Yazılıma nereden başlamalıyım?

Bir de oyun yapmak isterseniz yeterli düzeyde öğrenip arkadaşlar edinin ve jamlere katılın ayrıca Godot diye bir oyun motoru var 2D oyun motoru başlangıç için çok iyi.

Ne yazılımı yapmak istiyorsunuz? Web yazılım için HTML, CSS, Javascript öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Javascript öğrendikten sonra seçtiğiniz Framework ile uzmanlaşmaya çalışırsınız ve bir süre sonra istediğiniz maaşlı bir mesleğe sahip olabilirsiniz bence.
Web yazılımı ilgimi çeken bir konu hocam, tavsiyeniz için teşekkür ederim inceleyeceğim.

Bir de oyun yapmak isterseniz yeterli düzeyde öğrenip arkadaşlar edinin ve jamlere katılın ayrıca Godot diye bir oyun motoru var 2D oyun motoru başlangıç için çok iyi.
Oyun yapmak şuanlık pek tercihim değil hocam sağolun.

Yazılım kitapla öğrenilmez (şahsi fikrim).
Geçen gün D&R'da kalın bir kitap gördüm. Biraz inceledim, ortaokulun başında kendi başıma araştırarak öğrendiğim şeyi 500TL'ye satıyorlar. Hem paraya değmez hem bir şey öğretmez.

Doğrudur bazı kitaplar çok boş. Sadece para için yazılmış.

Bu Siteye bir bakın.

Ayrıca eğer eloktroniğe ilginiz varsa Arduino alın o şekilde çok kolay öğrenirsiniz.

Arduino tarzı mikroişlemcili sistemler fiziksel proje geliştirmek içindir. Yazılıma başlarken bunlara gerek yok. Web veya masaüstü GUI tasarımı yapmayı öğrensin ekrana yazı yazdırmayı HTTP get atmayı öğrensin bunların zaten öğrenilmesi başlangıçta yeter. Zamanla proje yapma hevesi olunca insan yapmak istediği şey de kendi kendine gelişiyor zaten. Hocam hiç kitap işine bulaşmanızı tavsiye etmem. Ona vereceğiniz parayı googlea girmek için internete verin.

Arduino tarzı mikroişlemcili sistemler fiziksel proje geliştirmek içindir. Yazılıma başlarken bunlara gerek yok. Web veya masaüstü GUI tasarımı yapmayı öğrensin ekrana yazı yazdırmayı HTTP get atmayı öğrensin bunları zaten öğrenilmesi başlangıçta yeter. Zamanla proje yapma hevesi olunca insan yapmak istediği şey de kendi kendine gelişiyor zaten. Hocam hiç kitap işine bulaşmanızı tavsiye etmem. Ona vereceğiniz parayı googlea girmek için internete verin.
Sağolun hocam, değerlendireceğim.

Arduino tarzı mikroişlemcili sistemler fiziksel proje geliştirmek içindir. Yazılıma başlarken bunlara gerek yok. Web veya masaüstü GUI tasarımı yapmayı öğrensin ekrana yazı yazdırmayı HTTP get atmayı öğrensin bunları zaten öğrenilmesi başlangıçta yeter. Zamanla proje yapma hevesi olunca insan yapmak istediği şey de kendi kendine gelişiyor zaten. Hocam hiç kitap işine bulaşmanızı tavsiye etmem. Ona vereceğiniz parayı googlea girmek için internete verin.

Benim de kasteddiğim bu benim yazılım öğrenmemde Arduino yeri büyük onunla proje yaparken istemeden öğreniyosunuz. Tabii insanların öğrenme yolları farklıdır.

Bu zamana kadar ne kadar çalışsamda bazı dersleri hiç yapamadım. Sevmediğim bir meslek istemiyorum, sevdiğim işi yapmak istiyorum. Hedefim yok açıkçası fakat tek anladığım konu yazılım, kodlama, bilgisayar işleri. Küçük yaşımdan beri bilgisayara merak salmış birisiyim, farklı meslekler beni aşıyor. Sayısal dersler beni çok zorluyor ve bu gidişle belki bir meslek sahibi bile olamayacağım. Yazılım öğrenmeyi isterim fakat nereden başlayacağım konusunda en ufak fikrim yok. Nereden başlamalıyım, tavsiyeleriniz nelerdir?

Fizik ve matematik bilmek gerektiğini biliyorum hedefim olmadan okula gidip gelmek bana boş geliyor mesele orda, anladıysanız konuşalım.
Sevdiğin mesleğe dair daha iyi bir eğitim almak ve daha iyi bir network kurma şansı edinmek adına şimdi lisedeki derslerine sıkı çalışmanı şiddetle tavsiye ederim.

Yazılım mühendisliğine hiç bir şey bilmeden başlamakta yanlış bir şey yok. Hatta bazen hiç bir şey bilmemek daha iyi. Bir şey biliyorum diye gelenlerin yaşadıkları bir sürü problem oluyor. Kafasında oldurduğu şeylerin aslında yanlış şeyler olduğunu fark etmiyor. Ama daha sonrasında alıştığı için vazgeçmekte zor geliyor. Bilmemek o yüzden az bilmekten iyidir bazen.

Sayısal dersler zorluyor deyip peşini bırakırsan yarın üniversitede veya bu işi alaylı yapacaksan yol üstünde yarım bırakıp gidersin. Bu işin sayısal derslere göre bir kolaylığı veya zorluğu yok. Bambaşka mevzular ve kendince kafanın almayacağı tonla şey yaşanacak. Fazla vakit harcattıracak kafanın onları alması için belki de. O yüzden şimdi onlara sıkıca çalış.

Sevdiğin mesleğe dair daha iyi bir eğitim almak ve daha iyi bir network kurma şansı edinmek adına şimdi lisedeki derslerine sıkı çalışmanı şiddetle tavsiye ederim.

Yazılım mühendisliğine hiç bir şey bilmeden başlamakta yanlış bir şey yok. Hatta bazen hiç bir şey bilmemek daha iyi. Bir şey biliyorum diye gelenlerin yaşadıkları bir sürü problem oluyor. Kafasında oldurduğu şeylerin aslında yanlış şeyler olduğunu fark etmiyor. Ama daha sonrasında alıştığı için vazgeçmekte zor geliyor. Bilmemek o yüzden az bilmekten iyidir bazen.

Sayısal dersler zorluyor deyip peşini bırakırsan yarın üniversitede veya bu işi alaylı yapacaksan yol üstünde yarım bırakıp gidersin. Bu işin sayısal derslere göre bir kolaylığı veya zorluğu yok. Bambaşka mevzular ve kendince kafanın almayacağı tonla şey yaşanacak. Fazla vakit harcattıracak kafanın onları alması için belki de. O yüzden şimdi onlara sıkıca çalış.
Çok teşekkür ederim, haklısınız hatalı ilerliyorum dediklerinizi dikkate alacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı