Yazılımcı olabilmek için 2 dil bilmek gerekir mi?

Bence, sadece yazılım sektörü için İngilizce yeterli. Ancak ben de henüz yazılım konusunda bebek adımları atmaktayım, o yüzden düşüncelerim ne kadar dikkate değer tartışılır.

Ancak belki ilerde Almanya'ya iş başvurusu yaparım diye Almanca öğreniyorum.
Değil, algoritma kurmayı bilmediğin ya da matematiğin iyi olmadığı sürece İngilizce sadece syntax öğrenmeni sağlar.

Tamamen odaklandığınız iş kanadına göre değişir.
Python için başka bir kaynağa ihtiyacınız yok:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ayrıca aynı zamanda algoritma öğren.

Evet, en az iki dil bilmek gerekiyor. Ilki Ingilizce, bir tane de en az 1000 saat ayirdigin bir programlama dili.

Arkadaşlar, yazılımda yeniyim. Birkaç sorum olacak;
  1. Udemy'den 100+ saat aranan yazılımcı kampı kursu aldım. Python, Java, C# içeriyor. Python detaylı anlatılmamış ve diğerleri de. Sizce bu kursu bırakıp A'dan Z'ye Python eğitimi almak daha mantıklı mı?
  2. Grafikerlik yapıyordum, bıraktım sektörü. Askerden sonra geldim, yazılıma yöneldim. İş hayatına girebilmek için 2 dil bilmek gerekli midir? Yaş 27, iş hayatında sorun yaratır mı? Çok karamsar oldum.
Yazilim gelistirmek dil ogrenmek degildir.
Kalifiye bir yazilim gelistirici bir dili bir kac saat icinde zaten ogrenir.

Ama yazilim gelistirme teknolojilerinin kendsine 100 saatten az ayirmis birisi sadece "hobbyist" olabilir. 100 saat hic bir sey degil.

Kici kirik bir strateji oyununu dahi hakkyla ogrenmek icin 300+ saat mesai harcaman gerekiyor.

Yazilim muhendisinin kalifikasyon seviyesi dil sayisiyla olculmez, dedigim gibi mevzuya hakim muhendis yeni bir dili saatler icinde ogrenip uygulayacak seviyeye gelebilir. Bu durum muhendis olmayan ya da kendini gelistirmemis kimselere garip gelebilir ama gercek bu. Dokumentasyonu acarsin, konseptleri anlar ve gelistirmeye baslayarsin bir kac saatlik cabayla.

Karamsar olacak bir sey yok, cok genis bir sektor; her seviyede insan kendine yer bulabilir. Hic egitim almadan sadece video izleyerek yapabilecegin isler de var. Ayrica populerlik kazandigi icin amatorlerin arkasini toplamak da yine isi bilenlere dusuyor, bu da yeni bir piyasa olusturuyor.

Ayrica populerlik kazandigi icin amatorlerin arkasini toplamak da yine isi bilenlere dusuyor, bu da yeni bir piyasa olusturuyor.
Bu dediğiniz şey o kadar yaygın ki artık. Adam gelip diyor ki ben bir site yaptırdım ama hatalar var falan düzeltir misin? Bir bakıyorum adam daha responsive yazamıyor adama site yaptırmışlar. :D Bu durum neredeyse tüm alanlarında geçerli(bazı istisnalar hariç). İş bilen birsinin gelip toplaması gerekiyor çok haklısınız, bundan da para kazanılıyor.

Bu dediğiniz şey o kadar yaygın ki artık. Adam gelip diyor ki ben bir site yaptırdım ama hatalar var falan düzeltir misin? Bir bakıyorum adam daha responsive yazamıyor adama site yaptırmışlar. :D Bu durum neredeyse tüm alanlarında geçerli(bazı istisnalar hariç). İş bilen birsinin gelip toplaması gerekiyor çok haklısınız, bundan da para kazanılıyor.
Evet, bunda da bir sakinca yok. Amatorun tekine 10 birim oderler, sen arkasini toplamak icin 100 birim istersin. Cogu zaman isi bilmeyenin kodunu duzeltmek sifirdan yazmaktan daha zor olur zaten. Spagettiyi dayarlar, bizimkiler zaten anlamaz aradaki farki, bu da isi bilene yarar.

Evet, bunda da bir sakinca yok. Amatorun tekine 10 birim oderler, sen arkasini toplamak icin 100 birim istersin. Cogu zaman isi bilmeyenin kodunu duzeltmek sifirdan yazmaktan daha zor olur zaten. Spagettiyi dayarlar, bizimkiler zaten anlamaz aradaki farki, bu da isi bilene yarar.
Aynen dediğiniz gibi oluyor zaten. Herkes ilk başta amatör oluyor zaten ondan dolayı onlara laf etmeye gerek yok. Düzeltmesini yapıyoruz zaten, sadece yaptıran firma gereksiz para harcamış oluyor biraz. İşi yaptıran sonuca bakıyor zaten, kodlara bakan çok fazla müşteriyle karşılaşmadım bu güne kadar(çok fazla derken neredeyse hiç). :D

Aynen dediğiniz gibi oluyor zaten. Herkes ilk başta amatör oluyor zaten ondan dolayı onlara laf etmeye gerek yok. Düzeltmesini yapıyoruz zaten, sadece yaptıran firma gereksiz para harcamış oluyor biraz. İşi yaptıran sonuca bakıyor zaten, kodlara bakan çok fazla müşteriyle karşılaşmadım bu güne kadar(çok fazla derken neredeyse hiç). :D
Valla ben arkasini toplamak zorunda kaliyorsam laf ederim. Belirli seviyenin altindaki birinin sektore girebilmesine karsiyim acikcasi. Hem piyasayi gereksiz dusuruyorlar, hem de hatasini duzeltmek baskasina kaliyor. Bir insan kendi hatasini kendisi duzeltebilmeli.

Turk musteriyi bilmem de yabanci musteri kod kalitesine onem verir, Turk musterinin cebinde para olmadigi icin en ucuza yaptirip hayatini devam ettirme pesinde.

Valla ben arkasini toplamak zorunda kaliyorsam laf ederim. Belirli seviyenin altindaki birinin sektore girebilmesine karsiyim acikcasi. Hem piyasayi gereksiz dusuruyorlar, hem de hatasini duzeltmek baskasina kaliyor. Bir insan kendi hatasini kendisi duzeltebilmeli.

Turk musteriyi bilmem de yabanci musteri kod kalitesine onem verir, Turk musterinin cebinde para olmadigi icin en ucuza yaptirip hayatini devam ettirme pesinde.
Türk müşteriler genelde ucuza kapatmaya çalışıyor da sen "yapmam" deyince gelip kapını yine çalıyorlar. Emeğinin karşılığını almadıktan sonra çalışmanın bir anlamı yok, aynı zamanda hakkını veremediğin parayı da almaya gerek yok.

Ucuz fiyatlara iş yapan Freelancerlara ben de karşıyım, piyasayı sanki çok ucuzmuş gibi gösteriyorlar. Gerçi onları tercih edenler pişmanlık yaşayıp sonradan profesyonel yardım alıyorlar. Genelde bu ucuza yapanlar hızlı para derdinde zaten.

Geri
Yukarı