Yazılıma ilk adım nasıl atılmalı?

ThePokesa43

Centipat
Daha fazla  
Ben ileride yazılım veya bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorum. Bunun için yazılım altyapısı oluşturmak istiyorum. Bana tavsiyeleriniz varsa açığım. Kanal önerisi vb. Bu arada elimde Python'un şu kitabı da, var işe yarar mı bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kitaplar ne kadar işe yarar bilmiyorum. Kaç yıllık profesyonel olarak bu işi yapıyorum daha bir kere kitap yüzü açmadım. Size tavsiyem ilk olarak ne yapmak istediğinize karar verin. Kararsızsanız başlamanın en kolay yolu web geliştirme/javascript. web geliştirmede ilerledikçe karşınıza yeni teknolojiler yeni dallar çıkacaktır oradan ilgi alanınıza göre ilerleyebilirsiniz.

Öncelik olarak istek. Daha sonra başlangıç için uygun programlama dillerinden (PHP, C++,C veya C# ) başlayabilirsin. Birkaç yıl temel öğrendikten sonra su gibi gelecektir devamı. (başlangıç için Assembly tarzı makine dilleri tercih etmeyin canınız çıkar öğrenene kadar)

cs50.harvard.edu/x

Evet kurs doğru ama başlarsan sıkılman oldukça olası. İlk önce neler yapıldığına bakmalısın. Oyun yapmak için Python öğrenmezsin. Her önüne gelene Python yapıştırmayın lütfen. Yazılım çok geniş bir alan ve çok farklı dallara ayrılıyor. Kendine en uygun göreceğin alana yönel biraz araştırma yap. Eğer bir yön seçtiysen, o işi nasıl yapacağın üzerine sorular sorman çok daha mantıklı. Yeni dünyaya gelmişsin ve hangi mesleği seçmeliyim gibi bir soru soruyorsun. Arkadaşlarda direkt mühendis diye çakıyor cevabı. İlk önce sana en uygun, zevk alacağını düşündüğün bir alan seç ve bunu nasıl yaparım diye araştırmanı öneririm.

Üniversitelerin açık kaynaklarına bir göz at. Genelde slaytlar, makaleler, kitaplar orada olur.
Örnek bir açıkders linki;
Bu linkte yer alan 1. sınıfa tıkla orada programlamaya giriş ile ilgili olan ders içeriklerine bak.
Mühendislerin aldığı ders içeriklerine kolayca erişmiş olursun.

Ben ileride yazılım veya bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorum. Bunun için yazılım altyapısı oluşturmak istiyorum. Bana tavsiyeleriniz varsa açığım. Kanal önerisi vb. Bu arada elimde Python'un şu kitabı da, var işe yarar mı bilmiyorum.
Screenshot_20230620_220752_com.kiwibrowser.browser.png

Yorumlardan birisi böyle diyor kitap hakkında. 😶

Geri
Yukarı