Yazılımda kendimi nasıl geliştirebilirim?

JS zor diyorsanız CPP görmemişsiniz.

CPP kompleks ama yerine göre JS de çok kompleks Js'i çok temelde düşünüyorsunuz bence kıyaslamak yanlış olmuş bunlar birer amaçtır.

Sorunum başlıkta gördüğünüz gibi, ne kadar ders izlesem de hiçbir şey yapamıyorum. Ders izlerken gayet iyi anlıyorum fakat iş pratiğe dökmeye gelince hiçbir şey yapamıyorum. Sanki daha önce hiç dinlememişim gibi geliyor, bunu nasıl çözerim bilmiyorum. Sırf bu yüzden sevdiğim yazılımdan soğumaya başladım. O kadar çabaya karşın hiçbir şey yapamamak kötü hissettiriyor, bunu nasıl çözebilirim?

Dostum işin aslı ve başı matematik, temellendirmeni öneririm bunu "algoritma çözerek" de yapabilirsin. hackerrank.com, codeforces gibi sitelerden halledebilirsin. Mantık işin en büyük kısmı arkadaşların dediği gibi. Hayallerin kadar sınırlısın sadece iste.

Collections, konularına kadar geldim, proje olarak ne yapabilirim acaba?

Set ve List farklarına odaklan. Hash mantığını iyice kavra. Çok zamanını almayacak zaten.

Database bağlantılarını henüz oluşturmaya gelmediysen ki gidişatından öyle anladım, static listeleri database gibi kullanabilirsin. Değişik projeler geliştirebilirsin yani.

10 yıl mı ? 10 yıl sonra C# kalsa dahi bu günkü hali ile hiçbir bağlantısı kalmaz. 10 yıl çok ciddi bir süre.

Profesyonel bir programlama dili nedir ? JS,Python,Go vs. bunlar yarı profesyonel falan mı oluyor ?
İkincisi C dilleri öyle basit bir dil ailesi değil hatta çok karışık ve yorucu. Yani C# tan daha kolay bir çok dil bulabilir. Yanlış yönlendirme yapmayın.
Profesyonel olmayan diller, Ticari kullanım değeri olmayan diller olur. Kararlı değildirler veya kapsamlı değildirler veya güncel değildirler.

Profesyonel olmayan diller, Ticari kullanım değeri olmayan diller olur. Kararlı değildirler veya kapsamlı değildirler veya güncel değildirler.

Hala böyle bir şeyin olduğunu diretmeniz çok tuhaf. Ticari değeri olmayan yazılım dili, yada kapsamlı olmayan dil kime göre ticari değeri yok kime göre kapsamlı değil. Dediklerinizi daha önce hiç duymadım, hata duyanı bile duymadım.

Bütün forumlarda neredeyse hep aynı konu. Herkes bir heves tutturmuş gidiyor yazılım yazılım diye. Bir günde öğreneyim işi değildir yazılım. Bir kere 10 bin saat kuralı vardır. Herhangi bir şeyi iyi kavrayabilmek için. Bu işe sadece masabaşı kolay, çok para dönüyor, iyi para kazanırım umuduyla girenler hep hüsran. Bilinmesi gereken beyni yiyip bitiren bir meslek. 40-45 yaşlarında emekli olup köy hayatına çekilenler var bu meslekte. Neden? Çünkü kafa diye bir şey kalmıyor belli bir süreden sonra. Zaten üniversite de yapamayacağını bilen, kendini nereye yönlendirmesini iyi bilen kişiler genellikle bölüm değiştiriyor. (Benim gördüklerim)
Zaten en önemli eksik sürekli üstüne giderek kendini hırpalamak. Belki daha başka bölümde daha iyi olabilirsin. (Konu sahibi veya kimseye ithafen değil.) Benim görüşüm bu şekildedir.

Son düzenleme:
İlk olarak Matematiğinin iyi olması lazım. Daha sonra çok çalışarak ve pratik yaparak geliştirebilirsin. Bunların haricinde iyi bir üniversitede eğitim almak çok önemli.

Bütün forumlarda neredeyse hep aynı konu. Herkes bir heves tutturmuş gidiyor yazılım yazılım diye. Bir günde öğreneyim işi değildir yazılım. Bir kere 10 bin saat kuralı vardır. Herhangi bir şeyi iyi kavrayabilmek için. Bu işe sadece masabaşı kolay, çok para dönüyor, iyi para kazanırım umuduyla girenler hep hüsran. Bilinmesi gereken beyni yiyip bitiren bir meslek. 40-45 yaşlarında emekli olup köy hayatına çekilenler var bu meslekte. Neden? Çünkü kafa diye bir şey kalmıyor belli bir süreden sonra. Zaten üniversite de yapamayacağını bilen, kendini nereye yönlendirmesini iyi bilen kişiler genellikle bölüm değiştiriyor. (Benim gördüklerim)
Zaten en önemli eksik sürekli üstüne giderek kendini hırpalamak. Belki daha başka bölümde daha iyi olabilirsin. (Konu sahibi veya kimseye ithafen değil.) Benim görüşüm bu şekildedir.
Doğru söylüyorsunuz, mental anlamda yıptarıcı bir iş. Bazı zamanlar oluyor ki uyurken rüyanızda bile kod yazarak problemi uyurken çözüyorsunuz. Zihin bu kadar dolu oluyor 😁

Yeni konular

Geri
Yukarı