Yazılımda nasıl ilerlenmeli?

apo3169

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba,

17 yaşında 11. sınıf Anadolu lisesi öğrencisiyim. 12 yaşımdan beri bu yazılım sektörü ile ilgileniyorum ve ilgilendiğim alanlarda iyi olduğumu düşünüyorum. Son iki yıldır freelancer olarak gerek bireysel gerek kurumsal firmalar ile proje bazlı çalışıyorum Deneyap eğitimleri alıyorum. Harçlığım çıkıyor ama grup veya firma ortamında ekip çalışması yapmak istiyorum.

Bulunduğum şehir yazılım ve teknoloji bakımından pek zengin değil haliyle staj imkanı veya şirketlerde fazla bulunmuyor. Özellikle firma olsun istemiyorum yanlarında kendimi geliştirebileceğime inandığım yazılım grupları, projeleri de olabilir.

Sizce geleceğim için ne yapmalıyım ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sektörde devam edin fakat maalesef yazılım sektöründe elinde mühendislik diploması yoksa gerek kurumsal şirketlerde iş bulamıyor, gerek freelancer olarak ciddi iş yapamıyoruz. 12. sınıfta derslerine biraz ağırlık ver, ismi bilinen bir üniversiteye git, üniversitede staj imkanı da bulur para da kazanırsın.

Ben oyle kendisini gelistirsin diye yanina eleman alani gormedim. Geleceginiz icin onerim universite bitirip staj yapmaniz. Ne kadar bilirseniz bilin oncelikle cv de yazilanlar daha onemli oluyor.

Şöyle söyleyeyim sektörün içinde olarak gün geçtikçe çok fazla yığılma var ve bir iş ilanı açtığımızda o alan dışında bile yüzlerce başvuru geliyor bunun yanı sıra çoğu kişi Udemy vs sertifikalarını CV'ye ekliyor onlar gerçekten bir işe yaramıyor eğer sektörde çalışmak istiyorsan profesyonel anlamda lisans diploması şart sen mezun oluncaya kadar on binlerce kişi sektörde bir şeyler kovalıyor olacak belki de onlardan daha iyisindir ama sektör çok fazla doldu.

Geri
Yukarı