Yazılıma nereden başlamalıyım?

(Böyle çok fazla konu var diyenler için, bütün konuları okudum ve aklımda hala soru işaretleri var kızmayın.)
Öncelikle aklımdaki sorular.

1-yazılım tam olarak nedir mesela herhangi bir yazılım dili öğrenerek ne gibi programlar yapabiliriz?
2-neden birden fazla yazılım dili var, bir tanesi yeterli olmuyor mu, neden?
3-kodu yazdığım zaman nasıl bir arayüz oluşturacağım?
4- Python başlamak için iyi bir seçenek mi?

Konuyu açmadan önce aklımda binlerce soru vardı fakat konuyu açınca hepsini unuttum, aklıma geldikçe soracağım.

1.soruya cevabım yok.
2-İhtiyaçlar değiştikçe farklı diller oluşuyor. Mesela web programlama için HTML CSS JavaScript kullanılıyor çünkü o alan için geliştirilmiş bir dil. Ya da oyun programlama için C# ve C++ kullanılıyor onlarda oyun yazmaya daha uygun olduğu için.
3-Bunu öğrenirken göreceksin.
4-Yapmak istediğin program türüne göre değişir. Oyun yapmak istiyorsan C# ya da C++ öğrenmen daha iyi olur. Ya da farklı bir şey yapmak istiyorsan biraz araştırıp bakman iyi olur. Ama hangi dilden başladığın önemli değil bence nasıl olsa temelini atıyorsun istersen başka bir dile geçip o dili bir daha kullanmazsın.

Bazı dilleri öğrenmen için bazı kaynaklar bırakıyorum. İlgini çekerse bakabilirsin.🙂

C# Console için YouTube'dan bir kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

C# Windows forms için YouTube'dan kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Python için Udemy'den kaynak:

C için YouTube'dan kaynaklar:
Murat yücedağ:

Yazılım Bilimi:

C++ için YouTube'dan kaynak:

Not: Eğer yanlış bir bilgi verdiysem veya kötü bir kaynak önerdiysem çok özür dilerim.
😅

Son düzenleme:
1.soruya cevabım yok.
2-ihtiyaçlar değiştikçe farklı diller oluşuyor. Mesela web programlama için HTML CSS JavaScript kullanılıyor çünkü o alan için geliştirilmiş bir dil. Ya da oyun programlama için C# ve C++ kullanılıyor onlarda oyun yazmaya daha uygun olduğu için.
3-bunu öğrenirken göreceksin.
4-yapmak istediğin program türüne göre değişir. Oyun yapmak istiyorsan C# ya da C++ öğrenmen daha iyi olur. Ya da farklı bir şey yapmak istiyorsan biraz araştırıp bakman iyi olur. Ama hangi dilden başladığın önemli değil bence nasıl olsa temelini atıyorsun istersen başka bir dile geçip o dili bir daha kullanmazsın.

Bazı dilleri öğrenmen için bazı kaynaklar bırakıyorum. İlgini çekerse bakabilirsin.🙂

C# Console için YouTube'dan bir kaynak:

C# Windows forms için YouTube'dan kaynak:

Python için Udemy'den kaynak:

C için YouTube'dan kaynaklar:
Murat yücedağ:

Yazılım bilimi:

C++ için YouTube'dan kaynak:

Not: Eğer yanlış bir bilgi verdiysem veya kötü bir kaynak önerdiysem çok özür dilerim.
😅

Hocam muhteşem anlatmışsınız 😍 Ben Python derslerine bakmaya başladım şu an stringlere vesaire bakıyoruz fakat çok fazla farklı şey var, bunları nasıl aklımda tutabilirim öneriniz var mı?

Hocam tam anlamıyla istediğiniz alana bağlı. Örneğin;

-Web sayfası tasarlamak istiyorsanız HTML, CSS, JS üçlüsünden başlarsınız,

-Windows uygulamaları tasarlamak için C/C++/C# dillerinden birini seçersiniz,

-Yapay zeka için Python öğrenirsiniz vb. şeklinde ilerletilebilir.

Hocam muhteşem anlatmışsınız 😍 ben Python dersine bakmaya başladım şu an stringlere vesaire bakıyoruz fakat çok fazla farklı şey var, bunları nasıl aklımda tutabilirim öneriniz var mı?

Bol bol pratik yaparak, internetten biraz araştırarak proje bulup kendin yazabilirsin tanıdıklarına sorabilirsin. Ya da Python'la ilgili dokümanlar okuyabilirsin. İyi çalışmalar dilerim. 🙂

Hangi dili öğrenmek istediğine karar vermek için bu tabloya bakabilirsin.

Dosya Ekleri

• Programlama Dilleri Tablosu.png
    Programlama Dilleri Tablosu.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 35
Sorularinizin cevaplari internette yuz farkli sitede vardir. Arama motorlarina basvurup bir yanit alamayinca forumlara konu acmak yerine ilk once foruma konu acmayi tercih ediyorsaniz programlama konusunda isiniz yas.

Sorularinizin cevaplari internette yuz farkli sitede vardir. Arama motorlarina basvurup bir yanit alamayinca forumlara konu acmak yerine ilk once foruma konu acmayi tercih ediyorsaniz programlama konusunda isiniz yas.
Yüz farklı siteye teker teker bakmayı tercih etmedim ve en doğru cevapları en hızlı alabileceğim technopat.net'i tercih ettim. Zaten forumun amacı bu değil mi?

Yüz farklı siteye teker teker bakmayı tercih etmedim ve en doğru cevapları en hızlı alabileceğim technopat.net'i tercih ettim. Zaten forumun amacı bu değil mi?
Yuz farkli siteye bak demedim. Arama motoruna yazarsin sorunu aninda cevabini alirsin, tatmin olmadiysan diger sonuclara bakarsin. Forumlarda ve benzer yerlerde cevap almayi bekleyecegin surede 5 farkli cok daha yetkin kisilerin uretmis oldugu kaynaklardan arastirmis olursun. Arama motorlari en iyi sonuclari sana gostermeye calisiyor, burada yanlis seyler bile soyleyebilirler. Ayrica zaman olayi da var 1 yilda gelebilecegin yere belki 2 yilda gelirsin. Iyiligin icin soyluyorum.

2-neden birden fazla yazılım dili var, bir tanesi yeterli olmuyor mu, neden?
Şirketler, kendisine ve işine en uygun yazılım dilini üretiyor ve kullanıyor. Tabi bu sektördeki diğer küçük şirket yada kişiler de işini kolaylaştırdığı için bu dile yöneliyor.

Kısaca her farklı iş için farklı kodlar ve yapılar kurmak gerekiyor. Bunlara özel de yazılım dilleri oluşturuluyor.

Yani mesela yapay zeka için yazılmış bir dil ile sunucu taraflı web uygulaması yazmak , web uygulaması yazmak için yazılmış dilden daha zor olabiliyor.

Geri
Yukarı