Yazılıma sıfırdan başlayacak birine tavsiyeler

Kendi başınıza yapamazsınız boşuna başlamayın derim.
Kesinlikle katiliyorum.
Başkalarının anlattiğı sorunlari cözerek sadece onlari taklik edersiniz. Yol yordam ogrenmek icin guzel bir baslangic ama yolun bir noktasindan sonra kendi sorunlarinizi bulup onlari cozmek icin kafa patlatmaniz gerekiyor. Bu asamada takildiginiz yerleri tabii ki soracaksiniz ama takildiginiz spesifik noktayi sormayi ogrendiginizde zaten birine sormadan, google uzerinden cogu seyi yapabilecek seviyeye geleceksiniz.

Yazilim eglenceli ama uzaktan gorundugu gibi cicekler sacan bir sektor degil. Ciddi kafa yoran, geceleri ruyanizda sorunlari cozmenizi saglayan bir istir. :)

Sıfırdan başlayacaksan kendi başına yapman zor olur. Birisinin yardımıyla yapmalısın ardından bir dil öğrendikten sonra kendi başına ilerleyebilirsin. Vb.net gibi dillere bulaşmamanı tavsiye ederim. Başlamak için iyi dillerden biri pythondur. Hem basit hem de önemli bir yeri vardır. Oyun programlama için C# önemli yeri var fakat C++ da öğrenmek gerekir. Ama tavsiye olarak Python'la algoritmaları programlama temellerini öğrenip ardından C#ı kavraman en son C++'ı öğrenmen olur çünkü bu saydığım dillerden en ağırı en karmaşığı C++ tır.

Algoritma, Algoritma, Algoritma.. Gerisi hangi kodun, hangi kütüphanenin neye yaradığını bilmeye kalıyor. Kodları istediğin kadar bil ve öğren, doğru yolu, mantığı bulamadıktan sonra hiç bir şey yapamazsın. Aaa şöyle yapıyorum, böyle yapıyorum algoritma basitmiş diyen arkadaşlarım 2 satır kodu doğru yorumlayamadığından yazamıyor çünkü nerede ne yapacağını bilmiyor. Algoritma sorularına bak, akış diyagramlarına bak bu ikisini anladıktan sonra istediğin dili öğrenmeye başlayabilirsin. Dersleri izleyeyim diye bir mantıkta yok. Video mu izliyorsun. Ne yapıyorsa sende kendin proje oluşturup yapacaksın. Her gün yapacaksın, her gün yapmak istediğin şeyi araştıracaksın. 1 aya kullandığın dilin temellerini kavrayacak ve doğru yollardan gittiğin için yaptığın işten zevk alacaksın. Başarılar dilerim..

Sıfırdan yazılım dünyasına giriş yapacak birine ne önerirsiniz? Bu sene 10. sınıfa geçtim malum uzaktan eğitim devam edecek gibi. Bende uzaktan eğitimden sonra kalan zamanımı programlama dili öğrenerek geçirmek istiyorum. Unity 3D ile oyun yapmak ilgimi çekiyor. Bunun için C# öğrenmem gerekiyor galiba ama C# eğitimini YouTube'da düzgün anlatan çok az kişi var ve çoğu yüzeysel anlatıp geçmiş. Hangi kanalı öğrenirsiniz? En ince ayrıntısına kadar öğrenmek istiyorum ve C#'dan değil de şu dilden başlangıç yap dediğiniz bir dil var mı? Bir de Unreal Engine öğrenmek mi mantıklı yoksa Unity mi? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Dostum nasıl son durumun yazılım da 3 sene geçmiş aradan merak ettim

Geri
Yukarı