Yazılıma Nereden Başlamalı?

Merhabalar,

Yeni yazılıma başlayacak arkadaşlarımız olabilir. Hangi dil, hangi program ile başlamalıyım diye soruyor.

Neyi seviyorsanız onu yapın. Mesela CSS, HTML, JavaScript ve PHP gibi diller ile yazılıyor.

Her şeyden önce düşük, orta ve yüksek yazılım dillerini bilmek ve ne istediğini yapması üzerine araştırması lazım. Örnek olarak masaüstü uygulaması yapacağız diyelim. Bu program CSS ile yapılamaz.

Ben direk yazılım dilleri seviyesine geçmek istiyorum.
Düşük seviyeli yazılım dilleri:
Assembly(Yazması çok zor bir dil)
Bu nedenle Assembly tavsiye etmiyorum. Kullanılabilir fakat program yapmak daha zor.
Orta seviyeli yazılım dilleri:
C ve C++ en popüler olan diller. Genellikle program, oyun ve işletim sistemi yapmak için kullanılır. Bunlarda biraz zor.
Yüksek seviyeli diller:
Python, C#, R ve JavaScript gibi dillerdir. Bunlar İngilizcedir. Yani program en iyi yüksek dilli seviye ile yazılır.

Yüksek seviyeli bir dille masaüstü uygulaması 1 saatte yazdığınızı sayarsaniz; orta seviyeli dillerde 5 saat, düşük seviyeli diller belki 10 günde yazılır.

İnsanlara genellikle Python önerilir. Sebebi ise yüksek seviyeli bir dil olması ve popüler olduğu için tercih ediliyor.

Assembly'den daha zor makine dili var. 8 haneli (10100101 gibi) şeklinde yazılır. Mesela C# da Console. Write("ekmek") yazarsın ekrana yansır ama makine dili ile çok uğraşırsın. Merak ettiğiniz sorular olursa çekinmeden sorabilirsiniz.
Not: Çok iyi bildiğim söylenemez ama bildiğim kadarı ile yardım ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel bir yazı olmuş hocam elinize sağlık.

Yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem; ilk başta amacınız dil öğrenmek değil, programlama mantığını öğrenmek olsun. Zaten onu öğrendikten sonra dil öğrenmek o kadar da zor değil.

Hocam bende şöyle bir hastalık var.Her şeyi daha hızlı performanslı olsun diye düşük seviyeli dillerle yapmaya çalışıyorum ve çok zorlanıyorum.Mesela keylogger yapmak istedim öğrenme amaçlı python varken C++ dan ayrılamıyorum.Bu ne kadar mantıklı bir şey bu şeyden kurtulmalımıyım.

Hocam bende şöyle bir hastalık var.Her şeyi daha hızlı performanslı olsun diye düşük seviyeli dillerle yapmaya çalışıyorum ve çok zorlanıyorum.Mesela keylogger yapmak istedim öğrenme amaçlı python varken C++ dan ayrılamıyorum.Bu ne kadar mantıklı bir şey bu şeyden kurtulmalımıyım.
Keylogger i zaten native keyboard hook atabilecegin dilde yazmalisin. Python yanlis.

Low level dilde her sey daha performansli olmaz, IO bound isler yapiyorsan istedigin dille yaz disk peformansi belirler uygulama hizini.

Bazen de yazdigin sey basit scripttir, 30 sn beklemek koymaz insana, C++ ile yazsan kod karmasiklasacak ve OS agnostik olmayacak.

Duruma ve ise gore dil secmen mantikli her zaman.
3 sn kazanmak icin 300 satir fazla kod yazmak yanlis.

Keylogger i zaten native keyboard hook atabilecegin dilde yazmalisin. Python yanlis.

Low level dilde her sey daha performansli olmaz, IO bound isler yapiyorsan istedigin dille yaz disk peformansi belirler uygulama hizini.

Bazen de yazdigin sey basit scripttir, 30 sn beklemek koymaz insana, C++ ile yazsan kod karmasiklasacak ve OS agnostik olmayacak.

Duruma ve ise gore dil secmen mantikli her zaman.
3 sn kazanmak icin 300 satir fazla kod yazmak yanlis.
çok sağolun peki ben siber işlerle ve oyun yapmayla ilgilenmeek istiyorum kendime uygun bir dil hangisi plur

çok sağolun peki ben siber işlerle ve oyun yapmayla ilgilenmeek istiyorum kendime uygun bir dil hangisi plur

Bunlar dillerin uzerinde alanlar. Cyber sec. icin sistem, network, kriptografi vs bilmen gerekiyor. Herhangi bir scripting dilinde script yazabilmen kafi. Dil mesele degil. Bash - Python en populeri ama dedigim gibi devede kulak dil ogrenmek.

Oyun pek icinde oldugum bir alan degil. Ama onun da dil ogrenmekten cok daha fazlasi olduguna eminim. Muhtemelen oyun motoru ogrenirken dili de ogreniyorsundur hizlica.

Bunlar dillerin uzerinde alanlar. Cyber sec. icin sistem, network, kriptografi vs bilmen gerekiyor. Herhangi bir scripting dilinde script yazabilmen kafi. Dil mesele degil. Bash - Python en populeri ama dedigim gibi devede kulak dil ogrenmek.

Oyun pek icinde oldugum bir alan degil. Ama onun da dil ogrenmekten cok daha fazlasi olduguna eminim. Muhtemelen oyun motoru ogrenirken dili de ogreniyorsundur hizlica.
tm teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı