Yazılıma başlarken alan seçimi nasıl olmalı?

csgoyubilenadam

Picopat
Daha fazla  
Merhaba. Bilgisayar mühendisliği okuyorum ve yazılımda alan seçiminde zorlanmaktayım. Aslında her alana karşı ilgim var yani bunlardan hangisini seçeceğime karar veremedim ve bu yüzden sektörde iş imkanı olarak yüksek alanı seçmek istiyorum. LinkedIn'de web ilanları fazla gibi. Sizin önerileriniz ne olur bu konuda?

Hocam ben de bilgisayar programcılığı öğrencisiyim. Ben de bu şekilde çok tereddütte kalıyordum fakat kararımı şahsi ihtiyaçlarıma göre verdim. Kısa sürede öğrenip freelance şekilde çalışıp para kazanabileceğim bir alan olmasından dolayı web programlamaya ağırlık veriyorum. Normalde isteğim oyun geliştiricisi olmak. İlerleyen yıllarda ona kayacağım. Şu an ayrıca blockchain ile de ilgileniyorum. Yani sizden başkasının karar vermesi çok zor böyle bir karara.

Hocam ben de bilgisayar programcılığı öğrencisiyim. Ben de bu şekilde çok tereddütte kalıyordum fakat kararımı şahsi ihtiyaçlarıma göre verdim. Kısa sürede öğrenip freelance şekilde çalışıp para kazanabileceğim bir alan olmasından dolayı web programlamaya ağırlık veriyorum. Normalde isteğim oyun geliştiricisi olmak. İlerleyen yıllarda ona kayacağım. Şu an ayrıca blockchain ile de ilgileniyorum. Yani sizden başkasının karar vermesi çok zor böyle bir karara.

Ben de webe sıcak bakıyorum peki frontend mi backend mi öğreniyorsunuz? Ben aslında backende sıcak bakmıştım ama orada da çok dil var Java, Python, node.js gibi.

Web ilani fazla ama weble ilgilenen insan sayisi da fazla, havuz genis. Ilgin varsa, kolay da is bulmak istiyorsan TR'de C# ve .Net onerimdir. Java'da olur.

Java'yı çok seviyorum. Backend kısmında Spring Boot ile vs. bayağı da iş gördüm aslında ama .net te çok var. Karar veremememin sebebi iş bulamama korkusu. Atıyorum ben Java öğrendim sektörde Java backendci aramazlarsa diye vs...

Ben de webe sıcak bakıyorum peki frontend mi backend mi öğreniyorsunuz? Ben aslında backende sıcak bakmıştım ama orada da çok dil var Java, Python, node.js gibi.

Java'yı çok seviyorum. Backend kısmında Spring Boot ile vs. bayağı da iş gördüm aslında ama .net te çok var. Karar veremememin sebebi iş bulamama korkusu. Atıyorum ben Java öğrendim sektörde Java backendci aramazlarsa diye vs...

Hocam benim hedefim iş teklifi alabilecek düzeyde web programlamabilmek. Bunun için de Full stack olmak lazım. Bunun için çalışıyorum. Kendim güzel efektif siteler oluşturmaya başladıktan sonra oyun alanında da ilerleyeceğim. Tarayıcı tabanlı oyunlar yapmak istiyorum. Ayrıca blockchain ile ilgilendiğim için web3 bilmem gerekiyor web 3 için de şu an Full stack web programcılar çok daha hızlı ilerliyor. Kısaca ben Full stack web programlamadan yanayım sadece Front-End web bilmek ya da Back-End web bilmenin, yapay zekanın da yarattığı yeni dünya düzeninde pek para kazandırabileceğini düşünmüyorum.

Hocam benim hedefim iş teklifi alabilecek düzeyde web programlamabilmek. Bunun için de Full stack olmak lazım. Bunun için çalışıyorum. Kendim güzel efektif siteler oluşturmaya başladıktan sonra oyun alanında da ilerleyeceğim. Tarayıcı tabanlı oyunlar yapmak istiyorum. Ayrıca blockchain ile ilgilendiğim için web3 bilmem gerekiyor web 3 için de şu an Full stack web programcılar çok daha hızlı ilerliyor. Kısaca ben Full stack web programlamadan yanayım sadece Front-End web bilmek ya da Back-End web bilmenin, yapay zekanın da yarattığı yeni dünya düzeninde pek para kazandırabileceğini düşünmüyorum.

Cevaplarınız için teşekkürler weble alakalı problemlerimde size mesaj atarım o zaman.

Oyle bir sey yok. PHP bile ogrensen is bulursun. Kaldi ki sektordeki Java kodlarini donusturemeye baslasan bugun yillarca ekmek yersin. Bir anda bicak gibi Java dev. ihtiyaci bitmez, hicbir alanda olmaz bu. O yuzden backend yonelmek istiyorsan C# - .Net veya Java - Spring tarafina yonelebilirsin ama C# ve .Net biraz daha onde bana kalirsa. Hem yazmasi keyifli hem de cidden cok kullaniliyor Turkiye'de ERP tarafinda.

Oyle bir şey yok. PHP bile ogrensen is bulursun. Kaldi ki sektordeki Java kodlarini donusturemeye baslasan bugün yillarca ekmek yersin. Bir anda bacak gibi Java dev. İhtiyaci bitmez, hiçbir alanda olmaz bu. O yuzden backend yonelmek istiyorsan C# - .Net veya Java - spring tarafina yonelebilirsin ama C# ve .Net biraz daha onde bana kalirsa. Hem yazmasi keyifli hem de cidden cok kullaniliyor Türkiye'de ErP tarafinda.

Çok sağ ol kardeşim.

Geri
Yukarı