere geliyoruz, ondada arka planda işlemeyi istemiyorum. Sizce bu konuda ne yapabilirim?

C++ seni daha öne taşıyacaktır. Ancak şunu unutma C++'da işler göründüğü kadar kolay değildir. Mesela C++ ile çarpma ve bölme olan bir hesap makinesi için matris bilmen gerekli.

flowchart bi araştır algoritma mantığını daha iyi anlarsın, Bide sürekli araştırma yap.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı