Yazlım öğrenmenin kronolojik sıralaması nasıl olmalı?

AIroe

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen RX 580 - 8 gb
MSI Z390 A PRO
İntel i7 9. Nesil
16 GB Ram
1.5 TB HDD
500 GB SSD
Meslek
Öğrenci
Selam ben 15 yaşında liseye yeni geçmiş, yazılım ve ingilizceye çok tez canlı olan ve alanında kendini geliştirmek isteyen fakat kafası çok karışık olan biriyim, foruma attığım 230 mesajın 150'si yazılım ile alakalıdır, ne kadar kafamın karışık olduğunu ve tez canlı olduğumu buradan anlayabilirsiniz :D, neyse soruma gelecek olursak, ben 8. sınıfın yaz tatilinin başından beri yani nereden baksan 3-4 aydır yazılım öğrenmeye çalışıyorum, hani derler ya bir kör kuyuya atlamış diğerleri arkasından gitmiş diye (yorum yanlış anlaşılmasın örnek olarak verdim) heh işte ben de onlar gibiydim bir forumda ya da konuda;

"Yazılıma başlamadan önce İngilizce öğren!"

-Tamam o zaman İngilizce öğreneyim sonra C#'a geçerim.

"Hayır! Yazılıma Python'dan başlanır!"

-Tamam o zaman İngilizce öğrendikten sonra Python, Python'dan sonra C# öğreneyim sonra hedefime ulaşmak yani oyun geliştirmek için Unity kurslarına başlarım.

"Hayır! C#'dan sonra OOP öğrenmelisin!"

vb.

3-4 ay boyunca tüm yazılım hayatım neredeyse böyle geçti (yukarıda yazdıklarım yanlış anlaşılmasın sadece birkaç örnek :))

Kısacası benim yazılım öğrenmemdeki amaç oyun programlamayı ve yapmayı bilmek.
Fakat ben bunu ezberden değil gerçekten bilerek ve algoritmasını anlayarak yapmak istiyorum.

Şimdi size bir sorum var.

Hedefimi erteleyerek İngilizce, Python, C#, OOP öğrenip ardından yazılım sektörüne alışmış ve kolay kavrayan bir Unity öğreneni mi olayım?

Yoksa sadece hedeflerime daha erken ulaşmak için temel C# bilgim ve ortaokul düzeyindeki ingilizcem ile oyun geliştirmeye ve öğrenmeye başlayıp kodlama mantığını henüz tam öğrenmemiş bir geliştirici mi olayım?
Aslında tüm olayı yukarıda özetledim ama, sizler de benim abi ve hocalarım olduğunuz için bir tavsiye ve öğütlerinize ihtiyacım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
İngilizce öğren sonra çalışmak istediğin alana göre yazılım dili seç onu öğren, sonra bütün dillerin geneli aynı yapıda hepsine uyum sağlaman çok uzun sürmez.

Son düzenleme:
Selam ben 15 yaşında liseye yeni geçmiş, yazılım ve ingilizceye çok tez canlı olan ve alanında kendini geliştirmek isteyen fakat kafası çok karışık olan biriyim, foruma attığım 230 mesajın 150'si yazılım ile alakalıdır, ne kadar kafamın karışık olduğunu ve tez canlı olduğumu buradan anlayabilirsiniz :D, neyse soruma gelecek olursak, ben 8. sınıfın yaz tatilinin başından beri yani nereden baksan 3-4 aydır yazılım öğrenmeye çalışıyorum, hani derler ya bir kör kuyuya atlamış diğerleri arkasından gitmiş diye (yorum yanlış anlaşılmasın örnek olarak verdim) heh işte ben de onlar gibiydim bir forumda ya da konuda;

-Tamam o zaman İngilizce öğrendikten sonra Python, Python'dan sonra C# öğreneyim sonra hedefime ulaşmak yani oyun geliştirmek için Unity kurslarına başlarım.

vb.

3-4 ay boyunca tüm yazılım hayatım neredeyse böyle geçti (yukarıda yazdıklarım yanlış anlaşılmasın sadece birkaç örnek :))

Fakat ben bunu ezberden değil gerçekten bilerek ve algoritmasını anlayarak yapmak istiyorum.

