Yedek subaylık mı erlik mi?

İzmir Bornova miydi? Bizim arkadaşta orada yapmıştı baya zor diyordu 😂
Yok, Narlıdere Güney Deniz Saha Komutanlığı'nda yaptım. Son 1.5 ay da Turan'da Bakım Onarım Komutanlığı'nda yapmıştım. Her yer iyi değil ama bu iki yer çok çok güzeldi. Bir daha olsa yine giderim vallahi, tadı damağımda kaldı desem yeridir. 😀

Yok, Narlıdere Güney Deniz Saha Komutanlığı'nda yaptım. Son 1.5 ay da Turan'da Bakım Onarım Komutanlığı'nda yapmıştım. Her yer iyi değil ama bu iki yer çok çok güzeldi. Bir daha olsa yine giderim vallahi, tadı damağımda kaldı desem yeridir. 😀
Güzel geçmesi sizin açınızdan iyi olmuş sevindim. 😅👍

Merhaba, askerlik zamanı geldi çattı. İlahiyat mezunuyum, ayrıca açık öğretim bilgisayar programcılığı mezunuyum. Yedek subaylığı mı seçeyim yoksa kısa dönemi mi kararsızım açıkçası. Deneyimli arkadaşların fikirlerini almak yardımcı olurdu.

Karar senin dostum. Ben yedek subaydım beytüşebap'a düşmüştüm iyi para biriktirirsin 1 senede.

5.5 ay boyunca koğuşta kalıp maaşsız, nöbetli ve bol mesaili bir süreçtense fazladan 6 ay daha yapıp maaşlı, mesai usülü ve kendime vakit ayırabileceğim süreci tercih ederim, öyle de yaptım.
Hocam ben şimdi yedek subay olarak gitsem. Kendime özel odam, rütbem ve maaşım mı olacak ? Yani bir er gibi ezilip değişik değişik görevler almayacağım.

@DRIVER Güncel mi Mesai usülü çalışıyorsun. Sabah 8 akşam 17:00 oluyor genelde. Birlikten birliğe değişir bu süre. Mesai saati içinde komutanının yaptırdığı işleri yaparsın ama gidip sana temizlik işi vermez. Masa başı işler olur veya evrak transferi gibi işlerle günü bitirirsin.

Akşam birlikten çıktıktan sonra ye, iç, gez. Kimse sana karışamaz. Maaşını da alırsın ki şu an 30K'ya yakındı sanırım asteğmen maaşı, tam hatırlamıyorum.

Ek olarak hafta sonu tatil. Nöbet varsa ayda 2-3 gün nöbet tutarsın. Hafta sonuna denk gelirse biraz canın sıkılır o kadar.

@DRIVER Güncel mi mesai usülü çalışıyorsun. Sabah 8 akşam 17:00 oluyor genelde. Birlikten birliğe değişir bu süre. Mesai saati içinde komutanının yaptırdığı işleri yaparsın ama gidip sana temizlik işi vermez. Masa başı işler olur veya evrak transferi gibi işlerle günü bitirirsin.

Akşam birlikten çıktıktan sonra ye, iç, gez. Kimse sana karışamaz. Maaşını da alırsın ki şu an 30K'ya yakındı sanırım asteğmen maaşı, tam hatırlamıyorum.

Ek olarak hafta sonu tatil. Nöbet varsa ayda 2-3 gün nöbet tutarsın. Hafta sonuna denk gelirse biraz canın sıkılır o kadar.

Düştüğün yere de bağlı dostum mesela ben doğuda karakoldaydım. Hafta içi hafta sonu hep görevdeydim. Tabii maaşı batıya göre biraz daha yüksekti ve para harcayacak bir yer yoktu.

@DRIVER Güncel mi Mesai usülü çalışıyorsun. Sabah 8 akşam 17:00 oluyor genelde. Birlikten birliğe değişir bu süre. Mesai saati içinde komutanının yaptırdığı işleri yaparsın ama gidip sana temizlik işi vermez. Masa başı işler olur veya evrak transferi gibi işlerle günü bitirirsin.

Peki oda olarak nasıl oluyor. Yine erler gibi herkese ortak odalarda mı kalıyorum ? Yoksa kendime özel lojmanım mı oluyor ? Bir de 12 aylık askerlikten sonra subay olarak devam etmeyeceğimi belirtirsem de 12 aylık süreç boyunca maaş alacak mıyım ? O zaman benim için iş falan sorun çıkarmazsa bedelliden daha iyi.

Peki oda olarak nasıl oluyor. Yine erler gibi herkese ortak odalarda mı kalıyorum? Yoksa kendime özel lojmanım mı oluyor? Bir de 12 aylık askerlikten sonra subay olarak devam etmeyeceğimi belirtirsem de 12 aylık süreç boyunca maaş alacak mıyım? O zaman benim için iş falan sorun çıkarmazsa bedelliden daha iyi.

İlk 3 ay acemilik döneminde ortalama 10 kişilik koğuşta kalırsın. Kalan 9 ay lojmanda ya da subay koğuşunda kalırsın bulunduğun yer önemli. Karakola düşersen subay koğuşunda kalırsın (en fazla 2 kişilik oda) lojman bulman imkansız olur, fakat tugaya yahut tümene düşersen lojmanda kalırsın.

@DRIVER Güncel mi Mesleki subaylık yaparsan 1 ay, yoksa 3 ay acemi birliği sürecin var. Bu sürecin ardından maaşlı çalışıyorsun. Yol, harcırah gibi ara ödemeleri de alıyorsun. Kal ya da kalma farketmez, her türlü maaşını alırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı