Yazılıma nereden başlanılır?

@yusf_3 "araştırmadan" gelmediysen neden bu soruyu soruyorsun ki? Bir detay istememişsin, yine genel bir soru sormuşsun. Forumda bile bu konu hakkında onlarca konu var. Hangilerini okudun da aklında bir şey kaldı?

Aklına takılan şeyleri cevaplayalım.

Kafama bir şeyler oturdu teşekkürler gene de.

Modern dunyada hayata yon veren uygulamalarin %99.99'u bu isin okulunu okumus yazilim muhendislerinin eseri. Cok bilindik ama CS acisindan zorluk teskil etmeyen flappy bird tarzi uygulamalari ve nadiren basariya ulasan saygideger alayli arkadaslari göz ardı edersek gercek bu. Forumda yazilim gelistirme pratiginin neden bir muhendislik oldugunu cozemeyen cok insan var, konularda sacmalayip duruyorlar. ( lafim sana degil )

Genc bir arkadas "hayalim yazilim gelistirme" derse ona tavsiyem 2 senedir bu forumda yazdigimla ayni olur -> git okulunu oku.

Kursla, şiltle, madalyayla, videoyla, sertifikayla bir halt olmaz. Is basvurusunda o kisimlari okumuyoruz bile.

Eger hobi olarak ogreneyim, biraz da yoluma bakayim diyorsa is baska tabii. Okulunu okumadan da yazilim gelistirilebilir, para da kazanilabilir.

Çok güzel açıklamışsın bende bu yıl ege bilgisayar mühendisliğini kazandım ve şu an hazırlıktayım.

Katılıyorum.

Ben "Yazılım Mühendisliği" bölümünü kendine uygun ortam, bilgili hocalarla birlikte çalışma alanı ve diploma ile başvurularda öne çıkma yeri olarak görüyorum. Okuluna gitse bile kendini geliştirmeyen bir insansın bu sektörde tutunması imkansız.

Hiç okula gitmeden alaylı olup iyi yerlerde de çalışılabiliyor, hatta bırakın üniversiteyi lisede bile iyi yerlerde (freelancer) olarak çalışmak mümkün.

Üniversite, kendini geliştirdiğin sürece garantili ve daha iyi ortama sahip bir kariyer yoludur. Bu alaylı olup iyi yerlere gelinemeyeceğini göstermiyor ama mümkünse üniversiteye gidebilir. Biraz da tercih işi.

@bitwise bu arada çalıştığınız şirketi şu anda bilmiyorum, daha önceki konularda da söylediyseniz hatırlamıyorum ama iş görüşmelerini değerlendirdiğinizi biliyorum. Diploması olmayan, alaylı kişileri de bence göz ardı etmemeniz lazım. Tabii bu konuda size öneri yapmak ne kadar haddime bilmiyorum ama sadece bir öneri olarak alabilirsiniz. Alaylı olup diploması olan kişileri 5'e katlayanları gördüm. Alaylı olup çok iyi yerlerde olan, bilgili kişiler de mevcut. O yüzden bence sırf diplomaya bakmaktansa belli seviyedekileri mülakatla eleyebilirsiniz. Bir kişinin bilgi ve deneyimini en iyi sınama yöntemi bence mülakatlar. Orada sorular kritik sorularla çok rahat eleme yapabilir diye düşünüyorum. :)

Bizim sirket ufak, 3 muhendis calisiyor. Ben acikcasi diplomaya bakmiyorum, yaptigi islere bakiyorum, birinci onceligim projeleri oluyor. 3 tane alayli arkadasla calistik ama basarili olmadi malesef. Gozlemlerime gore front-end tarafinda alayli insanlar gayet basarililar ama back-end de duzgunune rastlamadim. Benim sirket kucuk oldugu icin belki de basvurmuyorlardir bile, bilemiyorum.

Gozlemlerime gore ( 3 kisiyi baz alarak ) dokuman takip etmek konusunda ve bazi temel veri yapilari konusunda sorun yasiyorlar. Heap, Acyclic graph vs ilk defa duyuyor ya da kullaniyorlar. Genelde islerini cozebilecek kadar ogrenmis ve fazlasina kafa yormamis oluyorlar ve haklilar da bunun icin. Ogrenecek cok sey var ve kimse isine yaramayacak seyi ogrenecek kadar bol vakte sahip degil. Ama ileride isine yarayabilecek bir seyi daha once ogrenmemis olduklari da ortaya cikiyor, bu da tech debt olusturuyor. Ayrildiktan sonra arkasini toplamak icin biz mesai harciyoruz.

