Yazılıma C# ile başlamak mantıklı mı?

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Herkese selamlar,

Bilgisayara zaten çok meraklı olduğum için yazılım ve kodlama ilgimi çekmeye başladı son zamanlarda. Fakat bilgim yok gibi bir şey:) İnternette biraz araştırmanın ardında genel olarak C dilleri ile başlamanın faydalı olduğunu gördüm. Fakat bazı yerlerde özellikle sıfırdan giriş yapıyorsanız obje temelli yazılım dili olan C# ile başlamanın faydasının daha çok olduğunu okudum.

Genel olarak ilk soru “ne yapmak istiyorsun, ne alanda çalışacaksın” gibi oluyor. Fakat ben hiç bilmediğim için yapabildiğim yere kadar gitmek eğer yapabiliyorsam ustalaşmak istiyorum. Gerçi hangisinin “tam olarak” ne işe yaradığını daha tam kavrayamadım:)

Sizce mesela C# ile başlamak mantıklı mı? Mantıklıysa ve başarabilirsem peşinden ne ile gitmeliyim? Java mı, Phyton mu ya da HTML ile mi yürümek daha hızlı süreç verir? Bazı arkadaşlarımdan özellikle Java’nın “çok karmaşık” olduğunu duydum. Mantıklı mı?

Bir de IDE olarak Microsoft Visual Studio ile çalışmak doğru mu?

Herkese selamlar,

Bilgisayara zaten çok meraklı olduğum için yazılım ve kodlama ilgimi çekmeye başladı son zamanlarda. Fakat bilgim yok gibi bir şey:) internette biraz araştırmanın ardında genel olarak C dilleri ile başlamanın faydalı olduğunu gördüm. Fakat bazı yerlerde özellikle sıfırdan giriş yapıyorsanız obje temelli yazılım dili olan C# ile başlamanın faydasının daha çok olduğunu okudum.

Genel olarak ilk soru “ne yapmak istiyorsun, ne alanda çalışacaksın” gibi oluyor. Fakat ben hiç bilmediğim için yapabildiğim yere kadar gitmek eğer yapabiliyorsam ustalaşmak istiyorum. Gerçi hangisinin “tam olarak” ne işe yaradığını daha tam kavrayamadım:)

Sizce mesela C# ile başlamak mantıklı mı? Mantıklıysa ve başarabilirsem peşinden ne ile gitmeliyim? Java mı, Python mu ya da HTML ile mi yürümek daha hızlı süreç verir? Bazı arkadaşlarımdan özellikle Java'nın “çok karmaşık” olduğunu duydum. Mantıklı mı?

Bir de IDE olarak Microsoft Visual Studio ile çalışmak doğru mu?

C# üzerinden gitmek biraz mantıklı mantıksız gibi bir şey bir süre sonra C++ gibi şeyler gerekebiliyor ilk C++ öğrenip sonra c# daha mantıklı.

C# üzerinden gitmek biraz mantıklı mantıksız gibi bir şey bir süre sonra C++ gibi şeyler gerekebiliyor ilk C++ öğrenip sonra c# daha mantıklı.
C++’ı atladım ben ama. Ya da atladım mı yoksa sonra mı gelecek yani belli bir öğrenme sırası var mı bilmiyorum açıkçası:) Şu an çok basic başladım zaten. Form yazma, bilgi alma, bakiye hesabı gibi şeyler.

Oyun oynamaya dark souls'tan başlamak gibi olur.
Hadi ya. Halbuki başlangıç için bunu önermişlerdi. Bölüm sonu canavarı beni gümletecek desene o zaman:) Peki sence bu işe hangisinden, nereden başlanmalıydı?

Hadi ya. Halbuki başlangıç için bunu önermişlerdi. Bölüm sonu canavarı beni gümletecek desene o zaman:) Peki sence bu işe hangisinden, nereden başlanmalıydı?
Python. Basitten zora gitmek daha mantıklı diye düşünüyorum. En basiti de Python zaten. Muhtemelen zoru öğrenince tam öğrenirsin mantığıyla öneriyorlardır ancak ben öyle olduğunu düşünmüyorum.

@painkiller C# iyi bir başlangıç dilidir. Lakin başlamadan önce herkese söylediğim gibi size de ilk önce "ne yaptığınızı bilmenizi öğrenmenizi" tavsiye ederim. Bir dili öğrenmek aşırı zor bir şey değil, o dili kullanabilmek işin zor kısmı. Dil öğrenmenin bir şeyi yok. Her dilde temel olarak her şey aynı zaten sadece syntax değişiyor.

"Ne yapacağımı bilmiyorum" demekle başlanmaz. Her zaman bir hedefin olsun. Bir anda sıkılıp ben mobil geliştirme yapacağım deme yani.

"Python" diyenlere de bakma. Bunun kaç kere açıklamasını yaptık. Bir dilin syntaxının kolay olması o dili kolay yapmıyor. Syntax kolay olunca kuracağın algoritma da kolay olmuyor. Direk lafa "python" ile başlayanlar en fazla ekrana "hello world" yazdıranlar oluyor. Bunu python bilen ve kullanan birisi olarak söylüyorum.

@Eray T size C# konusunda yardımcı olacaktır.

Son düzenleme:
Python. Basitten zora gitmek daha mantıklı diye düşünüyorum. En basiti de Python zaten. Muhtemelen zoru öğrenince tam öğrenirsin mantığıyla öneriyorlardır ancak ben öyle olduğunu düşünmüyorum.
Hmm… Phyton için de biraz ileri seviye hatta Java dengi demişlerdi bak. Gerçi herkes ayrı bir şey söylüyor ama.
Bence C ya da C++ ile başlayın.
C# sonrası bunlara geçmeye gerek var mı yoksa C# sonrası zaten bunları da kavramış mı oluyorsun?

"Ne yapacaksın?" sorusundan kasıt "Ben webci olmak istiyorum.", "Ben Android programları yazmak istiyorum." gibi cevaplar için.

Ben bol vakit varsa ve ne yapılacağı bilinmiyorsa hep C, C++ ve sonra asıl istenen şeye (o kadar acı çektikten sonra ya kalırsınız ya da koşarak uzaklaşırsınız) yönelme taraftarıyım.

Python diyenlerden daha fazla Python biliyorumdur ve C öğrenirken 1 saat sonra falan Python bilgim bitti. Bilmem anlatabildim mi.

C# iyidir, güzeldir. Ama neyin ne olduğunu C gibi bir dilde tam olarak kavrayıp görmek bana daha iyi geliyor. Canı sıkılan new atıyor, koca koca şeyler çağırıyor, listeler oluşturuyor. En ufak optimizasyon isteği/çabası görmüyorum ben. Bir de arayüz fetişleri oluyor tabii. Form ile yatıp kalkıyorlar.

Geri
Yukarı