Yazılıma nereden başlanabilir?

chillpırasa

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben yazılım öğrenmek istiyorum ve buna 0'dan başlamak istiyorum çünkü hiçbir şey bilmiyorum zaten günümün yarısından fazlası bilgisayar üzerinden geçiyor ve yazılımdan para kazanmak istiyor bunu meslek haline getirmek istiyorum ayrıntılı bir şekilde bana yardımcı olabilir misiniz birkaç form araştırdım ve adamlar sadece C++ yok bilmem Python öğren falan demiş nereden nasıl başlanır, uygulama ne işe yarar bu uygulamanın zorluk derecesi ne bu uygulama ile neler yapılır? Nelere yardımcı olur falan bunlardan gram söz etmemişler sizden ricam bana küçük tüyolar vermeniz ve nereden nasıl başlamalıyım? Hangi programları kullanmalıyım? Kanal falan da önerirseniz sevinirim.

Ne iş yapmak istediğine göre değişir. Nasıl çalıştığını vs. anlamak için Python'dan başlayabilirsin. Kullanması ve öğrenmesi en kolay dillerden biridir.

Bu başlıkta açılan 278.456. konu olabilir. Herkes farklı bir şey söyler daha da kafan karışır hocam. Tek diyebileceğim şey alanını seçmen ve oraya yönelmen. Önce kafanda kuracaksın ben ne yapmak istiyorum diye. Mobil uygulama oyun tasarlamak istiyorsan o dillere nebileyim ben web tasarlamak istiyorum diyorsan o dillerin başlangıç dillerine (HTML-CSS) vs diye başlangıcını yapıp sadece o alanda profesyonel olmaya bakacaksın.

Arkadaşlar ben yazılım öğrenmek istiyorum ve buna 0'dan başlamak istiyorum çünkü hiçbir şey bilmiyorum zaten günümün yarısından fazlası bilgisayar üzerinden geçiyor ve yazılımdan para kazanmak istiyor bunu meslek haline getirmek istiyorum ayrıntılı bir şekilde bana yardımcı olabilir misiniz birkaç form araştırdım ve adamlar sadece C++ yok bilmem Python öğren falan demiş nereden nasıl başlanır, uygulama ne işe yarar bu uygulamanın zorluk derecesi ne bu uygulama ile neler yapılır? Nelere yardımcı olur falan bunlardan gram söz etmemişler sizden ricam bana küçük tüyolar vermeniz ve nereden nasıl başlamalıyım? Hangi programları kullanmalıyım? Kanal falan da önerirseniz sevinirim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu biraz izleyebilirsiniz.

Ayrıca kodlamaya başlamak istiyorsanız başlangıçta SCRATCH ile başlayabilirsiniz blok tabanlı kodlamadır. Ondan sonra PYTHON kodlama dili güzel olur. Ancak tabi ki bu senin ne tasarlayıcağına ve hangi doğrultuda öğrenmek isteyiceğine göre değişir. Web tasarlama gibi şeyler yapmak istersen mesela HTML ile başlamalısın. Oyun geliştirme gibi şeylerde sana LUA' yı önerebilirim başlangıç olarak tabi ki bu yine de senin nasıl gelişmek istemene bağlı olucaktır.

Programlamaya başlamadan önce algoritma öğrenmeniz şart. Algoritma öğrendikten sonra programlamanın temel mantığını anlamak adına basit bir dil ile başlamanız sizin yararınıza olacaktır. Daha sonrasında diğer dilleri öğrenmenin daha kolay olduğunu zaten göreceksiniz. Python ile başlayabilirsiniz.

Bir YouTube kanalına ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Python İstihza bu şekilde Türkçe bir kaynak bulunuyor. Buradan öğrenmeye başlayabilirsiniz. Hazır yapay zeka çağına iyice girdik, yapay zekadan bu konuda yardım alabilirsiniz. Yeni öğrenmeye başladığınız bir şey hakkında size örnekler vermesini isteyebilir, öğrendiğiniz şey hakkında size mini sınav hazırlamasını isteyerek öğrendiğiniz şeyi pekiştirebilirsiniz.

Öğrenmek isteyene kaynak çok, bulmak önemli olan 🙂

Araştırma yaparak başlanır. Az araştırma yapınca yetersiz sonuç sebebiyle kafan karışacak. Ancak doğru araştırma ve yeterince vakit ayırmayla dev roadmap gibi şeylerle karşılaşacaksın, üzerine bazı sayfalarda dilin önemli olmadığının belirtildiğini göreceksin. Temel algoritma, programlama paradigmaları, veri yapıları öğrenmen gerektiğini göreceksin ilk aşamada.

Geri
Yukarı