Yazılımda Hangi Alan Seçilmeli?

@Eray T hocamın söyledikleri sonuna kadar doğru, biraz ekleme yapmak isterim ben de; Python sana yazılımı öğretebilir ama bir bilgisayar nasıl çalışır, RAM mekanizması nedir bunları derinlemesine öğretemez. Makine diline çok daha yakın bir dil olan(Pythona kıyasla) C ile başlarsanız hata yapma olasılığının daha fazla olduğu bir atmosferde öğrenim yaparak bir makine nasıl çalışır, RAM byte'ları nasıl işler daha iyi ve oturaklı öğrenebilirsiniz. Zaten yazılımın ve bir makinenin nasıl çalıştığının mantığını çözdükten sonra dil öğrenmek dediğiniz şey -çoğu zaman- syntax öğrenmekten farksız oluyor ve çok daha rahat oluyor.
Bunları öğrenmek için hangi kaynaklara bakmak gerekiyor hocam öneri verebilir misiniz? yoksa yazdıklarınızı yazıp tek tek izlemeli miyim?

Hocam yazılım kısmını sormamıstım, nasıl çalışır, nasıl anlıyor konuları için kaynak istemistim.
Bende onun için diyorum zaten bu ders bilgisayar bilimlerine giriş dersi bilgisayar tarihinden başlayarak ileri seviye yazılıma kadar anlatıyor bir araştırın ne demek istediğimi göreceksiniz zaten , memory çeşitleri nasil kullanıldıkları , algoritma , byte nedir , sıralama algoritmlari nasıl çalışır , c nedir , derleyici nedir , SQL nedir .. vb gibi bir çok temel dersi çok iyi bir şekilde anlatmakta

T

Bende onun için diyorum zaten bu ders bilgisayar bilimlerine giriş dersi bilgisayar tarihinden başlayarak ileri seviye yazılıma kadar anlatıyor bir araştırın ne demek istediğimi göreceksiniz zaten , memory çeşitleri nasil kullanıldıkları , algoritma , byte nedir , sıralama algoritmlari nasıl çalışır , c nedir , derleyici nedir , SQL nedir .. vb gibi bir çok temel dersi çok iyi bir şekilde anlatmakta
Sanırım altyazılı hocam. Tr dublajlısı yok mudur ? veya benzeri baska anlatımlar.

Sanırım altyazılı hocam. Tr dublajlısı yok mudur ? veya benzeri baska anlatımlar.
Dersler YouTube üzerinde var ve dili Amerika İngilizcesi seçtikten sonra Türkçe altyazı yaparsanız çok güzel bir çevirisi oluyor altyazılı izlemenizi tavsiye ederim çünkü sektör de terimler her zaman İngilizce olarak kullanılıyor kulak asinaliginiz olmaya da başlar. Mesela sektörde kimse constructor metoduna yapıcı method demez.Terimleri Türkçe öğrenirseniz karşılaştığınız hataların çözümlerini bulmakta çok zorluk çekersiniz.Gene de dublaj derseniz eğer kodluyoruz cs50x diye aratırsanız eğer dublajda mevcut

Dersler YouTube üzerinde var ve dili Amerika İngilizcesi seçtikten sonra Türkçe altyazı yaparsanız çok güzel bir çevirisi oluyor altyazılı izlemenizi tavsiye ederim çünkü sektör de terimler her zaman İngilizce olarak kullanılıyor kulak asinaliginiz olmaya da başlar. Mesela sektörde kimse constructor metoduna yapıcı method demez.Terimleri Türkçe öğrenirseniz karşılaştığınız hataların çözümlerini bulmakta çok zorluk çekersiniz.Gene de dublaj derseniz eğer kodluyoruz cs50x diye aratırsanız eğer dublajda mevcut
Hocam çok doğru söylüyorsunuz da ben bu yola yeni çıkıyorum yani ingilizce bir şekilde gelişir :). Udemy gibi yerlerde bu konular yok mudur Türkçe anlatımla.

Hocam çok doğru söylüyorsunuz da ben bu yola yeni çıkıyorum yani ingilizce bir şekilde gelişir :). Udemy gibi yerlerde bu konular yok mudur Türkçe anlatımla.
Ne güzel yola yeni çıkıyorsan İngilizce olarak başla zorla kendini. İlla Türkçe kaynaklara yönelirsen kaçırdığın noktalar olacaktır çünkü İngilizce olarak anlatılan her şeyin Türkçe 'ye çevirisi veya Türkçe karşılığı olmayabilir. İngilizce düşünüp İngilizce anlayabilmek bu noktada çok önemli.

Ne güzel yola yeni çıkıyorsan İngilizce olarak başla zorla kendini. İlla Türkçe kaynaklara yönelirsen kaçırdığın noktalar olacaktır çünkü İngilizce olarak anlatılan her şeyin Türkçe 'ye çevirisi veya Türkçe karşılığı olmayabilir. İngilizce düşünüp İngilizce anlayabilmek bu noktada çok önemli.
Hocam haklısınız ama ben bu dersi bulamadım, altyazılı dinlemeye razıyım.

Merhaba, ben de nacizane fikrimi ekleyeyim. Python algoritma öğrenmek için harika bir dildir, zira ilk öğrenmeniz gereken şey algoritmadır. Programlama öğrenirken en temel alıştırmalar, mesela 3 tane sayıdan hangisi en büyük onu bulmak ya da klavyeden input alıp da temel matematik işlemi yaptırmak vb. şeyler için bu dil iyi bir seçim olacaktır. Pek çok bilgisayar mühendisliği bölümü algoritmaya giriş dersi için bu dili seçmiştir.

Algoritmayı öğrendikten sonra hangi dile geçerseniz geçin (ya da pythonda kalıp o dilin uzmanı olun) o dilin kurallarını, gücünü zayıf yönünü, yapabileceklerini vb. öğrenirsiniz. Dediğim örneklerdeki basit şeyleri öğrenip programlamaya giriş yapmak için ram kullanımı, pointer, class nedir, veri tipi nedir vesaire bilmenize gerek yok.

Biz niye kodumuzu main class diye bir şeyin içine yazıyoruz, static ne demek, access modifier ne demek vb. bunlar ilk aşamada kafanızda soru işareti oluşturmamalı, temeli öğrendikten sonra öğrenirsiniz. İlk günden array nedir, döngü nedir, struct nedir onları da öğrenmeyeceksiniz, ama zamanı gelince öğreneceksiniz.

Not: Ben Quickbasic diye bir dille başlamıştım (20 sene önce) bu dil pek bir işlevi, özelliği olmayan antika bir dildir ama programlama öğrenmek için basit ve harika bir dildir. Sonra C# a geçtik, sonrasında da diğer dillere, hiç de zorlanmadım, sizin de zorlanmayacağınızı tahmin ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı