YDT tercihi için üniversite tavsiyesi

Daha fazla  
Merhaba iyi akşamlar. 340 puan ve 54.300 sıralama yaptım. YÖK Atlas'ın yeni verileriyle birlikte önceki senelere göre bir tercih listesi oluşturdum. Yeni açılan bölümleri tercih listeme ekleyemedim çünkü neye göre tercih edeceğim hakkında hiçbir fikrim yok, bende mevcut olan bölümlerle ilerledim. Kitap okuma alışkanlığım var o yüzden edebiyat yazdım, sıkıntı çekmeyeceğimi düşünüyorum ve turizm rehberliğidir vb. istemediğim için. Zaten pek de başka bir şey yazamıyordum. Yine de başka bir dil okumadır vb. bütün tavsiyelerinize açığım.

Ek soruma gelecek olursak, girne Amerikan üniversitesini tam burslu şekilde listeme ekledim, diğer Kıbrıs üniversitelerini de ekleyebiliyordum ama onların dönem ücreti adı altında bir ton para ve yurt ücretleri çok pahalı olduğu için tercih listeme ekleyemedim maalesef. Yine de girne Amerikan üniversitesinde okumuş veya mezun olmuş veya orada yaşayanların tavsiyelerine açığım tabii ki.
Şimdiden vereceğiniz tavsiyeler ve bilgiler için çok teşekkürler.

Tercihler.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Saraybosna burslu gelse bile yurt ucretleri falan okuma ucretlerinden pahali haberin olsun. Dil ve edebiyatta da cok fazla arastirma ve kitaplarla ilgilenececksin.

Saraybosna burslu gelse bile yurt ucretleri falan okuma ucretlerinden pahali haberin olsun. Dil ve edebiyatta da cok fazla arastirma ve kitaplarla ilgilenececksin.
Hocam %50 burslu öğretmenlik geliyor %100 burslu gelmese de. 37500 TL eğitim-öğretim ücreti, 70000 TL hazırlık sınıfıymış. Hazırlık sınıfını ne kadar erken bitirirsen ona göre para iadesi de varmış ama ELL girersem hazırlık okurum muhtemelen. Yurt ücretleri de 1700+100€=54 bin TL yapıyor, aslında yurt ücreti Türkiye'den ucuza geliyor hocam. Yine de pahalı ve mantıksız mı diyorsunuz?

Tercih listemi de dünden sonra güncelledim, tavsiyelere hala açığım.
1690459736619.png
1690459736619.png

Son düzenleme:
54300 sıralama ile 50k civarları bir bölüme girebilirsiniz, hatta oradan daha yüksek (48-49k) bir bölüm de gelebilir. Tercihlerinizi buna göre yapın fakat kendinizi sağlama almak için 54kdan daha düşük yerler (55k-70k) arası tercihler de yapın ki açıkta kalmayın.

Mütercim ve tercümanlık ekleyebilirsen eğer bence bunu ekle. Dil ve edebiyattan tam anlamıyla sevmeyebilirsin eğer kitaplara ve yazarlara dair çok ilgin yoksa. Kendim Almanca mütercim ve tercümanlık okuyorum. Bir tane varmış Girne'den eklemişsin.

Geri
Yukarı