Yazılıma nereden başlanmalı?

Yer
Konya
Hepinize merhaba arkadaşlar kafaya koydum yazılıma başlayacağım ama nereden başlicamı bilmiyorum. Çok az da olsa Python biliyorum. Şimdi aklımda iki düşünce var ya Full phytona yoğunlaşıp Python'da uzman olacağım ya da Python'da orta seviyeye gelip başka yazılım dilleride öğreneceğim sizce ne yapmalıyım?
Not: Eğer ikinci seçenek mantıklıysa Python'dan sonra hangi yazılım dilini önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Üniversitelerde programcılığa ve yazılıma başlangıç konuları bunlar. Özellikle algoritma çok önemli.

AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMLERİ
ALGORİTMA VE PROGRAMLAMAYA GİRİŞ
PROGRAMCILAR İÇİN MATEMATİK
VERİ TABANI TASARIMI
C# PROGRAMLAMA
OFİS UYGULAMALARI
VERİ TABANI YÖNETİMİ
WEB TASARIMI

Python uzmani diye bir is tanimi yok.
Ornek giris seviyesi is:

We are looking for someone familiar with our stack:

• Experience with Python and RESTful services
  • Knowledge of Django or other Python web frameworks
  • Familiar with Relational Database Design (PostgreSQL experience a plus)
  • Basic understanding of front-end technologies
  • Familiarity with Docker
  • Comfortable with GitHub

Preferred candidates have:

• Enthusiasm and teamwork mentality
  • University degree
  • Comfortable in English

Python yerine Lisp biliyor olsaydin zaten Python ogrenmen 2 gun surmeyecekti. Esas mesele diger teknolojileri ve alt yapiyi bilebilmek. Python dedigin ne ki, 33 tane keywordden olusan bir scripting dili.

Yeni baslayanlar tum olayi programlama diline indirgiyor, o aslinda buyuk resmin ufak bir parcasi.

Python ile 5 sene ML calisan adamla Python kullanip 10 sene web development yapan arasinda daglar kadar fark olur. Neyi neyle nasil yaptigin onemli. Arac bunlar cunku, tool.

Tornavida uzmaniyim demek ile Python uzmaniyim demek semantik olarak ayni.

Son düzenleme:
Hepinize merhaba arkadaşlar kafaya koydum yazılıma başlayacağım ama nereden başlicamı bilmiyorum. Çok az da olsa Python biliyorum. Şimdi aklımda iki düşünce var ya Full phytona yoğunlaşıp Python'da uzman olacağım ya da Python'da orta seviyeye gelip başka yazılım dilleride öğreneceğim sizce ne yapmalıyım?
Not: Eğer ikinci seçenek mantıklıysa Python'dan sonra hangi yazılım dilini önerirsiniz?
Orta seviye Python'dan sonra C++ alanına geçebilirsin.

Oncelikle hangi alanda calismak istedigine karar vermen lazim. Karar verdikten sonra da bu soruyu Google'da yazman lazim. Roadmap'lerden tutun kilavuzlara kadar tonlarca uretilmis hazir icerik mevcut internette.

Üniversitelerde programcılığa ve yazılıma başlangıç konuları bunlar. Özellikle algoritma çok önemli.

Açık kaynak işletim sistemleri.
Algoritma ve programlamaya giriş.
Programcılar için matematik.
Veri tabanı tasarımı.
C# programlama.
Ofis uygulamaları.
Veri tabanı yönetimi.
Web tasarımı.

Python uzmani diye bir is tanimi yok.
Ornek giris seviyesi is:

we are looking for someone familiar with our stack:

• Experience with Python and restful services.
  • Knowledge of Django or other Python web frameworks.
  • Familiar with relational database design (PostgreSQL Experience'a Plus)
  • Basic understanding of Front-End technologies.
  • Familiarity with docker.
  • Comfortable with GitHub.

preferred candidates have:

• Enthusiasm and teamwork mentality.
  • University degree.
  • Comfortable in English.

Python yerine lisp biliyor olsaydin zaten Python ogrenmen 2 gun surmeyecekti. Esas mesele diger teknolojileri ve altyapıyi bilebilmek. Python dedigin ne ki, 33 tane keywordden olusan bir scripting dili.

Yeni baslayanlar tum olayi programlama diline indirgiyor, o aslinda buyuk resmin ufak bir parcasi.

Python ile 5 sene ML calisan adamla Python kullanip 10 sene web development yapan arasinda daglar kadar fark olur. Neyi neyle nasıl yaptigin onemli. Arac bunlar cunku, tool.

Tornavida uzmaniyim demek ile Python uzmaniyim demek semantik olarak ayni.

Orta seviye Python'dan sonra C++ alanına geçebilirsin.

Hocam uygulama geliştirme, siber güvenlik veya web tasarımı ve geliştirme düşünüyorum ama tam net değil aklımdaki. İlk olarak Python sonra Java en son C+ dallarından biri i öğrenip alan seçip o alana yoğuşlaşmak istiyorum sizce mantıklı mı?

Hocam uygulama geliştirme, siber güvenlik veya web tasarımı ve geliştirme düşünüyorum ama tam net değil aklımdaki. İlk olarak Python sonra Java en son C+ dallarından biri i öğrenip alan seçip o alana yoğuşlaşmak istiyorum sizce mantıklı mı?

Pek cok alana ucundan giris yapip bakabilirsin. Kutuphaneler ve dil hosuna giderse ona yonelirsin. Bu sekilde en azindan alan secme konusunda kendine ozgurluk tanimis ve ileride pisman olma olasiligini minimuma cekmis olursun. Ancak sunu unutma ki bu surecte en buyuk yardimcin Google olacak. Aklina gelebilecek hatta gelmeyecek her seyin cevabi var. Ek olarak iyi bir Ingilizce de lazim.

Pek cok alana ucundan giris yapip bakabilirsin. Kutuphaneler ve dil hosuna giderse ona yonelirsin. Bu sekilde en azindan alan secme konusunda kendine ozgurluk tanimis ve ileride pisman olma olasiligini minimuma cekmis olursun. Ancak sunu unutma ki bu surecte en buyuk yardimcin Google olacak. Aklina gelebilecek hatta gelmeyecek her seyin cevabi var. Ek olarak iyi bir Ingilizce de lazim.
İngilizcemi yurt dışına gitme isteğimden dolayı zaten ayrı olarak geliştiriyorum.Peki yukarıda yazdığım 3 programlama dili başlangıç için yeterli mi?

Uygulama geliştirme için C++,siber güvenlik için Python,Web tasarımı ve geliştirme için PHP

Yeni konular

Geri
Yukarı