Yazılıma başlangıçta ne yapılmalı?

Can0p

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar öncelikle, ben yazılım öğrenmek istiyorum fakat bunu site yapmak için web tasarım için öğrenmek istiyorum ve bunun için bazı sorularım var.

-Hangi dilleri öğrenmeliyim?
-Hangi uyguladan kod yazacağız?
-Öğrenmek için hangi kaynakları kullanabilirim? (Örneğin bir YouTube kanal)
-Günde 2 saatimi ayırırsam kaç ayda web tasarımı yapabilirim?

Selamlar öncelikle, ben yazılım öğrenmek istiyorum fakat bunu site yapmak için web tasarım için öğrenmek istiyorum ve bunun için bazı sorularım var.

1- Web işleri ile ilgileniyorsanız, HTML, PHP, CSS ve JS tercih etmelisiniz.
2- Visual Studio Code kullanabilirsiniz.
3- PROTOTURK
4- Bir kaç ay içinde profesyonel olabilirsiniz bence.

Microsoft Small Basic'te hepsi bir uygulama içinde. Dil, Derleyici, Editör. Farklı bir şeyler indirmene gerek kalmıyor. Üstelik yan panelde yardım kısmı Türkçe olarak çıkıyor. Kitapçılarda Türkçe kitabı da var. Kendi giriş anlatımı da mevcut ve birlikte indiriliyor ve Türkçe tecrümesini İnternet'ten arar ve aynı isim altında bulursun. İnternet ortamında bir sürü de örnek var. Her dilde videoları var. Örnekleri İnternet'ten kendisi indirebiliyor. Veya siz kendi örneğinizi internete aktarabiliyorsunuz.

Kullanımı kolay, öğrenmesi kolay. Derlediğiniz (.exe) programı başka bilgisayarlar'da da çalıştırabiliyorsunuz. Her kodunuzu derlemeden önce de defalarca deneyebiliyorsunuz ve düzenleyebiliyorsunuz. Bence, arayıp ta bulamayacağınız şey, Small Basic.

1- HTML, CSS, JS bunları front-end için öğrenmen gerekli. Yanına bir de vue.js vb. bir framework eklersin çok güzel olur. Sonradan back-end öğrenmeye başlayabilirsiniz.

2-Visual Studio Code gayet güzelce işinizi görecektir o editörü kullanmanızı tavsiye ederim.

3- W3Schools Online Web Tutorials buradan temellinizi çok rahat bir şekilde orta derece İngilizceniz varsa atarsınız. Sonrasında proje geliştirerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

4- Buna bir cevap bulanamaz çünkü hiç kimse aynı şekilde ve aynı hızda öğrenmez. Tek öğrenmekte yetmez. Öğrenmesini 3-6 ay arasında yaparsınız lakin "ben gerçekten bir web developer oldum" demek için daha çok fırın ekmek yemen gerekecek.

Ekstra söyleyeceklerim: Mesaj olarak "Python" öneren arkadaş keşke konuyu okusa arkadaş web alanında başlamak istiyorsa Pythonla başlaması kadar saçma bir şey olmaz(@TAHA1345). "1-2 ay içinde profesyonel olursunuz." diyen arkadaşımız (@Luuks) öyle bir şey olsaydı şu an adım attığınız yer yazılımcı kaynar. İnsanlar kendine "senior" denilmesi için ne kadar uğraş verip yıllarını harcıyor siz 1-2 aya profesyonel olursunuz diyorsunuz böyle bir mantık olmaz. Sıfırdan başlayıp düzgünce front-end'i oturtması bile (kişiye göre değişse de) 3-6 ay arasında vakit alacaktır.

Son olarak Ayıracağınız saati biraz daha attırırsanız daha iyi olur eğer bu yoldan ilerlemek istiyorsanız tabii ki.

Son düzenleme:

Hocam biraz araştır. Burada açılmış konulara bak. Şunu şunu yaptım bu aklıma takıldı dersen daha mantıklı cevap verebiliriz. WEB için HTML, CSS, PHP, JavaScript gibi dilleri araştır. Ben uzun şeyler okuyamam dersen bu ise hiç girişme.

Ve bu işi yapmayı düşünüyorsan günlük 2 saat yetmez. Eğer üniversite hayalin var(lise olarak varsaydım) ise derslere asıl. Şahsen diplomalı yazılımcı alaylı yazılımcıdan daha iyidir.

Başta İngilizce'ni geliştirmelisin. Sonra matematiğini en azından lise seviyesine getirmelisin. (Kaliteli yazılımlar yapacaksan.) Sonra ise kod editörü lazım sana bir tane VS Code öneririm. En son bir tane dil seçmen lazım. O senin ne yapacağına bağlı.

Başta İngilizce'ni geliştirmelisin. Sonra matematiğini en azından lise seviyesine getirmelisin. (Kaliteli yazılımlar yapacaksan.) Sonra ise kod editörü lazım sana bir tane VS Code öneririm. En son bir tane dil seçmen lazım. O senin ne yapacağına bağlı.
VS Code kullanıyorum zaten, İngilizce dilini de temelin üstü düzeyde biliyorum.

@TAHA1345 Dostum burada kızılacak bir şey yok. Bir konu hakkında tam bir bilgin yoksa başkalarının yazmasına izin vermelisin. Yanlış yönlendirmek yapmak iyi bir şey değil.

Geri
Yukarı