Yazılımdan sıkılan birisi bilgisayar mühendisliği okumalı mı?

İş verenler üniversiteye mi yoksa bilgiye mi bakıyorlar?

Ben üniversiteden mezun olmadan iş buldum, yabancı bir firmaya geçtim, euro ile maaş alıyorum daha bir kişi çıkıp diploma sormadı. Fakat bu üniversite okumadan da iş bulursuna gelmemeli, eğer kendini yeterince geliştirdiysen zaten iş seni bulur bulmasına fakat unutma üniversite bilgiden ziyade sana muazzam bir çevre sunar. En basitinden sen daha okurken senin üst dönemlerin mezun olup işe girecek sen bu kişilerin yardımı ile mezun olur olmaz işe girebilirsin. Hocalarının yardımı ile iş bulabilirsin, çünkü adamın 5-10 yıl önce mezun ettiği öğrencileri bir yerlerde iyi pozisyonlara gelmiş sözü geçen biri olmuşlardır hocanın referansı ile oralara kapağı atabilirsin. Tabii tüm bu saydıklarım ders konusunda olmasa bile "yazılım" konusunda başarılı biri olmana bakar.

İş verenler üniversiteye mi yoksa bilgiye mi bakıyorlar?
Dostum öyle bir bölüm ki, diploma önemsiz. Belki de yaptığın projelerin, bildiğin verilerin en önemli şey olduğu nadir bölümlerden. Şirketler sana hangi dili bildiğini, yaptığın projeleri ve bir projeye bakış açını soracaklar. Sorunları çözebilecek kapasitede misin ona bakarlar. Bilmen gerekenler ; Yazılım dillerinden en az 1 tanesi çok iyi olmalı
Ortada bir sorun varsa, bu projeyi doğru yola oturtmak için ne yapabilirsin.
Başka da bir şeye gerek yok. Tabii ki insanlarla iletişimin iyi olacak ki seni sevecekler, bildiklerinle birlikte yanlarına alacaklar.

Hocam, bilgisayar mühendisliği sadece yazılımdan ibaret mi?
Yoksa coder olmayacaksa bir şekilde kod yazması gerekebileceği için mi?

Hayir. Kisi yazilim gelistirme konusunda uzman olabilir fakat kod yazmamayi tercih edebilir. Zira yazilim gelistirmek kod yazmaktan ibaret degil. Hatta uzmanlastikca daha az kod yazarsin ( satir olarak ).

Ancak yazilim gelistirme konusu ilgisini cekmiyorsa hem merak etmez, hem arastiramaz hem de ilgili alt branslarda basarili olamaz.

O yuzden hayir. Herkes ilgi alani ne ise onu yapmali. Orta seker X olacaginiza iyi bir Y olun.

İlgi alanlarınıza ve sevdiğiniz işlere yönelin. Sırf bilgisayar kullanmanız sizin bu alana ilginiz olduğunu göstermez. Hele ki sıkılıyorsanız bu sektör için hiç uygun değilsiniz.

Sıkılmamak, kendini motive etmek ve zinde tutmak bu sektörün önemli şeylerinden birisi. Bir problemi çözmek için saatlerinizi, günlerinizi, haftalarınızı belki de aylarınızı harcayacaksınız. Bundan sıkılıyorsanız daha başlamadan sıkıntı olur yani.

Yazılım geliştirmek, herkes için uygun bir alan değil.

Seviyorsan ve ilgin varsa, sibergüvenlik yapabilirsin, ağ teknolojilerine hakim olmalısın biraz da programlama ve yazılım dilleri bilsen yeterli olur zaten amaç okuduğun kodu anlamak. Senden büyük program yazmanı beklemezler. Genelde Kali Linux kullanırsın, Python, Ruby yazarsın, firewall, server, cloud güvenliği, bunlarla meşgul olursun. Bu tabii ki biraz işin blue team tarafı olur, red team var mesela onlar saldırgan ekip oldukları için web siteleri, sunuculara vs... penetration testleri yaparlar kurum ve kuruluşlar'da. Araştırıp uzmanlardan dinlemek senin için daha yararlı olur.

Geri
Yukarı