Yazılıma nasıl ve hangi dilden başlanır?

Hocam bölümü kazanması benim için zor çünkü derslere ayrı çalışmayı sevmem okul ortalamam yüksekti fakat sınavdan nefret ediyorum. Merak ettim acaba yazılımla sınav gider mi diye. Oyun falan yapmak istiyorum ileride.
2 yillik Bilgisayar Programciligi okuyabilirsin istersen sinava fazla calisamiyorsan. Sadece TYT ile giriyorsun 2 yil onlisans yaparsin 2 yil sonra keyfine gore 4 yillik tekrar okursun. Ama o zamana kadar iyi bir kariyer elde etmis olursun. Diye dusunuyorum. Dusuncelerim yanlis ta olabilir dogru da. Forumda herkes fikir verir nasil yapacagini soylerler. Neyi yapip yapmamak sana kalmis. BTK Akademi egitimleri ile baslayabilirsin sonra Ingilizce egitimlerle devam edersin hee bu buydu fln diye yeni yontemler ogrenirsin. Ingilizcenin durumunu bilmiyorum ama gelistirmelisin.

2 yillik bilgisayar programciligi okuyabilirsin istersen sinava fazla calisamiyorsan. Sadece TYT ile giriyorsun 2 yil ön lisans yaparsin 2 yil sonra keyfine gore 4 yillik tekrar okursun. Ama o zamana kadar iyi bir kariyer elde etmis olursun. Diye dusunuyorum. Dusuncelerim yanlış ta olabilir dogru da. Forumda herkes fikir verir nasıl yapacagini soylerler. Neyi yapip yapmamak sana kalmis. BTK Akademi egitimleri ile baslayabilirsin sonra İngilizce egitimlerle devam edersin hee bu buydu falan diye yeni yontemler ogrenirsin. Ingilizcenin durumunu bilmiyorum ama gelistirmelisin.

Hocam kafamda 2 yıllık okumak yok. İngilizcem b2.

Bilgisayar muhendisligi icin ilk isin C ve C++ ogrenmek bence. Universitelerde yeterince genis yelpazede anlattiklarini sanmiyorum. Hem dersi aldığın zaman hiç zorlanmazsin. Ek olarak gelecek zamanlarda neredeyse tum dilleri kolayca ogrenebilirsin. Bu yuzden benim onerim C/C++ ogrenmen ve onu gelistirmen.
Oyun motorlari ile de ilgiliysen illa bir sure sonra C++ sart olacak senin icin.

Bilgisayar muhendisligi icin ilk isin C ve C++ ogrenmek bence. Universitelerde yeterince genis yelpazede anlattiklarini sanmiyorum. Hem dersi aldığın zaman hiç zorlanmazsin. Ek olarak gelecek zamanlarda neredeyse tum dilleri kolayca ogrenebilirsin. Bu yuzden benim onerim C/C++ ogrenmen ve onu gelistirmen.
Oyun motorlari ile de ilgiliysen illa bir sure sonra C++ sart olacak senin icin.
C/C++ biliyor musun?

Dostum kendini tanıtmış kaliteli yazılımcılara bakarsan çoğu, işletme, matematik, muhasebe her neyse çok farklı bölümlerden mezunlar. Aslında yazılımcı olmak istiyorsan gerçekten bunun için çabalarsan yazılımla ilgili bölüm okumana hiç gerek yok. Sen, ben bu işi yapacağım diyip yazılıma saatlerini ayırıp, anlamadığın zaman vazgeçmezsen zaten büyük yerlere gelebilirsin. Çıkan her hatada, zorlandığın herhangi bir yerde vazgeçersen hiçbir yere gelemezsin. Kodlama çok garip bir bölüm. Adamı vezir de yapar rezil de..

Sektorde 15 sene olacak neredeyse, bir tane muhasebe mezunu "kaliteli yazilimci" gormedim :)

Hic okul okumamis zehir gibi insanlar var ama bu o insanlarin okul okumus olsalardi daha iyi olacaklari gercegini degistirmiyor benim gozumde.
---

Konuya geleecek olursak ilk mesaj dogru, hedefi muhendislik olan lise ogrencisi derslerine calissin. Sacma sapan youtube videolari ile yapacagi "yazilima baslangic" denemenelerinin uzun vadede kariyerine katkisi sifir.

Sadece yazilim gelistirme istahini taze tutmak daha iyi motivasyon saglayacaksa kendi capinda bir seyler ogrenebilir, onu da hangi dilde yaptiginin bir onemi yok. Elixir ile basla, hic farketmez.

Geri
Yukarı