Hedefimi erteleyerek İngilizce, Python, C#, OOP öğrenip ardından yazılım sektörüne alışmış ve kolay kavrayan bir Unity öğreneni mi olayım?

Yoksa sadece hedeflerime daha erken ulaşmak için temel C# bilgim ve ortaokul düzeyindeki ingilizcem ile oyun geliştirmeye ve öğrenmeye başlayıp kodlama mantığını henüz tam öğrenmemiş bir geliştirici mi olayım?
Aslında tüm olayı yukarıda özetledim ama, sizler de benim abi ve hocalarım olduğunuz için bir tavsiye ve öğütlerinize ihtiyacım var.
Biraz ertelemen daha mantıklı oluyor. Bir şeyler bilmelisin ki üstüne koyasın kavrayasın.
Matematikte çarpanlara ayırma bilmeden belki logaritma çözersin, hatta belki türev integral da çözersin. Ama ilerleyip belirsiz integrale ya da bölmeye geldiğinde çarpanlara ayırma bilmiyorsan yapamazsın. Yazılımın da böyle olduğunu düşünüyorum.

vb.

İngilizce öğrenimini öne al ve bu siteden kendini geliştirmek istediğin alana göre roadmap'leri incele veya mantığını çözerek kendi roadmap'ini çiz. En azından bir fikir verebilir.

Vallahi İngilizce her halikulerde lazım ama gel gör ki gram İngilizce bilmeden başarılı olan bir sürü Rus Çin Hint yazılımcılar da görmüyor değiliz sen kafanda bir yol çizmen daha sağlıklı olur ilk önce ne yapacağını bilmen gerek bir dilde uzmanlasınca diğer dillere adapte sürecin kısa oluyor sıralamaya gelince ne öğreneceksen önce mantıgını kavra algoritmasını çalısma prensibini öğren sonra ver mehteri bir dili öğrenmen belki aylar sürer ama uzmanlasman yıllarını alır oda sende bitiyor sabırla bir dile odaklanıp projeler çıkarırsan yogrulur gidersin bu benim şahsi görüşüm.:)

Hocam hepsinin başında mantıklı ve analitik düşünme yetisi kazanman lazım. Ben yeni başladım yazılıma. Analitik düşünce olmazsa amele gibi kod yazarsın.
hangi dile başladın seviyen ne alemde?

Vallahi İngilizce her halikulerde lazım ama gel gör ki gram İngilizce bilmeden başarılı olan bir sürü Rus Çin Hint yazılımcılar da görmüyor değiliz sen kafanda bir yol çizmen daha sağlıklı olur ilk önce ne yapacağını bilmen gerek bir dilde uzmanlasınca diğer dillere adapte sürecin kısa oluyor sıralamaya gelince ne öğreneceksen önce mantıgını kavra algoritmasını çalısma prensibini öğren sonra ver mehteri bir dili öğrenmen belki aylar sürer ama uzmanlasman yıllarını alır oda sende bitiyor sabırla bir dile odaklanıp projeler çıkarırsan yogrulur gidersin bu benim şahsi görüşüm.:)

hangi dile başladın seviyen ne alemde?
Daha yeni başladım. Python üzerinde çalışıyorum.

Verdiğiniz tavsiye ve yanıtlar için teşekkürler, iyi geceler dilerim

İngilizce, Algoritma, OOP sonrasında istediğin herhangi bir dil. Python bu aşamada genelde en çok tavsiye edilen dil. İngilizce araştırma yapabilmen ve eksik kaldığın noktada bilgi edinmen için önemli. Algoritma yazacağın programın nasıl çalışacağını şemaya dökmek demek, dilden bağımsızdır, ciddi bir kolaylık sağlar, planlama demektir bir yandan. Nesne yönelimli programlama (object oriented programming), bunu kısa bir cümlede açıklayabilecek kadar bilgili değilim. Sonrasında istersen nesne yönelimli programlama kullanan bir dil, istersen kullanmayan bir dil, fark etmez, bir dil öğrenip programlamanın mantığını yavaş yavaş öğrenirsin. Diller amaç değil araçtır. Geliştireceğin projeye en uygun dili öğrenirsin. Ancak başlangıçta mantığı öğrenmek için bir dil seçmek zorundasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı