Yazılıma sıfırdan başlamak

rcpcn06

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,
Ben Recep, Lise son sınıf öğrencisiyim.
Uzun yıllardır küçüklüğümden beri bilgisayar oyunlarına ve yazılıma meraklıyım. Kendimce bir karar aldım, tabii bunu ailemede danıştım. Sıfırdan yazılım öğrenmek istiyorum. Kendi çapımda bir şeyler başarmak istiyorum. Ama nereden başlayacağımı bilmiyorum. Bu yüzden bilgili arkadaşlarımdan, daha önce bu işi yapmış olan kişilerden bilgi almak istiyorum.

Merhaba,
Ben Recep, lise son sınıf öğrencisiyim.
Uzun yıllardır küçüklüğümden beri bilgisayar oyunlarına ve yazılıma meraklıyım. Kendimce bir karar aldım, tabii bunu ailemede danıştım. Sıfırdan yazılım öğrenmek istiyorum. Kendi çapımda bir şeyler başarmak istiyorum. Ama nereden başlayacağımı bilmiyorum. Bu yüzden bilgili arkadaşlarımdan, daha önce bu işi yapmış olan kişilerden bilgi almak istiyorum.

İlk olarak YT'dan yazılım videosu izlemelisin. Hangi motor daha iyi, hangi YouTuber daha iyi anlatıyor vb. sonra da kendine yazılım için yeterli bir laptop almanı öneririm. Oyun hazneni de geliştirmek mantıklı olur. Çünkü bazılarından birazcık esinlenebilirsin.

Merhaba,
Uzun yıllardır küçüklüğümden beri bilgisayar oyunlarına ve yazılıma meraklıyım. Kendimce bir karar aldım, tabii bunu ailemede danıştım. Sıfırdan yazılım öğrenmek istiyorum. Kendi çapımda bir şeyler başarmak istiyorum. Ama nereden başlayacağımı bilmiyorum. Bu yüzden bilgili arkadaşlarımdan, daha önce bu işi yapmış olan kişilerden bilgi.

İmkanın varsa bence bir kursa yazıl eğer yok ise YouTube'dan video izleyerek öğren sana tavsiyem Python ile giriş yap.

Merhaba,

Python'e ile başla temel mantığı öğrenmek için yaşın biraz büyük ama scrath ile başlayabilirsin.

Merhaba,

YouTube Python dersleri var oradan başlayabilirsin son isteğine göre C++ veya C# dillerini öğrenmeye başlayabilirsin yine YouTube'da dersleri var biraz da kendin denersen başarabilirsin.
Ayrıca Python dili için uygulamalar var mesela PyCharm gibi onları kurabilirsin. Bir de oyun yapmak için modellerede ihtiyacın var onu da aseprite gibi uygulamalar var.

İlk olarak YT'dan yazılım videosu izlemelisin. Hangi motor daha iyi, hangi YouTuber daha iyi anlatıyor vb. sonra da kendine yazılım için yeterli bir laptop almanı öneririm. Oyun hazneni de geliştirmek mantıklı olur. Çünkü bazılarından birazcık esinlenebilirsin.
Önerdiğiniz bir youtuber var mı?

Az çok IDE programlarıyla aram iyi, bilgisayarım gayet iyi geçen ay aldım ortalama 26bin civarlarına. Oyunlarlada aram iyi aktif olarak 10-11 yıldır oyun oynuyorum. Tek sorun nereden başlamam gerektiği. Ve şöylede bir sorun var. Maddi geçimimiz çok iyi değil, yaz aylarında işte çalışarak bir şekilde bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Bu yüzden yazılım kurslarını direkt es geçtim. Nereden başlayabilirim hangi kanalları, hangi videoları önerirsiniz. Aşağıya yazabilirseniz çok iyi olur.

Oncelikle bir hedef secmelisin. Hedef olmadan bodoslama bir dil ogrenince bir ise yaramiyor maalesef. Ilgi alanin neresi, oyun gelistirme mi, Web mi, siber guvenlik mi? Once onu netlestir. Sonra internette makale ve videolara bak ilgilendigin alan hangi teknoloji kullaniyor, hangi yazilim dili uygun vs. Yoksa random bir dille ise baslarsan hem sikilirsin ilerledikce, hem de bir isine yaramaz. Mesela Web alanina giden adama C++ ogren demek pek akil kari degil. Bu yuzden ilk once hangi alanda kendini gelistirmek istiyorsun onu netlestir. Sonra ne gerekli, ne degil kendin arastirma ile bulacaksin kendiliginden.

YouTube Python dersleri var oradan başlayabilirsin son isteğine göre C++ veya C# dillerini öğrenmeye başlayabilirsin yine YouTube'da dersleri var biraz da kendin denersen başarabilirsin.
Ayrıca Python dili için uygulamalar var mesela PyCharm gibi onları kurabilirsin. Bir de oyun yapmak için modellerede ihtiyacın var onu da aseprite gibi uygulamalar var.
Önerdiğin bir oynatma listesi vs. var mıdır acaba?

Oncelikle bir hedef secmelisin. Hedef olmadan bodoslama bir dil ogrenince bir ise yaramiyor maalesef. Ilgi alanin neresi, oyun gelistirme mi, Web mi, siber guvenlik mi? Once onu netlestir. Sonra internette makale ve videolara bak ilgilendigin alan hangi teknoloji kullaniyor, hangi yazilim dili uygun vs. Yoksa random bir dille ise baslarsan hem sikilirsin ilerledikce, hem de bir isine yaramaz. Mesela Web alanina giden adama C++ ogren demek pek akil kari degil. Bu yuzden ilk once hangi alanda kendini gelistirmek istiyorsun onu netlestir. Sonra ne gerekli, ne degil kendin arastirma ile bulacaksin kendiliginden.
Oyun geliştirerek bir başlangıç yapmak istiyorum,ileridede kendimi geliştirerek büyük projeler üzerinde çalışmak istiyorum.

Merhaba heves kırıcılık yapmayacağım ama şöyle söyleyeyim yazılımı öğrenmek istiyorum deyip öğrenmenin nasıl kayak yapacağını öğrenmekten bir farkı olmayacaktır. En mantıklı ve doğru öğrenme yöntemi bir proje bulursun veya bilgisayarda günlük hayatta yapamayacağın bir şey olur ama bunun için yazılıma ihtiyaç duyarsın işte böyle bir durumda öğrenmen, yazılımı yapısını sana kavratır. Nasıl öğreneceğim kısmına gelirsek okumayla ve pratik ile öğrenebilirsin ben YouTube videosu tavsiye etmiyorum.

Geri
Yukarı