Yazılıma nereden başlanmalı?

DeeTeeWhy

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Benim yazılıma aşırı derece ilgim var ama nereden başlayacağımı bilemiyorum. İnternette herkes farklı bir şeyler diyor, kafam allak bullak oldu.
Yazılıma nereden başlayacağımı yönlendirebilecek birileri yazarsa çok sevinirim. Gerçekten çok büyük ilgi duyuyorum ama nereden başlayayım bilemiyorum. Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Ingilizce bilmiyorsan once Ingilizce ogrenmelisin.
Sonrasinda hangi dille basladiginin bir onemi yok.
Guncel olduguna emin oldugun bir kaynaktan calisarak gelistirebilirsin kendini.
Dili ogrenmeyi degil, programlamayi ogrenmeyi amaclamalisin.

Her kafadan ses cikmasinin sebebi bilgisiz olanlarin da ezbere yorum yapmasi ve uzun vadede hangi dille basladiginin sifira yakin etkisinin olmasi.

Dostum kesinlikle öncelikle İngilizce'ni ve anahtar kelimeleri oluşturup bu şekilde "temiz araştırma" yapma yeteneklerini geliştirmelisin. Bunun haricinde hangi dili öğrendiğinden ziyade kendine bir alan belirlemelisin. Örneğin "Frontend Developer" olmak mı daha ilgini çekiyor, "Backend Developer" olmak mı gibi.. Sonrasında bu ilgilendiğin alanların alt dallarında örneğin işletim sistemi bazında mı, "userspace" bazında mı ilgileniyorsun onları keşfetmen gerekiyor. İlerleyeceğin veya ilerlemek istediğin yazılım dilini bulmak en son iş gibi bir şey.

İlgi alanını bulduktan sonra algoritma kurma yeteneğini geliştirmen gerekiyor. Bunun için "Akış Diyagramı" çalışmanı öneririm. Bu şekilde tıpkı mantıksal devre kuruyormuş gibi yapmak istediğin yazılımın şematiğinde sadeleştirmelere giderek oluşturacağın blokları da azaltabilirsin.

En son ilgi alanına uygun olarak bir dil seçerek başlamak senin için en iyisi olur. Bu diller arasında internet üzerinde dokümanı en fazla olan dili seçmen senin programlamaya yaklaşımı çözmene yardımcı olur. Çünkü bir sorunla karşılaştığında "stackoverflow, github, geeksforgeeks" gibi sitelerde muhtemelen senin sorununla alakalı onlarca konuyla karşılaşırsın ve çözmen kolaylaşır.

Eğer bu konu hakkında bir destek istersen seve seve yardımcı olurum. Umarım bu hevesinde başarılı olursun, iyi forumlar.

Dostum kesinlikle öncelikle İngilizce'ni ve anahtar kelimeleri oluşturup bu şekilde "temiz araştırma" yapma yeteneklerini geliştirmelisin. Bunun haricinde hangi dili öğrendiğinden ziyade kendine bir alan belirlemelisin. Örneğin "frontend developer" olmak mı daha ilgini çekiyor, "backend developer" olmak mı gibi. Sonrasında bu ilgilendiğin alanların alt dallarında örneğin işletim sistemi bazında mı, "userspace" bazında mı ilgileniyorsun onları keşfetmen gerekiyor. İlerleyeceğin veya ilerlemek istediğin yazılım dilini bulmak en son iş gibi bir şey.

İlgi alanını bulduktan sonra algoritma kurma yeteneğini geliştirmen gerekiyor. Bunun için "akış diyagramı" çalışmanı öneririm. Bu şekilde tıpkı mantıksal devre kuruyormuş gibi yapmak istediğin yazılımın şematiğinde sadeleştirmelere giderek oluşturacağın blokları da azaltabilirsin.

En son ilgi alanına uygun olarak bir dil seçerek başlamak senin için en iyisi olur. Bu diller arasında internet üzerinde dokümanı en fazla olan dili seçmen senin programlamaya yaklaşımı çözmene yardımcı olur. Çünkü bir sorunla karşılaştığında "stackoverflow, GitHub, geeksforgeeks" gibi sitelerde muhtemelen senin sorununla alakalı onlarca konuyla karşılaşırsın ve çözmen kolaylaşır.

Eğer bu konu hakkında bir destek istersen seve seve yardımcı olurum. Umarım bu hevesinde başarılı olursun, iyi forumlar.

Merhaba yukarıda dediğinize göre bana frontend developer kısmı backend developerdan daha yakın geldi oyun ya da bir uygulama vs yapmak isterim açıkçası bunun için nereden başlamam gerekiyor ingilizcem az çok var fakat onu da geliştiririm
Almamı önerdiğiniz bir kitap vs var mı ya da YouTube'dan dersler vs.

Merhaba yukarıda dediğinize göre bana frontend developer kısmı backend developerdan daha yakın geldi oyun ya da bir uygulama vs yapmak isterim açıkçası bunun için nereden başlamam gerekiyor ingilizcem az çok var fakat onu da geliştiririm
Almamı önerdiğiniz bir kitap vs var mı ya da YouTube'dan dersler vs.

Kitap için alternatifler elbette bulunur fakat ben YouTube veya Udemy üzerinden konuya uygun, doğru keyword'ler ile yapılmış aramalar sonucu önüme düşen videoları tercih ediyorum.

Oyun geliştirmek için en yaygın olarak kullanılan Unity ve Unreal Engine gibi geliştirme platformları tercih edebilirsiniz, tavsiyem Unity yönünde olacaktır. Unity üzerinden yazdığımız script'leri C# diliyle yazıyoruz. Unreal Engine tarafında bu durum C++ olarak farklılık gösteriyor.

Uygulama geliştirmekten kastınız eğer Android Studio kullanarak mobil bir uygulama geliştirmek ise Kotlin yerine çok daha yaygın olan Java öğrenmeniz tercihimken, masaüstü uygulama geliştirmek ise yine tavsiyem C# ile Visual Studio IDE üzerinden uygulamalar oluşturmak. Cross-platform olarak C++ veya Python ile kullanabileceğin Qt Creator'ü de tercih edebilirsin vs vs bu liste uzar gider. Hatta Visual Studio üzerinden C# dili ile masaüstü/mobil uygulama geliştirme kısmı için Xamarin'i araştırmanızı öneririm.

Öncelikle tam olarak ne istediğini belirlemen gerekiyor. Böyle dememin sebebi ise; dile istediğin kadar aşina ol, önemli olan yaptığın yazılıma uygun bir yaklaşım sergileyebilmek gibi şeyler. Örneğin masaüstü uygulama geliştirmek için kullandığın dil C# olsun, belirli bir algoritma ve yaklaşım sergiliyorsun fakat Unity tarafında işler tam olarak öyle yürümüyor. Class yapıları ve inheritance tarzları her zaman birbirini tutmuyor.

Benim önerim, ilgilendiğiniz kısımları az çok doğru tahmin ediyorsam "Object Oriented Programming" yani "Nesne Tabanlı Programlama" mantığını öğrenmeniz. Mantığı öğrenirken de yine tavsiyem C# ile başlangıç yapabilirsiniz. Eğer bu mantığa aşina olursanız, nesne tabanlı diller arasında herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Geri
Yukarı