Yazılımdan Para Kazanmak

Serpenos

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522193036
Merhaba 20 yaşında bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Ve bir süredir kafamda olan bu fikri gerçeğe dökmek istiyorum. Benim şu anki bu konuda en büyük problemim bana ödev vs. verilmediği sürece yazılımla uğraşmıyor olmam. Okuldan ödev gelince mesela saatlerce belki 8-10 saat araştırıp öğreniyorum ve bundan keyif alıyorum. Ama şuan aç bak desen canım istemez.

Bu konuyu oluşturma sebebim cebime para girdiğinde olacak hissi merak etmem. Şuan yazılımla ilgili belki de hiçbir şey bilmiyorum. C biliyorum biraz ama o da okul ödevleriyle kısıtlı, toplasan 5000 satır kod anca yazmışımdır belki. Aklımdaki asıl soru ben hangi şirket için bunları yapabilirim? Ne tür kod bilgisi istiyorlar? Ne tür programlar lazım insanlara? Hani ben 3-5 kod yazayım çok para kazanayım kafasında değilim. Bir yandan kod yazıp geliştireyim kendimi ve ucunda bir ödül olduğunu görünce hevesim artsın. Kazanacağım miktarın önemi yok aylık 20-30TL kazansam bile benim için yeterli.

Bunların yanında ne bileyim telefona oyun çıkarmak için mi kendimi geliştireyim veya dediğim gibi şirketlere lazım olacak programlar mı yazmam daha sağlıklı olur? Yardım ederseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevabı kendin vermişsin zaten. Hedefin doğrultusunda kendini geliştirmen lazım. Hedefin yoksa onu bulmak için arayışa girmen lazım. Ne yapmak hoşuna gidiyorsa onun üstünden kendini geliştirmen daha kolay olacaktır.

Oyun oynamayı seven birisiyim ve yapmak nasıl hissettirir merak ediyorum açıkçası. Ama nereden başlayacağım bilmiyorum. İngilizcem okuduğum şeylerin %90'ını rahatlıkla anlayabilecek seviyede. Rehber niteliğinde bir sürü kaynak var ama hepsi farklı yanından başlıyor olayın. Örneğin Google Play'e oyun çıkarmam için hangi diller benim için daha yazılabilir olacaktır?

Oyun oynamayı seven birisiyim ve yapmak nasıl hissettirir merak ediyorum açıkçası. Ama nereden başlayacağım bilmiyorum. İngilizcem okuduğum şeylerin %90'ını rahatlıkla anlayabilecek seviyede. Rehber niteliğinde bir sürü kaynak var ama hepsi farklı yanından başlıyor olayın. Örneğin Google Play'e oyun çıkarmam için hangi diller benim için daha yazılabilir olacaktır?
Sadece Google Play'e çıkarmak üzere eğitme kendini. Oyun motorları her platforma çıktı veriyor. Senin bir oyun motoru seçip o motorda kendini geliştirmen lazım. Eğer 3D düşünüyorsan Unreal Engine'i öneririm. Kaynak konusunda da yardımcı olurum. Unity de güzel bir motor ama bence Unreal'dan çok çok alt seviyede. "Which game engine should i pick.." vs. yazarsan tonla video bulursun.

Şuanlık 3 boyutlu oyun yerine 2 boyutlu yapıp modellemeyi de biraz öğrenmek istiyorum. Çünkü bu konularda bilgim sıfır ve daha kolay olacağını düşünüyorum. Google Play derken öylesine bir örnek vermek içindi o.

2D oyun için ne önerirsiniz Unity veya Unreal Engine arasında? Az çok dediğim gibi C biliyorum. C++ terimlerine de yine az çok hakimim. Sanırım C# öğrenmem de çok zor olmaz bunları az çok bildiğim için. Java biraz karışık geliyor bana.

En iyi rehberin gönüllü staj yapmak. Para almadan bir firmada ne oluyor ne bitiyor öğrenmek. Hangi teknolojiler kullanılıyor falan. Sektör deneyimi elde etmek bu sayede. İnsanı inanılmaz geliştiriyor. Kesinlikle bunu yap. Ama sana bir şey öğretmekten çekinmeyen bir ortam bul. İstekli olursan gerçi öğretiyorlar.

En iyi rehberin gönüllü staj yapmak. Para almadan bir firmada ne oluyor ne bitiyor öğrenmek. Hangi teknolojiler kullanılıyor falan. Sektör deneyimi elde etmek bu sayede. İnsanı inanılmaz geliştiriyor. Kesinlikle bunu yap. Ama sana bir şey öğretmekten çekinmeyen bir ortam bul. İstekli olursan gerçi öğretiyorlar.
Konya'da yaşadığım için bu tür ortam bulmam birazcık zor. Ki bulunur ama oraya da şuan staja gidebileceğimi sanmıyorum. Biraz kendimi okuyup geliştirmek istiyorum. Bu kültüre biraz uzağım çünkü internetten oturup araştırmak istiyorum her şeyi.

Şuanlık 3 boyutlu oyun yerine 2 boyutlu yapıp modellemeyi de biraz öğrenmek istiyorum. Çünkü bu konularda bilgim sıfır ve daha kolay olacağını düşünüyorum. Google Play derken öylesine bir örnek vermek içindi o.

2D oyun için ne önerirsiniz Unity veya Unreal Engine arasında? Az çok dediğim gibi C biliyorum. C++ terimlerine de yine az çok hakimim. Sanırım C# öğrenmem de çok zor olmaz bunları az çok bildiğim için. Java biraz karışık geliyor bana.
Unity'e başlayabilirsin. İngilizcen de varmış, çoğu sağlam kaynak ingilizce zaten. Ama dediğim gibi sen yine hangi oyun motorunu seçeceğine kendin karar ver, daha sağlıklı olur. Başarılar dilerim dostum.

10 yıldır yazılık içi içerisindeyim arada farklı bir şeylerde yapıp para kazanmak istiyorum.

Bing ve Yandex Toloka kullanarak para kazanmayı deneyeceğim bende. Buradan öneri buldum. Mantıklı geldi. Birde siz bakın.

Geri
Yukarı