Yazılımda not tutmalı mıyım?

bedrhnaliakcy

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
İndie software
Merhaba arkadaşlar, ben yazılımda belli bir yere zaten geldim ama ben genelde not almıyorum. Yani gerekli mi veya not alınacak ise her şey mi yoksa belli kısımlar mı veya unutabileceğim yerler mi çünkü bana genelde şöyle oluyor. Çalışmaya başlıyorum ve aktif katılım oluyor ama not tutmaya gelince hem zaman kaybı olarak görüyorum hem de çalıştığım yerdeki konuya diyorum ki bunu yazsam ne olur yazmasam ne olur?

Kısacası bana bu konuda bir akıl verin. (dikkat: Akıl verirken aklınızı kaybetmeyin!)

Gerek duymuyorsan tutma. Tutarsan da kendin bilirsin. Tuttuğun notları belki hiç bir zaman okumazsın. Ama bir tekrarlama yapmış olursun. Yasal olarak bunun için bir zorunluluk yok.

Matematik calismak gibi, uzun uzun not alinacak seyler degil, konseptleri kavramaktan ibaret.
Ama ogrenme tarzin not almak uzerineyse de sorun yok. Ayrica kagit-kalem alip algoritma calismak cok yardimci olur, ozellikle analiz icin.

Öğrenirken not tutmuyorum. Bunun yerine proje yapıyorum. Bu sayede ileride, aynı problem geldiğinde eski projemi açıp nasıl yapmışım diye baktığım oluyor.
X terimi şu şu dur diye not tutmam genelde.
Ama yaptığım bazı adımları not tutarım.
Mesela son 1 haftadır sunucu üzerinde yoğun işlem yapıyorum. Komutları vs yazıyorum. Subdomain açmak, nginx, nodejs - Spring boot-React projelerini deploy etmek gibi notlarım oluyor. Bunlar genelde terminale yazılan komutlar oluyor. Kendimce aldığım notlar.
Şuan komutları hatırlıyorum nota bakmıyorum. Ama 2, 3 ay sonra unutacağım kesin. Gidip tekrar yüzlerce siteye bakmak yerine açarım notumu 5 dkka da hallederim.

Bunun dışında iş yerinden öğrendiğim ve bence de büyük projeler için gerekli olan, döküman hazırlama işlemi.
Yaptığın bir işlemi dökümanlaştırıp kaydediyorsun. Bu sayede proje büyüdükçe yönetmek ve yeni gelen ekip arkadaşları projeyi anlamak için yazdığın koddan değilde döküman dan yola çıkıyor.
Bu kısım proje geliştirme kısmına giriyor. Öğrenirken veya küçük projeler de yorum satırları işini görür.

İnsanız ve doğamız gereği bazı şeyleri unuturuz. Önemli olan o bazı şeyleri not almak.
Her şeyi ezberleyeyim kafasına girmeni önermem.

İlerde olsan dahi almalısınız bence. Ben sıfırdan başladığımdan beri not alarak ilerlediğim bir defter tutuyorum. Önemli programları deftere yazıp daha sonra uygulamak üzere tutuyorum.

Ya da hocama sorum olur diye kaydediyorum. Dijital ortamda da tutulabilir not. Kâğıt üzerinde olması şart değildir.

Not alabileceğin her şeyi google'layabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle zaman kaybı olabilir bence. Yıllardır profesyonel olarak çalışıyorum, ancak bu sabah javascript ile nasıl array'e append yapacağımı google'ladım.

Benim gözlemlerime göre, yeni öğrenen insanlar syntax ve fonksiyonları not alıyor. Bunlar 3 dakikalık google aramalarıyla hatırlanabilen şeyler. Not almaya hiç gerek yok bence.

genelde tekrar kısmını şöyle yapıyorum. Konular tamamen bitiyor. En son en baştan hızlı bir şekilde tekrar ediyorum veya dokümanlara hızlı bir göz atıyorum ya da 1 videoda anlatanlar var onları izliyorum.(yerli yabancı)
Haftada veya ayda bir öğrendiklerini tekrar et, üstünden geç. Bu notta olabilir pratikte.

Merhaba arkadaşlar, ben yazılımda belli bir yere zaten geldim ama ben genelde not almıyorum. Yani gerekli mi veya not alınacak ise her şey mi yoksa belli kısımlar mı veya unutabileceğim yerler mi çünkü bana genelde şöyle oluyor. Çalışmaya başlıyorum ve aktif katılım oluyor ama not tutmaya gelince hem zaman kaybı olarak görüyorum hem de çalıştığım yerdeki konuya diyorum ki bunu yazsam ne olur yazmasam ne olur?

Kısacası bana bu konuda bir akıl verin. (dikkat: Akıl verirken aklınızı kaybetmeyin!)
Boş bence not tutmak PHP başladığımda bende denemiştim fakat etkisini görmedim. Sürekli pratik yapmak daha iyi.

Geri
Yukarı