Ben acikcasi diplomaya bakmiyorum, yaptigi islere bakiyorum, birinci onceligim projeleri oluyor. 3 tane alayli arkadasla calistik ama basarili olmadi malesef. Gozlemlerime gore front-end tarafinda alayli insanlar gayet basarililar ama back-end de duzgunune rastlamadim. Benim sirket kucuk oldugu icin belki de basvurmuyorlardir bile, bilemiyorum.
Büyük şirketlerin yaptığı açıklamaların bazılarında artık bu alanlarda alaylılara da önem verdiklerini düşünüyorum. Mesela siz de fark etmişsiniz bazı konularda alaylıların, diplomalıları geçtiği oluyor. Aslında bu gözle de bakmamak lazım. Alaylı da olsa diplomalı da olsa iş yine kişide bitiyor. O yüzden bu tür şeyleri çok fazla kafaya takmamak gerektiğini düşünüyorum.

Gozlemlerime gore ( 3 kisiyi baz alarak ) dokuman takip etmek konusunda ve bazi temel veri yapilari konusunda sorun yasiyorlar. Heap, Acyclic graph vs ilk defa duyuyor ya da kullaniyorlar. Genelde islerini cozebilecek kadar ogrenmis ve fazlasina kafa yormamis oluyorlar ve haklilar da bunun icin. Ogrenecek cok sey var ve kimse isine yaramayacak seyi ogrenecek kadar bol vakte sahip degil. Ama ileride isine yarayabilecek bir seyi daha once ogrenmemis olduklari da ortaya cikiyor, bu da tech debt olusturuyor. Ayrildiktan sonra arkasini toplamak icin biz mesai harciyoruz.
Dediğiniz gibi her şeyi öğrenmek oldukça güç. Çünkü her gün yeni şeyler hayatımıza giriyor ve o bilgi hazinesi gün gittikçe büyüyor. Gerekli bilgileri aldıktan sonra kendimizi geliştirdiğimiz sürece bilmediğimiz şeylerin bir ayıp olduğunu düşünmüyorum. Hangimiz bu yolun başında her şeyi biliyorduk ki? Hala da bilmediğimiz şeyler var, illa ki de olacak. Tabii bu tembellik yapmamız gerektiğini göstermiyor, öğrenmeye ve gelişmeye önem vermek gerekli.

Bu güne kadar kendim de dahil çoğu yazılımcının, önceki yazılımcıdan şikayetçi olduğunu gördüm. Haklılık payımız da var aslında. Genel olarak birisi yerine başkasını getiriyorsanız önceki kişinin başarısızlığından kaynaklanma ihtimali çok yüksek oluyor. Bu yüzden de yeni gelen kişi, önceki kişinin yaptıklarını beğenmeyip düzeltmeye uğraşıyor. Bunu ben de yaşıyorum, bu güne kadar tabiri caizse iğrenç işler yapan kişilerin, işlerini düzeltmekle de uğraştım. :D

Sizin gibi bu işi bilen ve içinde olan kişilerle forumda muhabbet etmesi keyifli oluyor. Teşekkür ediyorum. :)

Bizim sirket ufak, 3 muhendis calisiyor. Ben acikcasi diplomaya bakmiyorum, yaptigi islere bakiyorum, birinci onceligim projeleri oluyor. 3 tane alayli arkadasla calistik ama basarili olmadi malesef. Gozlemlerime gore front-end tarafinda alayli insanlar gayet basarililar ama back-end de duzgunune rastlamadim. Benim sirket kucuk oldugu icin belki de basvurmuyorlardir bile, bilemiyorum.

Sanirim siz patron ve muhendisiniz. Haklisiniz da, alayli yazilimcilar lisans yapan muhendisler gibi kendi branslarindan alakasiz derslerle vakit kaybetmedikleri icin cok daha iyi yazilimci oluyorlar genelde. Muhendislik bilgisi gerektiren projelerde de kendilerinin ihtiyaci oldugu bilgiyi muhendislerden tecrube ettikleri icin sizin gibi insanlar amator diye damgaliyor. Oyle oyle sektorde challange yapiyorlar. Muhendisler alaycilari nicin cekemiyor anlamiyorum bosuna okul okumus gibi mi hissediyorlar?

Geri
Yukarı