Yazılıma Nereden Başlamalı?

Merhabalar,

Yeni yazılıma başlayacak arkadaşlarımız olabilir. Hangi dil, hangi program ile başlamalıyım diye soruyor.

Neyi seviyorsanız onu yapın. Mesela CSS, HTML, JavaScript ve PHP gibi diller ile yazılıyor.

Her şeyden önce düşük, orta ve yüksek yazılım dillerini bilmek ve ne istediğini yapması üzerine araştırması lazım. Örnek olarak masaüstü uygulaması yapacağız diyelim. Bu program CSS ile yapılamaz.

Ben direk yazılım dilleri seviyesine geçmek istiyorum.
Düşük seviyeli yazılım dilleri:
Assembly(Yazması çok zor bir dil)
Bu nedenle Assembly tavsiye etmiyorum. Kullanılabilir fakat program yapmak daha zor.
Orta seviyeli yazılım dilleri:
C ve C++ en popüler olan diller. Genellikle program, oyun ve işletim sistemi yapmak için kullanılır. Bunlarda biraz zor.
Yüksek seviyeli diller:
Python, C#, R ve JavaScript gibi dillerdir. Bunlar İngilizcedir. Yani program en iyi yüksek dilli seviye ile yazılır.

Yüksek seviyeli bir dille masaüstü uygulaması 1 saatte yazdığınızı sayarsaniz; orta seviyeli dillerde 5 saat, düşük seviyeli diller belki 10 günde yazılır.

İnsanlara genellikle Python önerilir. Sebebi ise yüksek seviyeli bir dil olması ve popüler olduğu için tercih ediliyor.

Assembly'den daha zor makine dili var. 8 haneli (10100101 gibi) şeklinde yazılır. Mesela C# da Console. Write("ekmek") yazarsın ekrana yansır ama makine dili ile çok uğraşırsın. Merak ettiğiniz sorular olursa çekinmeden sorabilirsiniz.
Not: Çok iyi bildiğim söylenemez ama bildiğim kadarı ile yardım ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılım'a sıfırdan başlamak isteyen birisi hangi dile başlamalı? Biliyorum ne yapacağına göre değişir, metninizde bunu belirtmişsiniz zaten ama ben genel olarak başlaması öğrenmesi birşeyler yapması en kolay dili istiyorum. Daha sonra başka dilleri de öğrenmeyi planlıyorum.

Yazılım'a sıfırdan başlamak isteyen birisi hangi dile başlamalı? Biliyorum ne yapacağına göre değişir, metninizde bunu belirtmişsiniz zaten ama ben genel olarak başlaması öğrenmesi birşeyler yapması en kolay dili istiyorum. Daha sonra başka dilleri de öğrenmeyi planlıyorum.
Python.

Yazılım'a sıfırdan başlamak isteyen birisi hangi dile başlamalı? Biliyorum ne yapacağına göre değişir, metninizde bunu belirtmişsiniz zaten ama ben genel olarak başlaması öğrenmesi bir şeyler yapması en kolay dili istiyorum. Daha sonra başka dilleri de öğrenmeyi planlıyorum.

Lise de bana, 10.sınıfta C# dili ile başlatmışlardı.11.sınıfta HTML CSS 12.sınıfta Java(öğretecekler miş(hocalarım öyle diyor)).
Yani kısaca en başta C# ile başlayabilirsin.

Yazılıma sıfırdan başlamak isteyen birisi hangi dile başlamalı? Biliyorum ne yapacağına göre değişir, metninizde bunu belirtmişsiniz zaten ama ben genel olarak başlaması öğrenmesi bir şeyler yapması en kolay dili istiyorum. Daha sonra başka dilleri de öğrenmeyi planlıyorum.
Yazılıma sıfırdan başlamak isteyen kişi algoritmayı öğrenmeli bunun üzerine alıştırmalar yapmalı. İkinci olarak hangi dille başladığın çokta önemli değil bu zorluk olayına boşuna kafa yoruyorsunuz. Biriyle başla devamı gelir bize okulda C# öğretmişlerdi zorlanmamıştık.

2D oyun geliştirmeyi düşünüyorum ve okulumda C# öğretiliyor. C# mantıklı mı? Çünkü ben de katkısı olsun diye YouTube'dan dersler izlemeyi ve uygulamayı düşünüyorum. Yani C# üzerine gitmeyi düşünüyorum.

Yazılıma sıfırdan başlamak isteyen kişi algoritmayı öğrenmeli bunun üzerine alıştırmalar yapmalı. İkinci olarak hangi dille başladığın çokta önemli değil bu zorluk olayına boşuna kafa yoruyorsunuz. Biriyle başla devamı gelir bize okulda C# öğretmişlerdi zorlanmamıştık.
Okulda nasıl öğreticekleri belli ama tek başıma nereden başlamalıyım bilmiyorum.

Geri
Yukarı