Yazılıma nasıl başlanılır?

Ozaman kendini iyi yönlendir. Yazılım açık uçlu ne yapacağına karar ver, ondan sonra öğrenmeye başla.

Başlayarak. Çok ciddiyim, şu noktada derin araştırmalar yapıp nokta atışı bir başlangıç yapmanıza gerek yok. En iyi yapacağınız iş programlama dili çok fark etmeksizin bir tane Youtube videosu açıp öğrenmeye başlamak. Şu noktada öğreneceğiniz programlama bilgisi bu alana ilginiz olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur, ilerisi için de zaman kazandırabilir. Şu an Python'la ya da C++ diliyle başlamanız arasında sizin için büyük bir fark olmayacak.

Aslında yapmanız gereken en önemli şey (bunu çok yazdım farkındayım) kendinizi her alanda geliştirmek, İngilizce öğrenmek, derslerinize çalışmak ve keyifli vakit geçirmek. Bunu mesleğe dönüştürmek istiyorsanız da ileride üniversitede ilgili bir bölüm okursunuz.

Merhaba arkadaşlar, ben 14 yaşındayım bu sene liseye geçeceğim ve yazılım öğrenmeyi çok istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum. Ben de size sorayım dedim. Nereden nasıl başlayabilirim?
İlk önce hangi platform için geliştirme yapacaksınız ona karar verin ona göre araştırma yapın

Bir hedefin var ise ona yönelik dillerden başla. Yoksa istediğin dilden başlayabilirsin. Sana cazip gelen herhangi bir dil olur, ben C++ dan başlamıştım mesela :). Onun dışında bilgisayar donanımı ve yazılımının genel konseptlerini basitçe bir araştır derim. İnternette ister yerli ister yabancı olsun bu konseptleri eğlenceli ve basitçe açıklayan bir çok içerik üreticisi bulunuyor.

En önemlisi de çalışmayı ve öğrenmeyi hiç bırakma. Yazılımın hangi dalını öğrenirsen öğren, öğrendiğinin üstüne eklemeden, düzenli (çok önemli) ve kararlı çalışmadan ilerlemen imkansız. Rastgele bir kaynak aç (kitap, tutorial vb.) ve öğrenmeye başla. Tamamlayınca da üzerine ekle, tam anlamadığın konseptlerin üzerinden geç ve devam et. Dediğim gibi, öğrendiğinin üstüne ekleyerek ilerle. Hesap makinesi yapa yapa konuda uzmanlaşılmıyor maalesef :D.

Başlayarak. Çok ciddiyim, şu noktada derin araştırmalar yapıp nokta atışı bir başlangıç yapmanıza gerek yok. En iyi yapacağınız iş programlama dili çok fark etmeksizin bir tane Youtube videosu açıp öğrenmeye başlamak. Şu noktada öğreneceğiniz programlama bilgisi bu alana ilginiz olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur, ilerisi için de zaman kazandırabilir. Şu an Python'la ya da C++ diliyle başlamanız arasında sizin için büyük bir fark olmayacak.

Aslında yapmanız gereken en önemli şey (bunu çok yazdım farkındayım) kendinizi her alanda geliştirmek, İngilizce öğrenmek, derslerinize çalışmak ve keyifli vakit geçirmek. Bunu mesleğe dönüştürmek istiyorsanız da ileride üniversitede ilgili bir bölüm okursunuz.
Hocam dediklerinize katılmakla birlikte bence C ile başlamalı.
Bence şimdiden kendisini geliştirmeye başlayıp bilgisayar olimpiyatlarına katılmasını tavsiye ederim.
C/C++ kullanılıyor.
Tabii herhangi bir programlama dili öğrense öğrenmeyi öğreneceği için C'ye çok zorlanmadan geçebilir de.
Youtube'da izliyorum. Bilgisayar olimpiyatlarına katılmış adam. Python ile kod yazması gerekiyormuş. Bir gece de hallettiğini söylüyordu.

Tavsiyeme kulak vermeni öneririm, körlemesine dalmak iyi bir şey değil.

Öncelikle algoritma nedir onu öğrenmelisin, yazılımın temeli algoritma mantığıdır. Algoritmayı genel anlamda öğrendikten ve kavradıktan sonra flowchart gibi uygulamalarla algoritma bilgini pekiştirmelisin, bu program senin yazılıma başlamadan algoritma mantığını geliştirmene, geçeceğin ilk dilde hazır olmanı sağlayacaktır.

Daha sonra sana önerebileceğim iki dilden herhangi birine Udemy gibi Online eğitim platformlarından birinden ders alarak başlayabilirsin, tavsiyem Python veya C#.

Bu iki dil başlangıç dilleri için uygun, her ne kadar yazılım dili sayılmasa da HTML ile web kodlama ile de başlayabilirsin.

Sana önerdiğim diller haricinde de bir dile başlayabilirsin, bu sana kalmış şu dilden başla mahvolursun diye bir şey yok sadece bazı diller başlangıçta sana zor gelebilir.

En büyük tavsiyem yaşın daha çok genç, İngilizce öğrenmeye başla, yazılımın dili İngilizce, en iyi kaynaklar İngilizce, sorularına en iyi yanıt alabileceğin stackoverflow gibi ortamlarda herkes İngilizce konuşur. Anlayacağın küçük dostum bir yandan yazılım öğrenirken bir yandan da ingilizceni geliştirmek "zorundasın."

Derin bir nefes alarak. Sonra rastgele bir dil seç ve dene. 14 yaşındasın daha. Keşfede keşfede gitmende hiç bir sakınca yok bence. Günün sonunda kendi kendine araştırabilen biri olman gerekiyor. Çok güzel fırsat bu bence.

Alakalı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı