Yazılıma nasıl başlanabilir?

Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, bütün gün oyun oynayıp kendime hiçbir şey yapmamak yerine yazılım öğrenmek istiyorum. İstekliyim fakat ne yapacağım konusunda gram fikrim yok. İlk kodlama dili olarak Swift öğrenmek istiyorum ama kolaymı zor mu bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim?

Swift ile programlama galiba macOS gerektirir, belki VS Code ile de kodlanabilir farklı işletim sistemlerinde ama çoğunlukla kimse Swift ile başlamaz ve birçok insanın tercihi olmaz.

Programlama Java ile başlayabilirsin. Java güçlü bir dil, desteği çok. Anında sorunlarına yanıt bulabilirsin.

Size önerim C öğrenin. Veya HTML CSS.

HTML CSS çok ama çok kolay o kadar kolay ki yazılım dili bile sayılmıyor.

C de 30 civarı keyword var yani çok zorlanmazsınız.

Ama C'yi öğretcek adam yok Türkiye'de dersleri yok YouTube'da. HTML ve CSS de vardır bir şekilde öğrenirsiniz.

Ne yapmak istediğine karar ver.
Sonra Google'a bla bla programming language yaz videolardan birini izle en basit böyle başlarsın.

Kendinize uyan bir programlama dili bulun(syntax yapısı,dil türü vs.) sonra bu dilin temellerini öğrenmeniz yeticektir ve bu aşamadan sonra sadece proje odaklı gidin bir fikir bulun ve onu yazın bulamazsanız internette proje örneklerine bakabilirsiniz çünkü herşeyi yapabilirsiniz bu yolda şu tür şeyleri kafanızdan çıkartın ama: bir sürü x dili öğrenme videosu,en iyi programlama dili,en iyi programlama türü(nesne tabanlı,fonksiyonel vs.) nasıl seviyorsanız öyle yapın.

Swift ile programlama galiba macOS gerektirir, belki VS Code ile de kodlanabilir.

Programlama Java ile başlayabilirsin. Java güçlü bir dil, desteği çok. Anında sorunlarına yanıt bulabilirsin.

Zaten şu an Hackintosh bir sistemde çalıştığım ve iPhone bir cihaza sahip olduğum için için Swift ve Xcode ilgimi çekti.

Hocam bence önce ne yapmak istediğine karar ver çünkü bazı kodlama dilleri o yapmak istediğin şey için daha uygun olabiliyorum.

Basit şeylerden başlamak istiyorum örneğin telefonda basit bir hesap makinesi uygulaması, basit bir not tutma uygulaması vb.

HTML, JavaScript veya Python ile başla yararlı olur ben C# ile başlamıştım. Sana önerim HTML'dir. Ayrıca HTML öğrenirken tek bir kaynaktan yararlanma birden çok kaynaktan yararlanmaya çalış senin faydana olacaktır (BTK Akademi'de HTML dersleri var ve işe yarar (sertifikalı) ). İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı